Politika Spoločnosť Zahraničné

Francúzskeho expremiéra Fillona i jeho manželku odsúdili za spreneveru

Francois Fillon. Zdroj: AP Photo / Christophe Ena

PARÍŽ – Bývalému francúzskemu premiérovi Francoisovi Fillonovi udelili v pondelok za spreneveru päťročný trest väzenia, z toho tri roky podmienečne. Fillonova manželka Penelope dostala len trojročný podmienečný trest, informovala agentúra AFP.

 

Obhajca Antonin Levy avizoval, že manželia proti verdiktu podajú odvolanie, napísala agentúra Reuters. Podmienečný trest v dĺžke trvania tri roky dostal i Fillonov spolupracovník Marc Joulaud. Súd uznal Fillona a jeho manželku za vinných zo sprenevery. Manželia takisto musia zaplatiť pokutu, každý po 375 000 eur.

Fillon bol obvinený z toho, že svojej manželke Penelope v priebehu 15 rokov za jej fiktívnu prácu vyplatil 613 000 eur z verejných financií. Joulaud sa stal Fillonovým náhradníkom v parlamente, keď ten získal funkciu vo vláde, a následne pokračoval vo vyplácaní mzdy jeho manželke.

Táto kauza sa dostala na verejnosť v roku 2017 počas kampane pred prezidentskými voľbami a viedla k tomu, že Fillon sa kandidatúry vzdal. Jeho odstúpenie z boja o Elyzejský palác uľahčilo pozíciu neskoršiemu víťazovi volieb, súčasnému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi.

Proces s Fillonom, jeho manželkou Penelope a Joulaudom sa začal vo februári.