Politika Top Zahraničné

FOTO Útok v Londýne: Pri parlamente strieľalo, hlásia aj mŕtvych!

LONDÝN – Najmenej dvaja ľudia zomreli pri dnešnom incidente v blízkosti britského parlamentu v Londýne. Podľa dosiaľ dostupných informácií útočník vo vozidle značky Hyundai najskôr na Westminsterskom moste narážal do chodcov, následne vrazil do oplotenia objektu parlamentu.

Potom utiekol z auta a vbehol cez vstupnú bránu do objektu parlamentu, kde pobodal policajta. Útočníka podľa svedkov smrteľne postrelila polícia. Priamo na moste zahynula jedna zo zranených žien. Medzi zranenými sú aj traja francúzski študenti, uviedli francúzske médiá, ktorých informácie potvrdil premiér Bernard Cazeneuve.

Po útoku v Londýne

Incident sa stal okolo 14.45 h miestneho času (15.45 h SEČ). Zranenia utrpelo mnoho ľudí, pričom niektorí chodci na Westminsterskom moste spadli dolu, keď sa uhýbali autu. Z rieky Temža vytiahli živú, avšak zranenú ženu.

Londýnska polícia informovala, že spustila celkové protiteroristické vyšetrovanie. Kráľovná Alžbeta II. sa v čase útoku nachádzala v Buckinghamskom paláci. Brány paláca strážia ozbrojení príslušníci polície.

Po útoku v Londýne

V Londýne ešte dnes večer zasadne krízový bezpečnostný štáb, ktorému bude predsedať premiérka Theresa Mayová. Z parlamentu, ktorý polícia uzavrela, začali medzičasom postupne evakuovať zamestnancov a poslancov. Evakuáciu nakrátko zatavili pre podozrenie, že v aute sa môže nachádzať výbušné zariadenie.

Lekár z nemocnice sv. Tomáša povedal, že niektoré zranenia sú mierne ale niektoré “katastrofálne”. Medzi zranenými sú zrejme aj traja policajti. Podľa denníka The Independent polícia zadržala dvoch podozrivých. Stanica BBC, že v aute mohli sedieť dvaja muži.

Foto: SITA