Politika Zahraničné

Francúzsko vyzýva na vytvorenie novej koalície s USA alebo bez nich

SITA/AP Photo/Evan Vucci

WASHINGTON – Francúzsko navrhuje vytvorenie novej medzinárodnej koalície s cieľom obnoviť globálnu spoluprácu, ktorú ohrozujú krajiny, ako sú Spojené štáty a Rusko. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra AP.

Plán na vytvorenie medzinárodnej koalície predstavil počas svojej prednášky na Harvardovej univerzite v americkom štáte Massachusetts francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian, pričom vyzval na vytvorenie aliancie “veľmocí dobrej vôle”, ktoré veria v spoluprácu a zdieľanie demokratických hodnôt.

Le Drian uviedol, že členom takejto koalície sa môže stať ktorákoľvek krajina, zároveň však vyslovil nádej, že v nej okrem európskych štátov nebudú chýbať ani India, Austrália či Japonsko. Podľa Le Driana nie je podstatné, či sa jej členom stanú aj Spojené štáty.

Le Drianove vyjadrenia zazneli dva dni po tom, čo americký prezident Donald Trump vo svojom prejave v rámci všeobecnej rozpravy 73. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) v New Yorku povedal, že odmieta “ideológiu globalizácie”. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom prejave v OSN naopak vyzval na intenzívnejšiu spoluprácu a varoval, že “nacionalizmus vždy vedie k porážke”.