Domáce Politika Top

FOTO Ústavný súd má šancu byť kompletný. Po mesiacoch politických hádok a Ficových ambíciách

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Misia zvoliť kandidátov na ústavných sudcov je splnená. Poslanci včera konečne zvolili zvyšných štyroch uchádzačov na lukratívny post a prezidentka Zuzana Čaputová si tak môže vyberať sudcov na voľné miesta. Voľba sa tiahne už od minulého roka a Národná rada za ten čas absolvovala päť pokusov. Sprevádzali ich rôzne roztržky a ich súčasťou boli aj kandidáti, ktorí pútali viac pozornosti, ako iní. Medzi nimi najmä expremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico. Ten sa o rozruch postaral, či už kandidoval, alebo nie. 

 

Poslanci včera definitívne ukončili nekonečný príbeh a zvolili zvyšných štyroch kandidátov na ústavných sudcov. Sú nimi Libor Duľa, Ladislav Duditš, Peter Melicher a Peter Straka. Sfinalizovali tak 18 mien kandidátov na deväť voľných stoličiek sudcov Ústavného súdu. Predchádzali tomu pokusy, kedy nebol zvolený nikto, alebo pre zalepenie očí poslanci vybrali aspoň jedného uchádzača.

Tajná verzus verejná

Najväčšie problémy počas včerajšieho piateho kola mali poslanci ohľadne spôsobu hlasovania. Smer-SD od začiatku presadzoval tajné. Jeho koaliční partneri SNS a Most-Híd sa priklonili  k verejnému. Sociálnych demokratov podržalo len 51 poslancov. Stranícky šéf Robert Fico sa preto mal rozhorčovať a kričať na poslancov. ,,Robert Fico na mňa práve iniciatívne kričal pri voľbe ústavných sudcov, že či sme to takto verejne chceli my demokrati,” uviedol na sociálnej sieti Miroslav Beblavý (nezaradený).

Otázniky vyvolala aj dohoda medzi koaličnými partnermi. Aj keď mali dosť času na rokovanie o konkrétnych menách kandidátov, opäť ich hľadali až na poslednú chvíľu. Dokonca na včerajšiu koaličnú radu neprišiel nikto zo Smeru-SD. Ani samotný Fico, ktorý oslavoval svoje narodeniny vo vládnom hoteli Bôrik.

Na ťahu je Čaputová

Výsledok piatej voľby privítala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Tá má teraz z navrhnutých kandidátov vymenovať šesť. Presne toľko kresiel je na Ústavnom súde kvôli opletačkám okolo ich voľby prázdnych. ,,Záleží jej na tom, aby mohol Ústavný súd čo najskôr pracovať v kompletnom zložení, ako to predpokladá Ústava SR, nových sudcov preto vyberie po starostlivom zvážení,” povedal jej hovorca Martin Strižinec.

 

Na rade je teraz Čaputová. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Mesiace driny

Vybrať vhodných kandidátov trvalo zákonodarcom neuveriteľných 262 dní. Začalo to vyhlásením šéfa parlamentu a SNS Andreja Danka, ktorý určil prvý termín na podávanie návrhov do 7. januára 2019. Ak by sme mali spočítať dni od jeho vystúpenia, tie by sa ešte navýšili.

Počas volieb pútali pozornosť bývalí či súčasní politici. Vo voľbách sa objavili expremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico, obe štátne tajomníčky rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner a Monika Jankovská. O dôveru poslancov sa uchádzal tiež poslanec Peter Kresák, či exšéf strany Sieť Radoslav Procházka.

 

Zvolený kandidát zo štvrtej voľby Radoslav Procházka. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Nekonečná sága

Voľba uchádzačov na ústavných sudcov by si zaslúžila nakrútiť aj svoj vlastný seriál. Poslanci mali ešte na februárovej schôdzi parlamentu zvoliť 18 kandidátov. Na Ústavnom súde sa totiž končilo až deviatim sudcom z 13 funkčné obdobie. To, že budú ešte okolo zvolenia kandidátov problémy, bolo jasné už počas prvej voľby. Tá sa skončila fiaskom. Celý proces sa točil okolo expremiéra a šéfa strany Smer-SD Roberta Fica, ktorý sám kandidoval a trval na tajnej voľbe. Neskôr sa rozhodol kandidatúru stiahnuť. Zákonodarcovia v prvom kole odhlasovali verejnú voľbu. Poslanci Smeru-SD kvôli tomu odovzdali prázdne hlasovacie lístky. Voľbu sabotovala aj strana SNS. V parlamente tak nezvolili ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. O dva dni neskôr sa konalo opakované hlasovanie. Ústavnoprávny výbor rozhodol opäť o verejnej voľbe. K hlasovaniu malo dôjsť pred obedom. Koalícia ale dohodu na menách nemala a tak hlasovanie presunuli na večer. Napriek tomu sa im ani v druhom kole hlasovania nepodarilo zvoliť žiadneho kandidáta.

