Zahraničné Politika Top

Francúzsko sa lúčilo s bývalým prezidentom Chiracom. Prítomná bola svetová špička

Pohrebný konvoj bývalého francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca prechádza popri Grand Palais v Paríži. Zdroj: SITA/AP

PARÍŽ (TASR) – Za účasti viacerých zahraničných politikov sa v pondelok v parížskej Katedrále sv. Sulpícia konala pohrebná omša za exprezidenta Jacqua Chiraca, ktorý zomrel minulý štvrtok vo veku 86 rokov. Informoval o tom spravodajský portál France Info.

 

Omšu celebroval parížsky arcibiskup Michel Aupetit. Manželka zosnulého Bernadette Chiracová sa na omši zo zdravotných dôvodov nezúčastnila, bola však na obrade pre najbližšiu rodinu, ktorý sa konal v parížskej Invalidovni.

Arcibiskup Aupetit vo svojom príhovore vyzdvihol silne emotívne reakcie ľudí na správu o Chiracovom úmrtí. Tie bolo badať aj počas verejnej rozlúčky v parížskej Invalidovni, kam sa Chiracovej pamiatke prišlo pokloniť vyše sedemtisíc ľudí, i počas prevozu rakvy s telom ulicami Paríža z Invalidovne do Katedrály sv. Sulpícia.

Ruský prezident Vladimir Putin (uprostred) sa účastní rozlúčky so zosnulým francúzskym exprezidentom Jacquom Chiracom v Katedrále sv. Sulpícia v Paríži 30. septembra 2019. Zdroj: TASR/AP

Aupetit pripomenul aj sociálny rozmer Chiracovho pôsobenia v politike a “hlbokú lásku k ľuďom”, ktorú bolo badať u manželov Chiracovcov. Spomenul i to, že Chirac sa cítil rovnako dobre “elyzejských salónoch, ako medzi prostými ľuďmi”.

Vysoko ocenil i dar predvídavosti, ktorý Chirac ako politik mal. “Vládnuť, znamená predvídať,” uviedol Aupetit citujúc výrok francúzskeho spisovateľa a politika Émila de Giradin.

Ako príklad arcibiskup uviedol, že Chirac už v roku 2002, na summite o Zemi – dávno pred celosvetovou kampaňou proti zmene klímy – varoval, že “náš dom (Zem) horí a my sa pozeráme inam”.

Pripomenul tiež, že Chirac už v roku 2001 poukazoval na nutnosť, aby pokrok vo vedeckom výskume sprevádzalo aj napredovanie v oblasti etiky.

Spomenul i jeho odmietavý postoj k účasti Francúzska vo vojne v Iraku, keď sa v roku 2003 dokázal vzoprieť spriateleným krajinám, ktoré “chceli našu vlasť zatiahnuť do bezohľadnej intervencie”. “Zbohom a ďakujeme, pán Chirac,” uzavrel svoj príhovor arcibiskup Aupetit.

Po kázni svetoznámy klavirista Daniel Barenboim zahral skladbu Franza Schuberta. Počas omše znelo Requiem od Gabriela Faurého.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron si uctil pamiatku zosnulého politika Jacquesa Chiraca. Zdroj: SITA/AP

Dve obrazovky pre verejnosť

Pred katedrálou boli nainštalované dve obrie obrazovky, na ktorých mohli ľudia sledovať obrady v chráme.

Vystavenie tela v Invalidovni, ako aj prevoz tela i samotnú smútočnú omšu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia.

Po obradoch v Katedrále sv. Sulpícia bude nasledovať uloženie rakvy s telom do hrobky na parížskom cintoríne Montparnasse, ktoré sa bude konať len v kruhu rodiny.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron usporiadal po smútočných obradoch prijatie pre zahraničných hostí v Elyzejskom paláci.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier prichádza na rozlúčku s Chiracom. Zdroj: SITA/AP

Uctia si ho aj minútou ticha

Napriek očakávaniam na poslednú rozlúčku so Chiracom nepricestoval bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder, s ktorým mal zosnulý blízke vzťahy. Prítomní však boli napríklad ruský prezident Vladimir Putin, nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, či bývalý prezident USA Bill Clinton alebo predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Vo Francúzsku je v pondelok vyhlásený štátny smútok. Celá krajina si Chiracovu pamiatku uctí aj minútou ticha o 15.00 h SELČ.

