Domáce Politika Top

FOTO Obed prezidentov u Kisku sa nevyhol ani nepríjemnosti: Gašparovičov odkaz, varoval som ho

BRATISLAVA – Opäť si dali repete. Súčasný prezident Andrej Kiska a jeho predchodcovia Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič pokračovali v tradícii novoročného obeda v Prezidentskom paláci. Reč prišla aj na štátne vyznamenania a Gašparovič si neodpustil ani kritické slová na adresu terajšej hlavy štátu.

„Obaja majú veľmi dobrý zmysel pre humor, veľmi radi sa doberajú a ja som veľmi rád, že môžeme takto príjemne začať tento rok,” povedal Kiska o svojich predchodcoch. Na otázku, či sa ho exprezidenti pýtali na jeho možnú kandidatúru na prezidenta, odpovedal, že o tejto téme nehovorili. „Skutočne, novú energiu som trošku dostal, ale to vyjadrenie bude najneskôr do septembra,” uviedol.

Andrej Kiska – Foto: SITA/Branislav Bibel
Sprava: Andrej Kiska a Ivan Gašparovič a Rudolf Schuster – Foto: SITA / Branislav Bibel

Schusterova rada koalícii

Schuster ocenil, že Kiska dáva priestor na takéto stretnutie a pripomenul, že Gašparovič takúto možnosť nedal. Bývalý primátor Košíc okrem iného volá aj po väčšej tolerantnosti voči sebe, a to najmä v parlamente. „Aby občas aj koalícia opozíciu vypočula, keď príde s dobrým návrhom,” uviedol.

V súvislosti s vyznamenaniami k 25. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky povedal, že sa mu nepozdávalo, že vláda nemohla dávať návrhy na osobnosti, ktoré mali získať štátne vyznamenania odovzdávané Kiskom 1. januára.

Exprezident Rudolf Schuster – Foto: SITA/Branislav Bibel
Rudolf Schuster – Foto: SITA/Branislav Bibel

Iskrenie na oboch stranách

Podľa Gašparoviča to dnes iskrí nielen v koalícii, ale aj opozícii. Zároveň dodal, že nesúhlasí s Kiskom, že Slovensko je mafiánskym štátom. Podľa neho máme justičné orgány, prokuratúru, políciu a hoci k nim aj on má výhrady, nie sú dôvodom na to, aby našu krajinu tak nazval.

Na vlaňajšom novoročnom obede Gašparovič Kiskovi radil, aby menej počúval svojich poradcov. Dnes ho upozornil, že „nezistil, že nerobia pre neho, ale pre seba. A to je veľmi vážna vec”.

Exprezident SR Ivan Gašparovič – Foto: SITA/Branislav Bibel
Ivan Gašparovič – Foto: SITA/Branislav Bibel

Autor: ph, SITA, Foto: SITA / Branislav Bibel