Politika Zahraničné

Viaceré európske štáty uznali Guaidóa ako dočasného prezidenta Venezuely

Francúzsko, Španielsko, Švédsko a Británia uznali Guaidóa ako dočasného prezidenta. (TASR/AP)

MADRID – Nemecko, Dánsko, Holandsko, Rakúsko a tiež pobaltské krajiny Litva a Lotyšsko sa v pondelok pridali k Francúzsku, Španielsku, Švédsku a Británii a uznali lídra venezuelskej opozície Juana Guaidóa za dočasného prezidenta krajiny. Zároveň ho vyzvali, aby vypísal nové prezidentské voľby. Informovali o tom agentúry DPA, AFP a AP.

Niekoľko krajín EÚ, konkrétne Británia, Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Holandsko, varovalo pred časom venezuelského prezidenta Nicolása Madura, že ak do ôsmich dní neoznámi termín novej voľby hlavy štátu, uznajú lídra opozície a predsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa za dočasného prezidenta. Stanovené ultimátum vypršalo v nedeľu, pričom Maduro výzvu na nové voľby odmietol.

Viaceré európske krajiny sa tak od pondelka oficiálne postavili za Guaidóa a vyzvali ho, aby vypísal predčasné prezidentské voľby.

K Francúzsku, Španielsku, Švédsku a Británii, ktoré uznali Guaidóa medzi prvými, sa okrem iných pridalo aj Nemecko.

“Do včera nedošlo k vypísaniu prezidentských volieb, preto je Guaidó osobou, od ktorej očakávame čo najrýchlejšie spustenie volebného procesu, a pre túto úlohu je podľa Nemecka a mnohých európskych partnerov legitímnym dočasným prezidentom,” povedala na návšteve Japonska nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Holandský minister zahraničných vecí Stef Blok na Twitteri informoval, že Amsterdam k takémuto kroku pristúpil po tom, ako Madurovi vypršalo ultimátum. Holandsko chce podľa jeho slov, aby sa čo najskôr vo Venezuele obnovila “sloboda a demokracia”.

Podporu Guaidóvi oznámil v španielsky napísanom príspevku na Twitteru aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Guaidó má podľa jeho slov “plnú podporu” Viedne v jeho “úsilí o obnovu demokracie vo Venezuele”.

Podporu Guaidóovi na sociálnej sieti Twitter vyslovili aj ministri zahraničných vecí Litvy a Lotyšska.

“Lotyšsko uznáva a podporuje pána Juana Guaidóa, predsedu (venezuelského) demokraticky voleného Národného zhromaždenia, za dočasného prezidenta Venezuely. Vyzývame na slobodné, spravodlivé a demokratické prezidentské voľby,” napísal vo svojom príspevku lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkévičs.

Podporu Guaidóvi vyslovil aj jeho litovský rezortný kolega Linas Antanas Linkevičius. Uviedol tiež, že EÚ prijíma spoločný postup, pretože chce, aby sa vo Venezuele obnovila “demokracia a právny štát”.

Obdobný príspevok na Twitteri zverejnil aj dánsky minister zahraničných vecí Anders Samuelsen. “Dánsko uznáva predsedu (venezuelského) demokraticky voleného Národného zhromaždenia Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely až do konania nových slobodných a demokratických volieb. Tlieskame podobným vyhláseniam kľúčových partnerov v EÚ,” napísal.

Nicolás Maduro sa 10. januára napriek sporným prezidentským voľbám ujal vlády vo Venezuele na ďalšie šesťročné obdobie. Guaidó sa 23. januára vyhlásil za dočasného prezidenta. Washington ho okamžite uznal a Madura označil za nelegitímnu hlavu štátu. Legitimitu Guaidóa následne uznala tiež Kanada i väčšina latinskoamerických krajín.