Spoločnosť Top Zahraničné

Francúzsko: Polícia našla vrtuľník použitý pri úteku z väzenia v Réau

Faid na tweete Interpolu

TASR 21:02:   Vrtuľník, ktorým sa Francúzovi odsúdenému za vraždu podarilo v nedeľu uniknúť z väzenia v meste Réau v departemente Seine-et-Marne, sa našiel na mieste vzdialenom od väznice asi 60 kilometrov, informovala agentúra DPA.:
Podľa spravodajskej televízie BFMTV sa vrtuľník našiel v blízkosti mesta Garges-les-Gonesse v kraji Val d’Oise.
Väzeň a jeho dvaja ozbrojení komplici vrtuľník podpálili a následne presadli do čierneho auta značky Rénault, ktoré sa neskôr našlo v Aulnay-sous-Bois. Trojica mužov odtiaľ pokračovala v úteku bielou dodávkou značky Citroën.
Policajné zdroje uviedli, že pilotom vrtuľníka bol letecký inštruktor, ktorý na letisku čakal na svojho žiaka, keď ho komplici väzňa vzali ako rukojemníka a donútili, aby sa zúčastnil na realizácii ich útekového plánu. Muž je podľa DPA v stave šoku.
Podľa agentúry AP Rédoinovi Faidovi stačilo na únik “niekoľko minút”, pričom nikto nebol zranený či zobratý za rukojemníka. “Ozbrojené komando pristálo s vrtuľníkom na dvore väznice, keď bol väzeň v miestnosti pre návštevy” nápravnovýchovného zariadenia v Réau, južne od Paríža, uviedlo ministerstvo.
Polícia – podľa BFMTV – medzičasom zadržala Faidovho brata Brahima, ktorý bol s ním tesne pred útekom v návštevnej miestnosti.
Podľa vyšetrovateľov Faidovi komplici veľmi dobre poznali areál väznice, keďže s vrtuľníkom pristáli na jedinom nádvorí, ktoré je zvrchu nezakryté sieťou.
Agentúra AP pripomína, že nejde o prvý útek 46-ročného Faida. V roku 2013 použil trhavinu, aby si prerazil cestu k úniku z väzenia. Zadržali ho o šesť týždňov neskôr v hoteli.
Faida odsúdili v roku 2010 na 25 rokov za mrežami v prípade ozbrojenej lúpeže, ktorá stála život policajtku. V apríli tohto roku tento verdikt potvrdil aj odvolací súd.

TASR 15:22 – Recidivistovi, odsúdenému za vraždu, sa podarilo v nedeľu uniknúť z väzenia pomocou vrtuľníka. Informovalo o tom francúzske ministerstvo spravodlivosti.
Podľa neho Redoinovi Faidovi stačilo na únik “niekoľko minút”, pričom nikto nebol zranený či zobratý za rukojemníka. “Ozbrojené komando pristálo s vrtuľníkom na dvore väznice, keď bol väzeň v miestnosti pre návštevy” nápravnovýchovného zariadenia v Réau, južne od Paríža, uviedlo ministerstvo.
Polícia spustila pátranie a prokuratúra začala celú vec vyšetrovať.
Agentúra AP pripomína, že nejde o prvý útek 46-ročného Faida. V roku 2013 použil trhavinu, aby si prerazil cestu k úniku z väzenia. Zadržali ho o šesť týždňov neskôr v hoteli.
Faida odsúdili v roku 2010 na 25 rokov za mrežami v prípade ozbrojenej lúpeže, ktorá stála život policajtku.