Spoločnosť Zahraničné

Pápež zverejnil zoznam s 21 bodmi na boj proti pedofílii

Pápež František na tento týždeň zvolal do Vatikánu konferenciu o sexuálnom zneužívaní zo strany duchovných. (TASR/AP)

RÍM (TASR/SITA)- Pápež František predložil na prebiehajúcom vatikánskom summite predsedov biskupských konferencií, ktorý je venovaný prevencii pohlavného zneužívania duchovnými a ochrane detí, zoznam s 21 bodmi, o ktorých sa má diskutovať. V piatok o tom informovala agentúra DPA.

 

V zozname sa spomína niekoľko dôležitých návrhov:
– pripraviť príručku s odporúčaniami, ako postupovať, ak sa objaví podozrenie zo zneužívania;
– upovedomovať štátne úrady a vyššie cirkevné miesta podľa zásad kánonického a občianskeho práva;
– predložiť konkrétnejšie metódy, ako postupovať pri podozreniach voči biskupom;
– vykonávať duchovnú činnosť na farnostiach, kde sa klerici dopustili zločinov, nájsť spôsoby pokánia a uzdravenia pre páchateľov;
– spolupracovať okrem iného aj s médiami a odlíšiť skutočné prípady od falošných a obvinenia od ohovárania;
– zvýšiť vek na uzavretie manželstva na najmenej 16 rokov;
– zaistiť, aby kňazi a biskupi, ktorí sa dopustili pohlavného zneužívania maloletých, skončili svoju službu;
– posilniť povedomie o dôvodoch a následkoch pohlavného zneužívania;
– vo väčšej miere zapojiť do vyšetrovania sexuálneho zneužívania a zneužívania moci laikov a neklerikov;
– vytvoriť inštitúcie nezávislé od cirkvi, v ktorých budú pôsobiť duchovní a neklerici a kde môžu ľudia nahlásiť zneužívanie;
– chrániť právo obvinených na obhajobu;
– pomocou expertov zabezpečiť psychologický posudok kandidátov na kňazský úrad;
– organizovať vzdelávacie programy pre seminaristov a kandidátov na rehoľný život, ktoré im zabezpečia “dozrieť na medziľudskej, duchovnej a psychosexuálnej úrovni”;
– sprevádzať obete a poskytnúť im nevyhnutnú pomoc;
– odhaliť totožnosť podozrivých až potom, keď budú právoplatne odsúdení;
– vytvoriť kódex správania pre duchovných, spolupracovníkov cirkvi a dobrovoľníkov, ktorý stanoví rozsah prípustných osobných vzťahov.

Francúzski biskupi súhlasili s finančným odškodnením obetí

Francúzski biskupi súhlasili s finančným odškodnením obetí sexuálneho zneužívania kňazmi. Týka sa to prípadov, v ktorých uplynula premlčacia doba. Zástupca francúzskej konferencie biskupov Vincent Neymon pre agentúru Associated Press uviedol, že systém na vyplácanie obetí by radi nastavili maximálne do roka.

Spoločnosť Mediapart pred dvoma rokmi odhalila 342 prípadov zneužívania za uplynulých 50 rokov. Francúzskych biskupov obvinili z krytia prípadov vo Francúzsku aj v zahraničí. Týkali sa najmenej 34 kňazov. Niektorých z nich usvedčili, iných prinajmenšom vyšetrovali. Ďalší zas unikli trestu práve pre uplynutie premlčacej doby v súvislosti so sexuálnymi zločinmi voči maloletým, ktorú nedávno zvýšili z 20 na 30 rokov.

Francúzska konferencia biskupov uviedla, že za posledné dva roky zaznamenala 211 prípadov zneužívania, pričom za predchádzajúcich šesť rokov to bolo 222. Spomedzi najnovších prípadov 75 káuz nahlásili francúzskej prokuratúre a desať duchovných aj obžalovali. Zatiaľ nie je známe, koľkých prípadov sa týka uplynutie premlčacej doby, no Neymon uviedol, že pred rokom 2000 ich bolo 43.

Mnohé konferencie biskupov po celom svete už vytvorili kompenzačné programy pre obete zneužívania, no cirkev vo Francúzsku sa až doteraz zdráhala urobiť takýto krok. Tvrdila, že biskupi nie sú automaticky zodpovední za konanie svojich kňazov. “Ak niekto pracuje pre nejakú firmu a dopustí sa pedofílie, jeho šéf nie je nevyhnutne považovaný za zodpovedného,” vyjadril sa Neymon a dodal, že Francúzsko sa napokon inšpirovalo inými krajinami a odškodní obete. “Musíme nájsť zdroje, ktoré podporia túto schému. Musíme sa uistiť, že neohlásime niečo, čo by sme nemohli splniť. Francúzska cirkev je chudobná a musíme si strážiť každý cent,” dodal.

Pápež František na tento týždeň zvolal do Vatikánu konferenciu o sexuálnom zneužívaní zo strany duchovných, ktorá sa začala vo štvrtok. Na samite sa zúčastňuje 190 predsedov biskupských konferencií, náboženských rádov a ďalších zástupcov cirkvi, ale tiež obete zneužívania. Hlavnými témami konferencie sú prevencia pred sexuálnym zneužívaním, starostlivosť o obete a vyšetrovanie prípadov zneužívania.