Spoločnosť Zahraničné

FOTO Japonská spoločnosť predstavila lietajúce auto. Pozrite sa, ako by mala vyzerať naša budúcnosť

Zdroj: TASR / AP

ABIKO – Japonská elektronická spoločnosť NEC Corp. v pondelok predstavila svoj lietajúci automobil. Zariadenie so štyrmi vrtuľami podobné veľkému dronu pri testovacom lete vzlietlo do výšky troch metrov a stabilne sa vznášalo vo vzduchu zhruba minútu. Stroj z bezpečnostných dôvodov otestovali vo veľkej klietke v jednom zo zariadení spoločnosti na predmestí Tokia. Ako podotkla agentúra AP, prípravy na test stroja trvali dlhšie ako dve ukážky jeho letu.

 

Podľa predstaviteľov NEC lietajúce auto navrhli pre bezpilotné lety určené na doručovanie. Uplatnilo však technológiu spoločnosti aj pri jej iných operáciách, napríklad v oblasti kybernetickej bezpečnosti a cestovania do vesmíru.

Japonská vláda podporuje vývoj technologických áut, pričom plánuje ich využívanie už okolo roku 2030. Jedným z úsilí podporovaných vládou je testovacia dráha pre lietajúce autá vybudovaná v oblasti na severovýchode krajiny zničenej cunami, zemetrasením a haváriou v jadrovej elektrárni Fukušima v roku 2011. V prefektúre Mie zase dúfajú v prepojenie jej viacerých ostrovov práve s pomocou lietajúcich áut.

Podľa predstaviteľov NEC lietajúce auto navrhli pre bezpilotné lety určené na doručovanie. Zdroj: TASR / AP

Lietajúce auto predstavil aj japonský startup Cartivator, no pri ukážkovom lete v roku 2017 rýchlo po vzlietnutí havarovalo. Sponzorom ich stroja je viac ako 80 spoločností vrátane NEC, spoločností v skupine Toyota Motor Corp. či herná spoločnosť Bandai Namco Holdings. Výkonný riaditeľ Cartivatoru Tomohiro Fukuzawa, ktorý sa zúčastnil na pondelkovom testovacom lete, poznamenal, že ich lietajúce autá sa tiež už vo vzduchu udržia dlhšie.

Japonská vláda podporuje vývoj technologických áut, pričom plánuje ich využívanie už okolo roku 2030. Zdroj: TASR / AP

Lietajúce automobily majú elektronický alebo hybridný pohon, dokážu fungovať bez pilota a vertikálne vzlietnuť a pristáť. Ako uvádza agentúra AP, všetky koncepty lietajúcich áut, ktoré sú dostatočne veľké na to, aby udržali človeka, sľubujú, že sú lepšie ako vrtuľníky, ktoré sú drahé na údržbu, hlučné a vyžadujú vyškolených pilotov. Lietajúce autá tiež vyzdvihujú ako prostriedok užitočný pri pomoci pri katastrofách.

Projekty lietajúcich áut sa objavujú nielen v Japonsku, ale aj v iných častiach sveta. Spoločnosť Uber plánuje odštartovať program lietajúcich taxíkov, ktoré chce začať testovať už v roku 2020. Prvé miesta, kde plánuje službu Uber Air uviesť sú Dallas, Los Angeles a Melbourne. V oblasti lietajúcich automobilov sa plánuje angažovať aj Dubaj.

Lietajúce automobily majú elektronický alebo hybridný pohon, dokážu fungovať bez pilota a vertikálne vzlietnuť a pristáť. Zdroj: TASR / AP