Domáce Politika Top

FOTO Slovensko dalo posledné zbohom exprezidentovi Michalovi Kováčovi

BRATISLAVA- Zádušná omša za prezidenta Michala Kováča v Dóme sv. Martina v Bratislave sa skončila. Na Rudnayovom námestí, kde niekoľko desiatok ľudí sledovalo prenos omše na veľkoplošnej obrazovke, sa počas omše ľudia modlili a podávali si ruky.

Po príhovore prezidenta Andreja Kisku, Kováčovho poradcu Pavla Demeša a Kováčovho nevlastného brata Dušana Kováča ľudia tlieskali.

Starší muž počas priameho prenosu na námestí na chvíľu stratil vedomie. Blízko stojaci policajti mu pomohli a kým na miesto dorazili záchranári, uložili ho do stabilizovanej polohy. Kováčovo telo odvážajú v sprievode čestnej stráže a najbližšej rodiny na Ondrejský cintorín.

Prezident SR Andrej Kiska počas príhovoru n
Prezident SR Andrej Kiska počas príhovoru n

Kiska ďakoval Kováčovi

Prezident Michal Kováč, za Vaše činy, za Vaše zodpovedné rozhodnutia, za Váš zápas o budúcnosť našej krajiny Vám v mene všetkých občanov Slovenskej republiky ďakujem. Česť a úcta Vašej pamiatke.

Týmito slovami sa rozlúčil s prvým prezidentom samostatného Slovenska počas omše v bratislavskom Dóme sv. Martina jeho terajší nástupca v úrade Andrej Kiska. Michal Kováč zomrel vo veku 86 rokov v stredu 5. októbra v Nemocnici sv. Michala v Bratislave.

Statočné rozhodnutia exprezidenta

Aj vďaka statočným rozhodnutiam Michala Kováča, spôsobu, akým vykonával funkciu hlavy štátu, zostali dejiny samostatného Slovenska históriou slobodného a demokratického štátu, ktorý sa stal súčasťou zjednotenej Európy, vyzdvihol prínos bývalého prezidenta Kiska. Je pravdou, že od zápasu prezidenta Kováča o srdce a charakter našej krajiny uplynuli už dve desaťročia. Je pravdou, že zlo, s ktorým bojoval, sme politicky porazili.

Ako spoločnosť sme sa s týmto zlom ale nedokázali vyrovnať. Únos prezidentovho syna, vražda dôležitého svedka a mnohé ďalšie zločiny, krivdy a neprávosti zostali nepotrestané, pripomenul súčasný prezident. Prezident Kiska si myslí, že naša povinnosť vyrovnať sa so zlom spred dvoch desaťročí naďalej trvá.

Truhla s ostatkami prezidenta Michala Kováča na lafete
Truhla s ostatkami prezidenta Michala Kováča na lafete

Kiskova výzva

„Sme povinní vyrovnať sa s touto kapitolou histórie Slovenskej republiky nielen preto, lebo to dlhujeme prezidentovi Michalovi Kováčovi. Ale preto, lebo to dlhujeme sami sebe, svojej krajine, našej spoločnosti,“ vyzval prezident v príhovore.

Nikto z nás, ktorí sme zodpovední za správu vecí verejných, nemôže podľa prezidenta považovať zločiny mečiarizmu za minulosť, ktorej radšej treba dať pokoj. Prezident pripomenul, že minulosť zmeniť nedokážeme, ale je v našich silách napraviť krivdy minulosti. Je v našich silách spravovať veci verejné tak, aby sme každý rok napísali lepšiu správu o stave republiky.

Takto podľa Kisku preukážeme rešpekt práve k ľuďom, ako bol prezident Michal Kováč, a to nielen dnes, keď sa s ním lúčime, ale každý deň nášho života konkrétnymi činmi a správnymi rozhodnutiami.

Truhla s pozostatkami prezidenta Michala Kováča
Truhla s pozostatkami prezidenta Michala Kováča

Zádušnú omšu celebroval arcibiskup Zvolenský

Zádušnú svätú omšu za prezidenta SR Michala Kováča v Dóme sv. Martina v Bratislave celebroval predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. V homílii poukázal, že smrť bývalého prezidenta sa dotýka všetkých.

„Celkom samozrejme smrť pána prezidenta v prvom rade zasiahla jeho najbližšiu rodinu a príbuzných. Sme tu dnes s nimi, aby sme im prejavili našu účasť na ich bolesti, aby sme pri nich stáli v ťažkej chvíli,“ povedal.

Okamih zármutku

Dodal, že odchod manžela, otca, milovaného člena rodiny je okamihom zármutku, ktorý poznačuje životnú skúsenosť všetkých bez výnimky.

„Bolestná nevyhnutnosť smrti, ktorá je pre každého z nás len otázkou pozemského času, nás teraz vedie k zastaveniu: aby sme si uvedomili svoju krehkosť, aby sme venovali pozornosť tomu, čo je podstatné, aby sme si pripomenuli to, čo nás prevyšuje. A o to viac v deň, keď sa lúčime s prezidentom, teda najvyšším predstaviteľom našej krajiny,“ konštatoval arcibiskup.

Sprava: Bývalí prezidenti SR Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič a jeho manžželka Silvia, predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková, predseda vlády SR Robert Fico, predseda NR SR Andrej Danko, prezident SR Andrej Kiska a jeho manžželka Martina
Sprava: Bývalí prezidenti SR Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič a jeho manžželka Silvia, predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková, predseda vlády SR Robert Fico, predseda NR SR Andrej Danko, prezident SR Andrej Kiska a jeho manžželka Martina

S Kováčom sa lúčili aj pri Prezidentskom paláci

Vojenský ceremoniál v rámci dnešného štátneho pohrebu prvého prezidenta SR Michala Kováča, ktorý zomrel 5. októbra, sa uskutočnil na nádvorí Prezidentského paláca. Na začiatku zaznela slovenská štátna hymna a následne si prítomní uctili Michala Kováča minútou ticha.

Čestná stráž zvolala „Sloboda a sláva, pán prezident!“ Z Tyršovho nábrežia vypálili zo šiestich diel 20 sálv. Truhlu s telom Michala Kováča previezli na nádvorie paláca z Bratislavského hradu na lafete a následne ju preložili do civilného vozidla. To mierilo do Dómu sv. Martina, kde sa o 14:00 začala zádušná svätá omša.

Ceremoniál sledovali stovky ľudí

Rozlúčkový vojenský ceremoniál na Hodžovom námestí sledovalo niekoľko stoviek ľudí. Prichádzať začali už pred 12:00. Niektorí držali v rukách vlajku, iní sa ticho modlili. Viacerí, ktorí prišli neskôr, stáli na fontáne, aby mali lepší výhľad, iní sledovali rozlúčku s Michalom Kováčom z okien či balkónov okolitých budov.

Pracovať na chvíľu prestali aj robotníci, ktorí rekonštruujú budovu vedľa Prezidentského paláca. Pri odchode auta s truhlou s telom prvého slovenského prezidenta do Dómu sv. Martina ľudia spontánne tlieskali.