Politika Zahraničné

Francúzska vláda začala rokovania s odbormi v súvislosti s dôchodkovou reformou

mmanuel Macron požiadal vládu, aby začala rokovania v súvislosti s možnými pozmeňujúcimi návrhmi reformy. Zdroj: SITA / AP

PARÍŽ – Francúzska vláda začala v stredu s odbormi rokovania v súvislosti s možnými zmenami v dôchodkovej reforme, ktorá v krajine vyvolala štrajky a protesty, informovala agentúra AP.

 

Francúzsky premiér Édouard Philippe sa so zástupcami odborov a zamestnávateľov stretol po tom, ako prezident Emmanuel Macron požiadal vládu, aby začala rokovania v súvislosti s možnými pozmeňujúcimi návrhmi reformy.

Vláda sa snaží dosiahnuť s umiernenými odbormi dohodu, ktorá by podľa prezidenta Macrona mohla oslabiť protestné hnutie.

Cieľom demonštrácií je prinútiť prezidenta Emmanuela Macrona, aby upustil od plánovanej reformy štátneho dôchodkového systému. Návrh reformy počíta s vyšším vekom odchodu do dôchodku.

Štrajk, ktorý sa vo Francúzsku začal 5. decembra, výrazne ovplyvnil železničné spojenia a systém metra. Zamestnanci železníc sa domáhajú zachovania svojho súčasného penzijného systému, pretože im zaručuje odchod do dôchodku krátko po dovŕšení veku 50 rokov. Učitelia, lekári a ďalší pracovníci sa tiež pridali k štrajku a do protestov sa v krajine zapojili státisíce ľudí.

Vláda plánuje návrh zákona o dôchodkoch oficiálne predstaviť v januári. Návrh bude musieť následne schváliť dolná komora parlamentu, v ktorej má Macronova vládnuca strana Republika v pohybe (La République En Marche! – LREM) väčšinu.

Macron v pondelok prijal demisiu vládneho komisára pre dôchodkovú reformu, ktorým bol Jean-Paul Delevoye. V stredu do tejto funkcie vymenoval Laurenta Pietraszewského.