Politika Zahraničné

Francúzsko navrhlo ako kandidátku na eurokomisárku Sylviu Goulardovú

Na archívnej snímke zo 17. mája 2017 francúzska ministerka obrany Sylvie Goulardová. Zdroj: TASR/AP

PARÍŽ – Francúzsko navrhlo za svoju kandidátku na post komisársky Európskej únie Sylviu Goulardovú, námestníčku guvernéra francúzskej centrálnej banky a bývalú poslankyňu Európskeho parlamentu (EP). Pre tlačovú agentúru Reuters to v stredu uviedol francúzsky diplomatický zdroj.

 

Krok je súčasťou úsilia vlády francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorá sa snaží získať popredný post v Európskej komisii (EK) v oblastiach, ako sú obchod alebo klimatické otázky.

Goulardová (54), ktorá plynule ovláda angličtinu, nemčinu a taliančinu, má za sebou výrazné európske úspechy. Bola členkou právnického tímu francúzskeho ministerstva zahraničných vecí, ktorý sa v roku 1989 zaoberal znovuzjednotením Nemecka, a neskôr slúžila ako politická poradkyňa bývalého predsedu EK Romana Prodiho.

Macron si po víťazstve v prezidentských voľbách v roku 2017 vybral Goulardovú za svoju ministerku obrany; po necelom mesiaci v tejto funkcii však rezignovala. Dôvodom bolo začatie vyšetrovania spôsobu, akým jej strana Demokratické hnutie (MoDem) najímala parlamentných asistentov v EP.

Hoci vyšetrovanie stále pokračuje, Goulardová nie je jeho hlavným objektom a osobne sa jej oficiálne vyšetrovanie netýka. V predmetnej otázke odmieta akékoľvek pochybenia.

Očakáva sa, že novozvolená predsedníčka EK Ursula von der Leyenová vymenuje nový zbor komisárov do 1. novembra. Každá členská krajina EÚ má záujem o vplyvné pozície.

Podľa francúzskeho zdroja sa Paríž zaujíma o “silné ekonomické portfólio” v novej komisii – vrátane obchodu alebo funkcie spojenej s dohľadom nad klimatickou a energetickou politikou.