Politika Zahraničné

Francúzsko sa pre incident s Tureckom sťahuje z operácie NATO s názvom Sea Guardian

Zdroj: SITA/AP Photo/Vadim Ghirda

PARÍŽ – Francúzsko v stredu oznámilo, že sa dočasne sťahuje z námornej operácie NATO v Stredozemnom mori nazvanej Sea Guardian. Tento stav bude trvať dovtedy, kým Paríž nedostane odpoveď na svoje obavy týkajúce sa správania členského štátu NATO – Turecka.

S odvolaním sa na vysoko postaveného predstaviteľa francúzskeho ministerstva obrany, ktorý si neželal byť menovaný, o tom v stredu informovala agentúra AFP. Toto rozhodnutie je dôsledkom eskalácie vzťahov medzi Francúzskom a Tureckom súvisiacej s konfliktom v Líbyi.

Francúzsko už dlhší čas tvrdí, že Turecko masívne dodáva zbrane vláde národnej jednoty (GNA), čím porušuje embargo OSN. Ankaru pritom označuje za “hlavnú prekážku dosiahnutia prímeria” v konflikte, v ktorom sa Líbya zmieta od pádu režimu Muammara Kaddáfího v roku 2011.

Podľa pondelňajšieho vyjadrenia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona Ankara posilnila svoju vojenskú prítomnosť v Líbyi a hromadne tam privážala džihádistických bojovníkov zo Sýrie po tom, ako sa zahraničné mocnosti dohodli, že prestanú do konfliktu v tejto severoafrickej krajine zasahovať a budú rešpektovať zbrojné embargo OSN.

Turecko naopak obviňuje Paríž z podpory maršala Chalífu Haftara bojujúceho proti medzinárodne uznanej vláde. Francúzsko je podľa Ankary aj “subdodávateľom určitých krajín v regióne” zapojených do líbyjskej krízy — ide o narážku na Spojené arabské emiráty a Egypt.

Turecko a Francúzsko sa nedávno dostali do ostrého sporu pre incident, ktorý sa 10. júna odohral v Stredozemnom mori. Francúzska hliadkovacia fregata Courbet chcela vtedy skontrolovať nákladnú loď plaviacu sa pod vlajkou Tanzánie pre podozrenie, že vezie zbrane do Líbye.

Loď podľa francúzskeho ministerstva obrany sprevádzali tri turecké fregaty, ktoré trikrát vykonali radarové zameriavanie francúzskeho plavidla, naznačujúce bezprostrednú hrozbu raketového útoku. Vláda v Paríži deklarovala, že podľa pravidiel NATO možno konanie posádok tureckých fregát označiť za nepriateľský akt. Ankara takéto obvinenia odmietla s tým, že turecké plavidlá francúzsku fregatu nijakým spôsobom neohrozovali.