O 18.00 h SELČ bude nasledovať smútočná omša v katedrále mesta Tulle v departemente Correze v regióne Nouvelle-Aquitaine, ležiacom na juhozápade Francúzska, za ktorý bol Chirac v roku 1967 zvolený za poslanca Národného zhromaždenia, čím sa začala jeho politická kariéra. Podujatia, ktorými si obyvatelia tohto regiónu uctia pamiatku svojho rodáka, budú pokračovať až do budúceho víkendu.

Zvon Notre-Dame zvonil prvýkrát od požiaru – na Chiracovu počesť

Zvon parížskej katedrály Notre-Dame v pondelok zvonil prvýkrát od ničivého požiaru z 15. apríla. Stalo sa tak v čase, keď okolo gotického chrámu prechádzal konvoj áut s telom zosnulého exprezidenta Jacqua Chiraca, ktorý smeroval ku Katedrále sv. Sulpícia, kde sa konala pohrebná omša.

Ako informoval spravodajský server France Info, vzhľadom na to, že Chrám Matky Božej je po požiari bez dodávok elektriny, prvýkrát od druhej svetovej vojny zvon Emmanuel rozozvučal zvonár ručne.

Zvon Emmanuel je druhý najväčší vo Francúzsku – po zvone La Savoyarde zo zvonice chrámu Sacré-Coeur na parížskom Montmartri. V parížskej katedrále Notre-Dame je ešte jeden veľký zvon – Marie.

Na archívnej snímke parížska katedrála Notre Dame z Montparnasského mrakodrapu so zničenou strechou po katastrofálnom požiari 16. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP

Požiar katedrály, ktorá patrí medzi najnavštevovanejšie historické pamiatky Európy, sa podarilo uhasiť až po deviatich hodinách. Oheň zničil strechu chrámu, ako aj štíhlu vežu nad krížením lodí, ktorá sa zrútila do vnútra chrámu.

Ku katastrofe došlo v čase, keď boli na tejto veži – takzvanom sanktusníku – vykonávané renovačné práce.

Katedrála sv. Sulpícia je po Chráme Matky Božej druhým najväčším chrámom v Paríži. Dňa 17. marca – mesiac pred požiarom v katedrále Notre-Dame – došlo k požiaru aj v tomto chráme. Požiar sa rozšíril na vitráže nad vstupnými dverami. Polícia neskôr potvrdila, že šlo o úmyselne založený požiar.

Slovensko zastupoval Pellegrini

Slovensko na smútočnej omši zastupoval premiér Peter Pellegrini. Jeho cesta bude mať aj symbolický charakter. Ako uviedol Úrad vlády SR, premiér do Paríža poletí vládnym špeciálom, ktorý počas svojho pôsobenia využíval aj zosnulý bývalý francúzsky prezident. “Predtým, ako Airbus s terajším registračným označením OM-BYK kúpila Slovenská republika a stal sa súčasťou slovenskej vládnej letky, totiž slúžil francúzskej hlave štátu a francúzska armáda ho využívala až do roku 2011,” uvádza sa vo vyhlásení.

Slovenský premiér Peter Pellegrini (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán prichádzajú na rozlúčku so zosnulým francúzskym exprezidentom Jacquom Chiracom do Katedrály sv. Sulpícia v Paríži 30. septembra 2019. Zdroj: TASR/AP

Ľudia stáli v rade

Od nedele, vrátane noci, sa s Jaquom Chiracom lúčili tisíce ľudí. Truhla s pozostatkami bola vystavená v parížskej Invalidovni. V nedeľu sa aj napriek daždivému počasiu pred ňou vytvoril stovky metrov dlhý rad.