 

Prvá voľba skončila fiaskom. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Súd dostal predsedu

Na ďalšej aprílovej schôdzi v druhej voľbe parlament zvolil ôsmich kandidátov – Ivana Fiačana, Petra Molnára, Rastislava Kaššáka, Ľuboša Szigetiho, Danielu Švecovú, Michala Trubana, Miloša Maďara a Pavla Malicha. Bolo to už v čase, keď dosluhujúcim deviatim sudcom vrátane predsedu súdu skončil mandát a inštitúcia mala iba štyroch členov. Poslanci posunuli aj neúplný počet zvolených kandidátov vtedajšiemu prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Ten sa rozhodol vymenovať za ústavných sudcov iba troch – Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. Aby mal súd funkčné sedemčlenné plénum. Zároveň z nich vymenoval ako predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana a podpredsedu Ľuboša Szigetiho. Zvyšných päť kandidátov zostalo na pomyselnej  čakacej listine v paláci.

 

Ivan Fiačan sa stal predsedom Ústavného súdu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Poslanci nevedeli, ako ďalej

Tretej voľbe predchádzala polemika o tom, koľkých kandidátov majú poslanci zvoliť, keďže v predchádzajúcom výbere posunuli prezidentovi Kiskovi spomínaných osem mien. Zákonodarcovia zvolili štyroch uchádzačov – Pavla Boroňa, Marka Tomašoviča, Martina Vernarského a Patrika Palšu.

Fico sa obul do Čaputovej

Štvrtú voľbu sa opäť snažil okoreniť expremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico. Ten chcel, aby prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala z už zvolených kandidátov troch ústavných sudcov. Vyhlásil, že ak tak prezidentka neurobí, v parlamente nemajú dôvod voliť. Obhajoval to tým, že by mohlo vzniknúť riziko rôznych diskriminačných žalôb. Medzi poslancami nastal chaos, pretože niektorí z nich údajne spochybnili to, koľkých uchádzačov majú voliť. Túto otázku nakoniec vyriešil ústavnoprávny výbor, ktorý odporučil voliť šiestich kandidátov. Poslanci to ale zrejme nepochopili a zvolili iba jedného uchádzača – Radoslava Procházku. Koalícia si výsledok nevedela vysvetliť, obhajovali to tým, že boli zle vyplnené hlasovacie lístky. V opakovanej voľbe zvolili Editu Pfundtner.

O zlej situácii na Ústavnom súde, Glob.sk už informoval.

 

Ústavný súd funguje stále v obmedzenom režime. Zdroj: Archív

Prehľad výsledkov volieb

Prvá voľba

 • Prihlásilo sa 40 kandidátov
 • Zvolení kandidáti: nikto

Druhá voľba

 • Prihlásilo sa 30 kandidátov
 • Zvolení kandidáti: Rastislav Kaššák, Daniela Švecová, Michal Truban, Miloš Maďar, Pavol Malich
 • Vymenovaní sudcovia: Ivana Fiačan (predseda ÚS), Ľuboš Szigeti (podpredseda ÚS), Peter Molnár

Tretia voľba

 • Prihlásilo sa 25 kandidátov
 • Zvolení kandidáti: Pavol Boroň, Marek Tomašovič, Martin Vernarský, Patrik Palša

Štvrtá voľba

 • Prihlásilo sa 16 kandidátov
 • Zvolení kandidáti: Radoslav Procházka, Edita Pfundtner

Piata voľba

 • Prihlásilo sa 16 kandidátov
 • Zvolení kandidáti: Libor Duľa, Ladislav Duditš, Peter Melicher, Peter Straka

 

Galéria
Kandidát Rastislav Kaššák. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Uchádzačka Daniela Švecová. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Kandidát Michal Truban. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Uchádzač Miloš Maďar. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Kandidát Pavol Malich. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Uchádzač Pavol Boroň. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Kandidát Marek Tomašovič. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Uchádzač Martin Vernarský. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Kandidát Patrik Palša. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Uchádzač Radoslav Procházka. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Kandidátka Edita Pfundtner. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Uchádzač Libor Duľa. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Kandidát Ladislav Duditš. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Uchádzač Peter Melicher. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Kandidát Peter Straka. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
navigate_before
navigate_next