Spoločnosť Zahraničné

Francúzsko začalo od pondelka s uvoľňovaním opatrení, úrady žiadajú obozretnosť

Ilustračná foto: pixabay

PARÍŽ – Francúzsko začalo od pondelka s postupným uvoľňovaním prísnych opatrení v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2, ktoré boli v platnosti od polovice marca. Informuje o tom agentúra DPA.

 

Kľúčové štatistiky v súvislosti s pandémiou v posledných dňoch zaznamenávajú pokles v počte prípadov, uvádza spravodajský server France 24. Úrady však upozorňujú, že ľudia musia byť aj naďalej obozretní.

Väčšina obchodov a ďalších prevádzok v krajine sa znovu otvorí. Obyvatelia krajiny sa môžu od pondelka vybrať von z domu bez toho, aby mali pri sebe príslušné potvrdenie.

Základné školy sa postupne otvoria tento týždeň a od budúceho týždňa majú nasledovať stredné školy v menej postihnutých oblastiach.

Úrady sa však usilujú obmedziť spoločenské kontakty na minimum. Vláda ľudí vyzvala, aby aj naďalej pracovali z domu tí, ktorí na to majú podmienky. Kaviarne a reštaurácie v krajine zostávajú zatvorené.

Rúško na tvári bude povinné v mestskej hromadnej doprave. Obmedzenia v oblasti cestovania zostanú v platnosti medzi pevninskou časťou Francúzska, ostrovom Korzika v Stredozemnom mori a územiami Zámorského Francúzska

Vláda rozdelila Francúzsko na tzv. zelené a červené oblasti. Hlavné mesto Paríž a ďalšie tri regióny v severovýchodnej časti krajiny patria medzi červené zóny, kde bude uvoľňovanie opatrení prebiehať pomalšie.

Verejné parky zostanú zatvorené v Paríži a v severovýchodnej časti Francúzska, ktoré sú označené za zóny s vysokým počtom prípadov choroby COVID-19 alebo hospitalizácií.

Francúzsko do nedele zaznamenalo 26.380 úmrtí na následky ochorenia COVID-19, ktoré je koronavírusom spôsobované.