Francúzska verejnosť sa v nedeľu lúčila s bývalým prezidentom Jacquom Chiracom, ktorý zomrel vo štvrtok vo veku 86 rokov. Posledná rozlúčka sa konala popoludní v parížskej Invalidovni. V Paríži 29. septembra 2019. Zdroj: TASR/AP

Truhla bola vystavená pri vchode do kostola a prikrytá francúzskou trikolórou. Predtým pred ňou zástupcovia rôznych náboženstiev usporiadali obrad na pamiatku konzervatívneho politika. Večer prišla aj Chiracova dcéra Claude, ktorá sa zamiešala do davu čakajúcich a rozprávala sa s nimi, potriasla im rukou a dokonca ich aj objala.

Hostia stoja pred truhlou s ostatkami Jacquesa Chiraca v kostole Saint Sulpice. Na pravo je prezident Macron s manželkou Brigitte. Zdroj: SITA/AP

Obava z Le Penovej

Vo Francúzsku sa objavili obavy, že sa na štátnej rozlúčke zúčastní aj pravicová populistka Marine Le Penová. „Som prezidentkou prvej strany vo Francúzsku a je celkom prirodzené, že idem na pohreb bývalého prezidenta republiky Jacqua Chiraca,“ uviedla šéfka Národného združenia (RB- Rassemblement National) pre stanicu BFMTV. Jej strana vyhrala v májových európskych voľbách. V nedeľu večer napokon oznámila, že na pohreb nepríde, pretože Chiracova rodina sa vyslovila proti jej prítomnosti.

