Politika Top Zahraničné

Teror v Londýne: Mayová odsúdila zvrátený útok, poslanec hrdinom

LONDÝN – Britská polícia vo večerných hodinách uviedla, že pri včerajšom teroristickom útoku pred parlamentom zomrelo päť ľudí – jeden policajt, traja civilisti a útočník. Ďalších 40 utrpelo zranenia. Informoval o tom šéf protiteroristického útvaru Mark Rowley.

Polícia sa podľa jeho slov domnieva, že pozná totožnosť útočníka, ale nechcel prezradiť žiadne podrobnosti. A má podozrenie, že v útoku má prsty islamský extrémizmus.

Posilnia policajné hliadky

Rowley informoval, že v najbližších dňoch sa budú v uliciach Londýna pohybovať ozbrojené policajné posily, aby ubezpečili verejnosť. Na prípade podľa neho pracujú stovky policajtov.

Povedal tiež, že policajt, ktorého útočník zabil pred parlamentom, sa volal Keith Palmer a mal 48 rokov.

Tobias Ellwood (vľavo) po útoku pri parlamente v Londýne

Hrdinský poslanec Ellwood

Britského poslanca Tobiasa Ellwooda po útoku niektorí označili za hrdinu. Konzervatívny zákonodarca a člen vlády pre oblasť zahraničných vecí, ktorý má zdravotnícky a vojenský výcvik, sa snažil zachrániť život policajtovi, keď ho dobodal útočník pri vchode do britského parlamentu. Policajt neskôr zomrel.

Bývalý vojak britskej armády Ellwood pomáhal záchranárom pred hlavnou parlamentnou budovou. Politik, ktorého brat zahynul pri teroristickom útoku na indonézskom ostrove Bali v roku 2002, oživoval raneného policajta dýchaním z úst do úst a snažil sa zastaviť krvácanie z jeho početných rán tak, že ich pritláčal.

Útočník v blízkosti politika

Asi desať metrov od politika, počas zákroku prvej pomoci, sa nachádzal útočník. Toho postrelila polícia, keď preliezol bezpečnostnú bariéru okolo pozemku britského parlamentu v londýnskej štvrti Westminster.

Fotografie zverejnené na sociálnych sieťach zachytávajú Ellwoodove zakrvavené ruky a tvár, keď stojí so záchranármi a policajtmi nad raneným príslušníkom a spolu čakajú na záchranársky vrtuľník. Neďaleko vidieť údajného útočníka.

Theresa Mayová

Chorý a zvrátený útok

Včerajší„chorý a zvrátený teroristický útok” v Londýne odsúdila aj britská premiérka Theresa Mayová a povedala, že parlament nebol jeho cieľom náhodou. Oznámila tiež, že britská vláda nezvýši platný stupeň teroristickej hrozby, ponechá ho na druhej najvyššej úrovni, kedy je hrozba „vážna”.

To znamená, že možnosť útoku je vysoká, povedala po zasadnutí vládneho výboru pre mimoriadne situácie, ktorému predsedala. Druhý najvyšší stupeň teroristickej hrozby platí v Británii už vyše dvoch rokov.

Foto: SITA