Politika Zahraničné

Francúzska Ústavná rada odobrila stíhanie exprezidenta Sarkozyho

Nicolas Sarkozy: Foto: TASR/ AP Photo/Alastair Grant

PARÍŽ – Francúzska Ústavná rada zamietla v piatok odvolanie bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorým sa chcel vyhnúť stíhaniu pre obvinenia z nelegálneho financovania svojej kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2012. Proces s exprezidentom je teraz zjavne neodvratný, píše agentúra AFP.

Prokuratúra tvrdí, že Sarkozy minul na vtedajšiu predvolebnú kampaň takmer 43 miliónov eur. Používal pritom falošné faktúry, aby utajil, že takmer dvojnásobne prekročil povolený limit na kampaň, ktorý bol stanovený na 22,5 milióna eur. Sarkozy obvinenia poprel. Povedal pritom, že nevedel o podvode, ktorého sa podľa jeho slov dopustili vedúci pracovníci PR firmy Bygmalion. Tí figurujú medzi dovedna 13 osobami, ktoré sa v súvislosti s kauzou pravdepodobne dostanú pred súd.

Sarkozyho právnici sa vo veci obrátili na Ústavnú radu, tvrdiac pritom, že exprezident už pokutu za prekročenie rozpočtu na kampaň zaplatil. AFP však pripomína, že išlo o len o čiastku 364.000 eur, ktorú Sarkozymu vymerali ešte pred odhalením aféry okolo falošných faktúr a firmy Bygmalion. Niektorí z manažérov Bygmalionu i námestník šéfa Sarkozyho predvolebnej kampane z roku 2012 Jérome Lavrilleux sa k podvodu i falošnému účtovníctvu priznali.

Ústavná rada v piatok rozhodla, že súdne konanie je v tejto veci oprávnené, keďže sa týka “možného porušenia bezúhonnosti” zo strany kandidátov alebo zvolených štátnych zástupcov. “Je to veľké sklamanie,” povedal AFP jeden zo Sarkozyho právnych zástupcov Emmanuel Piwnica. Sarkozy sa z politiky stiahol po tom, ako ho jeho strana Republikáni (Les Républicains) nenavrhla za kandidáta do prezidentských volieb v roku 2017, v ktorých zvíťazil súčasný francúzsky prezident Emmanuel Macron.