Domáce Politika Top

FOTO Čaputovej veľký deň očami profesionálov. Toto boli plusy a mínusy jej vystúpenia

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Veľký deň Zuzany Čaputovej je už síce za nami, avšak jej inauguračný prejav nám zostane v pamäti ešte dlho. Dôvera, spravodlivosť a služba občanom tvorili hlavnú časť príhovoru novej prezidentky. Ako obstála pri jej prvom prezidentskom vystúpení sme roznalyzovali s psychologičkou médií Zorou Hudíkovou a Oľgou Škvareninovou, ktorá sa venuje komunikácii a rétorike už viac ako 30 rokov.

 

Slávnostná ceremónia novej prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej sa niesla v znamení noblesy a pripravenosti. Po piatich rokoch tak na prezidentskej stoličke oficiálne vystriedala už bývalú hlavu štátu prezidenta Andreja Kisku. Slávnostná inaugurácia a skladanie prezidentského sľubu sa uskutočnili v sobotu v Slovenskej filharmónii.

Napriek množstvu ľudí a ich upreným pohľadom vstúpila Zuzana Čaputová do sály so vztýčenou hlavou, tempo chôdze prispôsobila situácii a výrazom dala najavo vážnosť situácie. ,,Jej typické gesto zomknutie pier sa objavilo až na konci príchodu, keď už mala za sebou cestu, kedy boli na ňu upreté pohľady všetkých prítomných v sále aj kamier. Je to prejavom neistoty a zároveň následného uvoľnenia, toto podvedomé gesto je pre ňu v náročných chvíľach typické, občas ho robí častejšie, viackrát za sebou,” zhodnotila pre Glob.sk psychologička médií Zora Hudíková.

Inaugurácia historicky prvej prezidentky Slovenska Zuzany Čaputovej sa uskutočnila v Slovenskej filharmónii. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Zuzana Čaputová svoj inauguračný prejav zamerala na plusy aj mínusy našej krajiny, ale predovšetkým vyzdvihla témy, na ktoré apelovala už počas predvolebnej kampane. ,,Mne sa ten prejav veľmi páčil, pretože to mala byť vízia novej prezidentky. A to tam bolo. Bola veľmi uveriteľná vtedy, keď hovorila o témach ako dôvera, spravodlivosť, dôstojný život ľudí či služba občanom. Tieto témy jej akoby vychádzali zo srdca,” uviedla pre Glob.sk Oľga Škvareninová. Precízna príprava bola podľa Zory Hudíkovej cítiť aj z tempa reči pri inauguračnom prejave. ,,Vo významných momentoch (pri dôležitých posolstvách) pozrela aj do publika. Nie však dlho, aby nestratila dynamiku prejavu.  Dávala si pozor, aby nehovorila rýchlo, ale ani veľmi pomaly. Správne dýchanie jej umožnilo mať pevný a primerane dôrazný hlas, ktorý dával jej prejavu presvedčivosť,” doplnila Hudíková.

Hlavnými posolstvami inauguračného prejavu bola dôvera, spravodlivosť a služba občanom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Prejav historicky prvej prezidentky Slovenska však podľa Škvareninovej mal aj pár chýb. ,,Faktografické témy veľmi rýchlo povedala, akoby ich chcela mať čo najskôr za sebou. Vôbec tam nebola práca s tempom prejavu, pauzou a aj s pohľadom. Pohľad do publika mala automatický, zvyčajne na konci jednotlivých výpovedí,” doplnila Škvareninová.

Mnohým Slovákom však na prejave prezidentky prekážalo čítanie vopred pripraveného textu. Podľa pravidiel klasickej rétoriky má byť takýto druh prejavu vopred pripravený a má sa čítať. ,,Na prednesenie prejavu bola veľmi dobre pripravená. Čítala ho štátnicky, nie však pateticky. Zvýrazňovala všetky dôležité pasáže, pauzy dávala na miesta, na ktoré chcela upozorniť, alebo nechať priestor na uvedomenie si ich významu a sily,” upresnila Hudíková.

,,Pri odchode zo sály bola už uvoľnenejšia, kráčala dôstojne a už sa jej uvoľnila mimika, pousmievala sa a viac pohľadom kontaktovala známych,” zhodnotila psychologička médií. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Lukratívny model

Zuzanu Čaputovú zdobil v jej veľký deň dizajnérsky kúsok známeho slovenského návrhára Borisa Hanečku. Belasé šaty pod kolená zladila počas inaugurácie s uzavretými lodičkami slonovinovej farby na podpätku. Vrch puzdrových šiat spestrila stuha, ktorá sa vlievala do rukáva. Podľa zásad oblečenia rečníka spĺňal outfit novej prezidentky všetky náležitosti, ktoré mal mať.  ,,Šaty by mala mať také dlhé, aby jej neboli vidieť kolená, keď sedí. A to jej model spĺňal. Ak to nie je podujatie, ktoré je v nočných hodinách, tak môže mať aj svetlejšie farby oblečenia. Čiže to tiež ten outfit spĺňal. Šaty by mali zahaľovať lakte a to splnené bolo,” zhodnotila pre Glob.sk Škvareninová. Počas celej inaugurácie bol na blízku aj samotný návrhár, ktorý v prípade krajnej núdze mal pre novú prezidentku k dispozícii náhradný model totožný s tým, ktorý mala práve na sebe.

Zuzane Čaputovej navrhol šaty slovenský módny návrhár Boris Hanečka. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Pri presune z Reduty do Dómu svätého Martina vsadila Čaputová na ,,pohodlnejšie” svetlomodré uzavreté lodičky na hrubšom podpätku, čo si všimol len pozorný sledovateľ. Počas celého dňa mala pri sebe malú elegantnú kabelku svetlej farby.

Ani kritika ju ,,nerozhádzala”

Na ceste do Dómu svätého Matrina si Zuzana Čaputová s úsmevom podávala ruky so svojimi sympatizantmi a širokou verejnosťou, ktorá jej blahoželala k úspechu. Stretla sa však aj so skupinkou odporcov, ktorí pokrikmi útočili na jej osobu. ,,S hrdosťou vo výraze a profesionalitou (nebolo vidieť ani náznak nevraživosti) zvládla aj negatívne pokriky na jej osobu,” pozitívne zhodnotila Hudíková.

,,Po ceste do Dómu sv. Martina sa veľa usmievala, artikulovala slovo „ďakujem“, aby bolo dostatočne čitateľné aj bez zvuku, pristavila sa pri mnohých a neobišla ani jedného s kyticou, ktoré decentne preberala, neváhala sa aj kúsok vrátiť, ak videla záujem,” povedala Hudíková. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček