Domáce Kauzy Politika Spoločnosť Top

FOTO NA VLASTNÉ OČI Namiesto oviec tony bordelu. Firma NDD si na štátnom pozemku robí, čo chce

Firma NDD si pozemok oplotila a zaviedla aj improvizovanú vrátnicu. FOTO: Dávid Duducz

MOST PRI BRATISLAVE – Neďaleko Bratislavy na štátnych pozemkoch má prekvitať poľnohoposdársky biznis. Odpadkový kráľ Michal Grebeči sa v marci 2016 podujal, že rozšíri svoj predmet podnikania a začne chovať poľnohospodárske zvieratá. Aspoň takto to vyplýva zo zmluvy, ktorú podpísala jeho firma NDD,s.r.o. so Slovenským pozemkovým fondom. Z materiálov, ktoré Glob.sk dostal nedávno do redakcie, však vyplýva, že štátny pozemok sa pomaly ale iste mení na čiernu skládku. Grebeči tam nelegálne ťaží štrkopiesok, jamy zasypáva odpadom. Redakcia Glob.sk sa o tom presvedčila na vlastné oči. 

 

Slovenský pozemkový fond podpísal zmluvu s firmou NDD.,s.r.o. pred takmer dvoma rokmi. Nájomca má pozemky pri Moste pri Bratislave využívať na poľnohospodárske účely, konkrétne chov zvierat. Vytvárať na pozemkoch skládku je vyslovene zakázané. V praxi však nič z toho neplatí. Predmet zmluvy spoločnosť Michala Grebečiho vo veľkom porušuje a kompetentní sa len prizerajú. Na otázku, či už zmluvu s firmou NDD zrušili, fond neodpovedá. Pred niekoľkými týždňami pritom kompetentní tvrdili, že vzniknutú situáciu riešia.  V skutočnosti to tak však nevyzerá. Na poľnohospodárskej pôde vyrastá obrovská masa odpadov. Vyťažený štrkopiesok zasa končí ako podkladový materiál pri výstavbe D4 R7.

Už pri vstupe do obce Most pri Bratislave prekvapí množstvo nákladných áut, ktoré cez úzke uličky prechádzajú. Väčšina mieri k stavbe diaľničného obchvatu D4 R7. Na stavbe sa usilovne pracuje, minister dopravy Árpád Érsek pár dní dozadu vyhlásil, že by chcel stihnúť plánovaný termín odovzdania. Ten bol určený na rok 2020.

Nie je ťažké zistiť, odkiaľ naložené autá štrkopieskom vychádzajú. Pozemok určený na chov dobytka ani zďaleka nevyzerá ako poľnohospodárske družstvo. Už z diaľky je každému jasné, čo sa na štátnych pozemkoch v skutočnosti deje.

Skládka NDD v Studenom, na pozemku Slovenského pozemkového fondu, Zdroj: redakcia

Prísne strážená čierna skládka

Firma NDD si napriek porušovaniu zmluvy so skrývaním ťažby ťažkú hlavu nerobí. Už pri bráne sa vyníma ceduľa s menom firmy aj s informáciou, že sa na pozemku ťaží. Nie je potrebné ani vstúpiť na pozemok, aby ste videli tony odpadu, ktoré sa firme NDD podarilo za necelé dva roky naň navláčiť.

Nemiesto dobytka sa na štátnom pozemku nachádzajú len haldy odpadu. FOTO: Dávid Duducz

Pozemok si Grebeči a spol. dokonale zabezpečili. Pri vstupe je potrebné prejsť okolo improvizovanej vrátnice. Za bránou sa nachádza nákladná váha a množstvo odparkovaných prevažne nákladných áut.

Na jednom z nich – bielej dodávke svietilo logo firmy ABASK RECYCLING, s.r.o. Za firmou stojí podľa výpisu z obchodného registra oficiálne Roman Múčka z Pezinka. Za firmu ABASK oficiálne vždy vystupuje Michal Grebeči.

