Domáce Politika Top

Francúzske voľby majú potenciál zlikvidovať EÚ, tvrdí Cséfalvayová

BRATISLAVA – Prezidentské voľby vo Francúzsku budú podľa poslankyne NR SR a podpredsedníčky Výboru pre európske záležitosti Kataríny Cséfalvayovej (Most-Híd) najkľúčovejšou európskou politickou udalosťou v tomto roku.

„Všetci v Európe so zatajeným dychom sledujeme, či náhodou nevyhrá Marine Le Penová, málokto si však uvedomuje inú hrozbu, ktorou je kandidát Jean – Luc Mélenchon. Tento krajný ľavičiar je odporcom EÚ a NATO a jeho vzormi sú politici ako Chavez či Morales. Pre Francúzsko, ale i pre Európu, je rovnako nebezpečný ako Le Penová,” povedala poslankyňa.

Rovnako nebezpeční kandidáti

Hrozbou, o ktorej sa pomerne málo hovorí, je podľa Cséfalvayovej to, že by sa do druhého kola dostali práve títo dvaja kandidáti, ktorí sú z pohľadu budúcnosti EÚ rovnako nebezpeční.

„Mélenchonove preferencie stúpli už na 18 % a pri presunoch voličských hlasov nie je žiaľ úplne nereálne, aby sa do druhého kola volieb aj skutočne dostal. Po brexite alebo amerických prezidentských voľbách, ktoré podľa prieskumov mali dopadnúť inak, sa treba mať na pozore,” povedala Cséfalvayová.

Rozhoduje sa aj o našej budúcnosti

V nedeľu sa podľa Cséfalvayovej  vo Francúzsku rozhoduje aj o našej budúcnosti, keďže EÚ bez tohto veľkého zakladajúceho člena by už nebola úniou, akú poznáme dnes. Prinajlepšom by z nej zostalo len jadro menších štátov okolo Nemecka.

„Preto verím, že sa vo Francúzsku voliči rozhodnú podobne zodpovedne ako pri posledných voľbách v Holandsku a nestane sa, že by do druhého kola postúpili dvaja extrémistickí a protieurópski kandidáti,” dodala Cséfalvayová.

Foto: SITA/Ján Viazanička