Domáce Spoločnosť Top

FOTO Naše údaje môže mať ruská tajná služba. Je za tým aplikácia, ktorá z vás spraví starca

Zdroj: faceapp.com

BRATISLAVA – Za pár dní si mobilná aplikácia FaceApp získala milióny ľudí. Mnohé známe celebrity uverejňujú na svoje profily na sociálnych sieťach fotografie doslova z budúcnosti. Aplikácia ponúka filter, ktorý vám za pár sekúnd pridá o niekoľko rokov viac. Na začiatku to vyzeralo veľmi lákavo, až kým sa neobjavili varovné signály. Zábavka údajne môže zbierať vaše údaje a tie sa dokonca môžu dostať až ruským tajným službám.

 

Aplikácia FaceApp pobláznila azda každého. Behom niekoľkých dní obletela celý svet. Stiahlo si ju viac ako sto miliónov ľudí. Princíp je veľmi jednoduchý. Nahráte fotografiu a aplikácia vám vygeneruje fotografiu, kde budete vyzerať o niekoľko rokov staršie. Funguje aj naopak. Dokonca dokáže na fotografii zmeniť pohlavie, či vyčariť úsmev.

Na prvý pohľad to vyzerá ako veľká zábavka. Nie vždy je ale všetko ideálne. Objavili sa varovné signály, o ktorých informoval časopis Forbes. Aby FaceApp fungoval tak, ako má, musíte mu dať povolenie na prístup k vašim fotografiám. Dokonca jednou z podmienok používania je aj povolenie na zbieranie údajov. Tiež má prístup k osviežovaniu na pozadí. To znamená, že aj keď aplikáciu nepoužívate, ona používa vás.

Aplikáciu vyskúšal aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Podmienky hovoria jasne

,,Poskytujete spoločnosti FaceApp trvalú, neodvolateľnú, nevýhradnú, bezplatnú, celosvetovú, plne platenú, prenosnú sublicencovateľnú licenciu na používanie, reprodukciu, úpravu, publikovanie, prekladanie, vytváranie odvodených diel, distribúciu, verejnú prezentáciu a zobrazovanie vášho užívateľského obsahu a akékoľvek meno, užívateľské meno alebo podobnosť  v súvislosti s vaším používateľským obsahom poskytujete vo všetkých formátoch médiám a kanálom, ktoré sú teraz známe alebo neskôr vyvinuté, bez kompenzácie. Keď uverejníte alebo iným spôsobom zdieľate obsah používateľa na našich službách alebo prostredníctvom našich služieb, uvedomujete si, že váš používateľský obsah a všetky súvisiace informácie (ako napríklad vaše používateľské meno, alebo profilová fotografia) budú pre verejnosť viditeľné,‘‘ píše sa v podmienkach aplikácie FaceApp.

 

Problém je na svete

Objavili sa teda podozrenia, že všetky fotografie, ktoré poskytnete aplikácii, putujú do Ruska. Autorom aplikácie je Yaroslav Goncahrov, ktorý pochádza z Ruskej federácie, kde má zaregistrovanú aj svoju spoločnosť Wireless Lab. A tu je háčik. Podľa ruských zákonov môžu tajné služby pristupovať k zozbieraným dátam. Aplikácia údaje ukladá v Rusku na svojich serveroch. Je preto možné, že ak používate aplikáciu, vaše údaje nebudú už len vašimi. Forbes dokonca v článku písal o tom, že môžete skončiť na bilborde niekde v Moskve.

Aplikácia ponúka množstvo zmien. Zdroj: faceapp.com

Kde je pravda?

Ako píše Forbes na svojej stránke, tento varovný signál ale nemusí byť až taký pravdivý. Server, ktorý aplikácia používa, nesídli v Rusku, ale v Amerike. Forbes v tomto prípade kontaktoval aj samotného zakladateľa aplikácie Goncahrova. Ten vyvrátil, že by boli užívateľské údaje prenesené do Ruska. ,,Nahrávame do cloudu iba fotografiu vybranú používateľom na úpravu. Nikdy neprenášame žiadne iné obrázky z telefónu. Väčšina obrázkov sa z našich serverov odstráni do 48 hodín od dátumu odovzdania,‘‘ zdôraznil Goncahrov. Zároveň upozornil, že užívatelia môžu požiadať o vymazanie všetkých údajov. ,,Nepredávame a nezdieľame žiadne používateľské údaje s tretími stranami,‘‘ vyhlásil autor aplikácie Yaroslav Goncahrov.

Dokonca aj senátor USA Chuck Schumer vyzval americkú FBI a FTC, aby začali v tejto veci viesť vyšetrovanie.

Zdroj: Twitter Chuck Schumer

Obozretnosť na prvom mieste

FaceApp už raz populárny na internete bol a to v roku 2017. Teraz ale vylepšili dnes už najpopulárnejší filter starnutia. Napriek tomu svieti nad touto aplikáciou varovný signál, a preto je dobré byť obozretní a pred používaním akejkoľvek aplikácie si najprv overiť, ako pristupuje k vašim údajom a kam sa až môžu dostať.

Nedostatok informácií

Na otázku, či sa máme obávať aplikácie FaceApp, neexistuje jednoznačná odpoveď. ,,V prospech toho, že sa informácie do Ruska posielajú hovorí to, že spoločnosť má umiestnené servery na spracovanie v Rusku. Inými slovami tieto informácie tam putujú, rovnako ako by putovali do USA na spracovanie, keby ich tam mali (a vtedy to nikomu nevadilo),‘‘ povedal pre Glob.sk odborník na IT technológie z TOUCHIT Ondrej Macko. Podľa neho je skôr otázkou, čo sa s tými fotkami potom u spracovateľa urobí. ,,A na toto nie je dostatok informácií na odpovedanie čo áno a čo nie. Jednoznačne majú ale informácie o tom, ako vyzeráme, z akého zariadenia sme fotku poslali a tiež má ich aplikácia prístup k našim fotkám – legálne si ho vypýta a my tento súhlas pri plnom vedomí aj udelíme,‘‘ zdôraznil Ondrej Macko.

Odborník na IT technológie Macko si nemyslí, že by táto firma robila niečo iné ako tisícky ďalších. ,,Vymysleli niečo, čo sa ľuďom páči a biznis model môžu mať založený na zobrazovaní reklamy, predaji profi verzie alebo na niečom inom. To niečo iné je otázne.‘‘

 

Galéria
Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com
FaceApp ponúka niekoľko filtrov. Zdroj: techcrunch.com
Aplikácia je dostupná pre všetkých. Zdroj: faceapp.com
Aplikáciu vyskúšala aj speváčka Mária Čírová. Zdroj: IG mariacirova
Aplikácii podľahol aj moderátor Matej Cifra. Zdroj: IG sajfa
Aplikácia láka užívateľov zažiť zmenu. Zdroj: FB FaceApp
navigate_before
navigate_next