ABASK má na starosti dôležitú zákazku. Je ňou odstránenie navážkového valu z čiernej skládky v bratislavskej Petržalke. Na skládke sa má okrem iného nachádzať aj nebezpečný kontaminovaný odpad. Ako Glob.sk už informoval aj tento odpad mal končiť pod obchvatom.

Firma NDD sa svojou činnosťou vôbec netají. FOTO: Dávid Duducz

Stavbu obchvatu realizuje firma Zero Bypass Limited, ktorá pre Glob.sk tvrdila, že s fimou NDD nemajú žiadnu zmluvu. Zoznam svojich subdodávateľov nám však odmietli poskytnúť. Tvrdia, že ide o interný dokument. Nedá sa tak potvrdiť, ani vyvrátiť, či majú zazmluvnený vzťah s firmou ABASK či s inou firmou Michala Grebečiho.

Arogancia

Vráťme sa ale na štátny pozemok, na ktorom sa majú chovať zvieratá. Za vstupnom bránou je možné nájsť iba to jediné – odpadkové vrecia, bordel zo staveníšť, ale aj prach z ťažby. Prejsť celým areálom sa nám však nepodarilo. Krátko po vstupe na pozemok sa zjavilo svetlé terénne auto, ktoré si to namierilo rovno k nám.

“Okamžite odtiaľto vypadnite,” skríkol pevne stavaný muž v reflexnej veste. “V poriadku, len sa otočíme,” odpovedali sme. Dotyčný nás nebezpečným manévrom vytlačil z areálu. Za vstupnou bránou sme auto odstavili a sledovali nákladné autá prichádzajúce k pozemku. Grebečiho človek sa rozhodol vrátiť. Vraj tu nemáme čo hľadať, keďže areál má stále v prenájme ich súkromná firma. To je možno pravda, ale nakoľko ide o štátny pozemok, domnievame sa, že máme právo zmonitorovať dianie na ňom. Ak by tak urobil Slovenský pozemkový fond, dotyčný pán by už dnes nemohol tvrdiť, že štátny pozemok má NDD stále v prenájme.

 

Galéria
Michal Grebeči – odpadkový kráľ – má stáť v okolí Bratislavy za viacerými nelegálnymi skládkami. Zdroj: Archív
Firma NDD sa svojou činnosťou vôbec netají. FOTO: Dávid Duducz
Firma NDD si pozemok oplotila a zaviedla aj improvizovanú vrátnicu. FOTO: Dávid Duducz
Nemiesto dobytku sa na štátnom pozemku nachádzajú len haldy odpadu. FOTO: Dávid Duducz
Firmy okolo Michala Grebečiho majú navážať kontaminovanú pôdu ako podklad pod D4 a R7. Zdroj: Archív
Skládka NDD v Studenom, na pozemku Slovenského pozemkového fondu, Zdroj: redakcia
Na poľnohospodársky pozemok, určený na chov zvierat sa priváža odpad a nelegálne sa na ňom ťaží štrkopiesok. Zdroj: katasterportal.sk
Polícia dnes vyšetruje oboch odpadkových kráľov – Michala Kováča aj Michala Grebečiho. Kedysi podnikali spolu. Zdroj: Archív
navigate_before
navigate_next

Konajú, nekonajú?

Na celú kauzu sme sa pýtali aj na obecnom úrade. Hoci má OÚ v Moste pri Bratislave oddelenie životného prostredia i špeciálne oddelenie, ktoré sa zaoberá stavbami, zamestnanci nám nevedeli povedať prakticky nič. Starosta má dovolenku a na úrade ho nájdeme najskôr v stredu.

O nelegálnej ťažbe vie v obci aj na úrade takmer každý. So starostom vraj situáciu už riešili kompetentné úrady. Ako sme sa však presvedčili na vlastné oči, doteraz nič nevyriešili.