Galéria
Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a francúzsky prezident Emmanuel Macron sa zdravia po pohrebnej omši za zosnulého francúzskeho exprezidenta Jacqua Chiraca v Katedrále sv. Sulpícia v Paríži. Zdroj: TASR/AP
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa zdraví s americkým exprezidentom Billom Clintonom pred Elizejským palácom po pohrebnej omši za zosnulého francúzskeho exprezidenta Jacqua Chiraca. Zdroj: SITA/AP
Po smútočnej bohoslužbe odnášajú rakvu s pozostatkami Jacqua Chiraca z Katedrály sv. Suplícia. Zdroj: SITA/AP
Po smútočnej bohoslužbe odnášajú rakvu s pozostatkami Jacqua Chiraca z Katedrály sv. Suplícia. Zdroj: SITA/AP
Herečka a producentka Salma Hayeková a jej manžel Francois-Henri Pinault odchádzajú z pohrebnej omše za bývalého francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca z Katedrály sv. Sulpícia v Paríži v pondelok 30. septembra 2019. Zdroj: TASR/AP
S Chiracom sa prišli rozlúčiť tisíce ľudí. Zdroj: SITA/AP
Ľudia sledujú obrad na televíznych obrazovkách. Zdroj: SITA/AP
Hostia oficiánej rozlúčke s bývalým francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom. Zdroj: SITA/AP
Hostia stoja pred truhlou s ostatkami Jacqua Chiraca v Katedrále sv. Sulpícia. Zdroj: SITA/AP
Truhla s ostatkami Jacqua Chiraca k v Katedrále sv. Sulpícia. Zdroj: SITA/AP
Chiracova dcéra Claude s prezidentom Macronom a jeho manželkou v Katedrále sv. Sulpícia. Zdroj: SITA/AP
Na rozlúčku prišiel aj bývalý francúzsky prezident Valery Giscard d’Estaing (tretí sprava). Zdroj: SITA/AP
Ruský prezident Vladimir Putin prichádza na rozlúčku s Jacquom Chiracom. Zdroj: SITA/AP
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier prichádza na rozlúčku s Chiracom. Zdroj: SITA/AP
Francúzsky exprezident Nicolas Sarkózy a jeho manželka Carla Bruniová prichádzajú na pohrebnú omšu za zosnulého francúzskeho exprezidenta Jacqua Chiraca do Katedrály sv. Sulpícia v Paríži. Zdroj: TASR/AP
Francúzsky prezident Emmanuel Macron s manželkou Brigitte prichádza do Katedrály sv. Sulpícia. Zdroj: SITA/AP
Francúzsky premiér Edouard Philippe sa zdraví s deťmi Chiraca – Martinom Rey-Chiracom a Claude Chiracovou. Zdroj: SITA/AP
Pohrebná kolóna míňa budovu dolnej komory parlamentu – Assemblee Nationale. Zdroj: SITA/AP
Bývalý afganský prezident Hamíd Karzaj (vľavo) a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt prichádzajú na rozlúčku so zosnulým francúzskym exprezidentom Jacquom Chiracom do Katedrály sv. Sulpícia v Paríži 30. septembra 2019. Zdroj: TASR/AP
Na obrad prišiel aj marocký korunný princ Moulay Hassan. Zdroj: SITA/AP
Na oficiálnu rozlúčku s Jacquom Chiracom prišiel aj belgický premiér Charles Michel. Zdroj: SITA/AP
Chiracova dcéra Claude (vpravo) prichádzana poslednú rozlúčku. Zdroj: SITA/AP
Bývalý dánsky premiér Jan-Peter Balkenende prichádza do Katedrály sv. Sulpícia. Zdroj: SITA/AP
Pohrebná kolóna preváža pozostatky Jacqua Chiraca. Zdroj: SITA/AP
Členovia Národnej gardy odnášajú pozostatky Jacqua Chiraka z parížskej Invalidovne. Zdroj: SITA/AP
Vládny Airbus 319 má históriu spojenú s francúzskym exprezidentom Chiracom. Zdroj: TASR/Vladimír Benko
Dcéra bývalého prezidenta Jacqua Chiraca, Claude Chiracová (druhá na pravo), jej manžel Frederic Salat-Baroux a ďalší príbuzní vzdávajú úctu pozostatkom v nedeľu 29. septembra 2019. Zdroj: SITA/AP
Francúzska národná garda zoradená na nádvorí Invalidovne. Zdroj: SITA/AP
Vojenská kapela pred parížskou Invalidovňou. Zdroj: SITA/AP
Francúzski vojaci námorníctva pre parížskou Invalidovňou. Zdroj: SITA/AP
Ľudia stoja v rade, aby sa mohli rozlúčiť so Jacquom Chiracom. Zdroj: SITA/AP
Francúzska verejnosť sa v nedeľu lúčila s bývalým prezidentom Jacquom Chiracom, ktorý zomrel vo štvrtok vo veku 86 rokov. Posledná rozlúčka sa konala popoludní v parížskej Invalidovni. V Paríži 29. septembra 2019. Zdroj: TASR/AP
Francúzska verejnosť sa v nedeľu lúčila s bývalým prezidentom Jacquom Chiracom, ktorý zomrel vo štvrtok vo veku 86 rokov. Posledná rozlúčka sa konala popoludní v parížskej Invalidovni. V Paríži 29. septembra 2019. Zdroj: TASR/AP
Francúzska verejnosť sa v nedeľu lúčila s bývalým prezidentom Jacquom Chiracom, ktorý zomrel vo štvrtok vo veku 86 rokov. Posledná rozlúčka sa konala popoludní v parížskej Invalidovni. V Paríži 29. septembra 2019. Zdroj: TASR/AP
Na archívnej snímke z 11. marca 2007 je bývalý francúzsky prezident Jacques Chirac. Zdroj: TASR/AP
Líderka strany Národné zhromaždenie (RN) Marine le Penová na rozlúčku nepríde. Zdroj: TASR/AP
Na rozlúčke sa zúčastnil aj šéf eurokomisie Jean-Claude Juncker. Zdroj: TASR/AP
Žena vyjadruje úctu zosnulému Jacquovi Chiracovi. Zdroj: SITA/AP
navigate_before
navigate_next