Politika Top Zahraničné

FOTO Vtipná situácia z holandských volieb: Všimli si to aj Američania, ako nočná mora!

AMSTERDAM – Holandské voľby, ktoré pútali pozornosť celého sveta a v ktorých radikálny politik Geert Wilders nakoniec prepadol, zahraničných korešpondentov pobavili aj inými vecami. Jednou z nich bol naozaj gigantický hlasovací lístok.

Ako ukázali na fotografii dve zamestnankyne americkej televíznej stanice CNN, zoznam kandidátov bol poriadne veľký. O hlasy sa uchádzalo až 28 strán. Na fórach ozývajúci sa Holanďania o situácii poriadne žartovali. „Práve som sa vrátil z volieb a zloženie tejto veci naspäť bola nočná mora,” napísal jeden z nich a nebol sám.

„Ja tiež. Nemohol som to zložiť a bál som sa, že ľudia si pomyslia, že som nejaký hlupák. Podarilo sa mi to zložiť po pätnástich sekundách paniky. Teda, som rád, že som teraz doma v bezpečí môjho domova,” žartoval ďalší. Iní situáciu prirovnali k skladaniu mapy ešte pred existenciou GPS a navigácií.

Voľby v Holandsku

Ľudia voliaci zo zahraničia to mali mať jednoduchšie. Jasným víťazom volieb sa stala stredopravicová strana premiéra Marka Rutteho, jej líder tak podľa očakávaní povedie rozhovory o vytvorení svojej tretej koaličnej vlády od roku 2010. Získala 33 kresiel v 150-člennej dolnej komore parlamentu. S 20 kreslami nasleduje Strana za slobodu (PVV) populistického politika Geerta Wildersa.

Na treťom mieste sú so zhodným počtom 19 mandátov dve strany – kresťanskí demokrati (CDA) a centristi z D66. Nasledujú Socialistická strana (SP) a Zelená ľavica (GL), ktoré by mali obsadiť po 14 kresiel. Na voľbách sa zúčastnilo 79% Holanďanov.

Takto mohli voliť Holanďania zo zahraničia.

Zdroj: ph, Foto: SITA, reddit.com/r/europe