Domáce GPlus Spoločnosť Koronavírus Top

FOTONÁVOD Vedci odhalili nové využitie vecí z domácnosti. Takto sa môžete chrániť pred vírusom

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Nedostatok ochranných zdravotníckych pomôcok dnes už rieši každý po svojom. Niektorí ,,podnikavci” sa snažia na posledných zásobách rúšok ,,nabaliť” a predávajú obyčajné jednorazové rúška za nadhodnotenú a neadekvátnu cenu. Iní zase zobrali iniciatívu do vlastných rúk a deficit rúšok riešia rôznymi alternatívami. Pokiaľ si chcete chrániť zdravie, ale nechcete pritom utratiť veľké peniaze, jednoducho si rúško vyrobte. Glob.sk pre vás pripravil jednoduchý a hlavne rýchly návod.

 

Nákup či preprava verejnou hromadnou dopravou už v týchto dňoch nie je možný bez ochranného rúška. Okrem lekárov pociťujú deficit ochranných pomôcok aj mestá či obce, ktoré sa ich snažia zabezpečiť aspoň pre seniorov. Oslovujú nielen miestne šičky, ale aj zručných jednotlivcov, ktorí by boli ochotní zo zvyšného materiálu vyrobiť pár desiatok takýchto pomôcok.

Krok za krokom

Na pomoc však nemusíte čakať a iniciatívu preberte do vlastných rúk. Stačí vám kus látky, nožnice, žehlička, klbko nite, ihla, klobúková niť či iná pružiaca guma. Veľkosť látky sa odzrkadľuje od toho, pre koho rúško šijete. Ak sa rozhodnete ušiť detské, rozmer látky je 20 x 20 centimetrov. Formát látky pre dospelácke rúško je o niečo väčší, 25 x 20 centimetrov. Dostať látku pod kontrolu môžete aj občasným prežehlením. Nemusíte tak používať špendlíky a prežehlené záhyby držia lepšie.

  • Dlhšie okraje látky preložíme dvakrát a záhyby prešijeme.
  • Následne spravíme tri vodorovné záhyby, ktoré jeden po druhom prežehlíme.
  • Kraje látky prešijeme, aby sa látkou lepšie manipulovalo.
Výroba jednovrstvového rúška je veľmi podobná výrobe dvojvrstvového. Zdroj: Glob.sk
  • Tie isté kraje zahneme na šírku 1 centimetra, prežehlíme tento preklad a prešijeme ho.
  • Vznikol tak tunel, ktorým prevliečeme gumičku dlhú asi 25 centimetrov.
  • Gumičky na koncoch zauzlíme a rúško je hotové.
Pokiaľ ste vlastníkom šijacieho stroja, výroba rúška vám pôjde ešte rýchlejšie. Zdroj: Glob.sk

Lepšie niečo ako nič

Ak nepatríte medzi tých zručnejších, vo vašej domácnosti sa nachádza množstvo alternatív, ktoré môžete využiť na ochranu svojho zdravia. Vedci z Cambridge University testovali rôzne druhy materiálov, ktoré sa nachádzajú možno aj vo vašom okolí a sú schopné zachytiť častice vírusu.

Vedci vykonávali testy na baktérii vo veľkosti 0,02 mikróbu, ktorá je päťkrát menšia ako koronavírus. Ako najúčinnejšia ochrana sa ukázalo chirurgické rúško či respirátor. Takmer s rovnakým stupňom ochrany sa ukázalo vrecko od vysávača. Viac ako 70 percent baktérií zachytila kuchynská utierka či zmes bavlny. Antibakteriálna obliečka na vankúš a ľanové plátno ukázali v testoch absorbčnú schopnosť v rozmedzí od 60 do 70 percent. Medzi domáce materiály, ktoré zachytávajú nad 50 percent vírusových častíc patrí obyčajná obliečka na vankúš, hodváb a tričko zo 100 percentnej bavlny.

Efektivita domácich materiálov pri zachytávaní častíc vírusu vo veľkosti 0,02 mikróbov. Zdroj: smartairfilters