Bratislava Regióny Top

FOTO Hotové Kocúrkovo. Pozemok v Dúbravke patrí mestu, no asfalt na ňom nie. Nemá ho kto opraviť

BRATISLAVA – Ako v Kocúrkove. Tak by sa dala nazvať situácia v bratislavskej Dúbravke. Pri miestnom Dome služieb je asfalt v katastrofálnom stave, avšak miestny úrad ho nemôže opraviť. Dôvodom je, že plocha, na ktorej asfalt je, síce patrí mestu, ale samotný asfalt nie. Ide tak o zapeklitú situáciu, ktorú mestská časť rieši už niekoľko rokov. Nejde však o jediný problém, ktorý ich trápi. Obdobnú situáciu riešia aj na zastávke MHD na Drobného ulici. Obyvatelia mestskej časti sú situáciou znepokojení. 

 

Problém s asfaltovou plochou pri Dome služieb na ulici M. Schneidera Trnavského rieši mestská časť už od roku 2016. Na magistrát, ktorý v tom čase viedol bývalý primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal, poslali vyše tucet oficiálnych listov, rovnako absolvovali aj viacero osobných stretnutí. Mesto im vždy odpovedalo rovnako – pozemok, na ktorom Dom služieb stojí, síce patrí mestu, ale asfalt nie. Dôvod je jednoduchý. “Asfaltová plocha pri Dome služieb na ulici M. Schneidera Trnavského v mestskej časti Bratislava-Dúbravka, ktorá sa nachádza na pozemku registra „C“ parc. č. 2825/1 k.ú. Dúbravka, nebola po vybudovaní odovzdaná do majetku hlavného mesta,” uvádza hovorkyňa mestskej časti Lucia Marcinátová. Z toho dôvodu mesto neuvažuje o tom, že by plochu opravilo. 

Na ľudí sú nastražené aj také obrovské výmole. Zdroj: Glob.sk

“Obdobný problém riešime aj pri zastávke MHD na ulici Drobného. Veríme, že s novým vedením hlavného mesta sa nám podarí tento problém vyriešiť. Začiatkom januára 2019 sme im posielali oficiálny list, kde sme im túto lokalitu spomínali,” dodala. 

Mesto chce Dúbravke pomôcť pri rokovaniach

Glob.sk adresoval otázky aj na bratislavský magistrát. Ako informoval hovorca primátora Peter Bubla, o tomto zdedenom probléme vedia. Avšak, potvrdili slová hovorkyne Dúbravky, že nemôžu vynakladať financie na rekonštrukciu majetku, ktorý nemajú vo svojom vlastníctve. “Táto spevnená plocha pred Domom služieb je súčasťou stavby a bola realizovaná ako priestranstvo a prístup k nákupnému centru na ul. M. Sch. Trnavského. Tento objekt (stavebné označenie – sídlisko Dúbravka Záluhy I., Dom služieb obj. I – 13) bol podľa zápisnice o odovzdaní a prevzatí zo dňa 31.8. 1977 prevzatý a užívateľom mali byť Komunálne služby mesta Bratislavy, ul. Na paši č.4,” vysvetlil za magistrát Bubla.

Dodal, že následne sa jednotlivé prevádzky v Dome služieb predali novým majiteľom, čím malo byť zabezpečené, aby sa rozdelila aj plocha pri budove. O tom, či sa tak spravilo, a kto je reálnym vlastníkom plochy pri dome služieb, mali informácie Komunálne služby mesta Bratislava.

Čisté Kocúrkovo – plocha pri Dome služieb patrí mestu, asfalt nie. Nebol totiž zapísaný do majetku mesta. Zdroj: Glob.sk

Z toho vyplýva, že asfalt by mal odstrániť ten, kto ho tam dal. Komu však patrí, nie je nikomu jasné. Asfalt je však v súčasnosti v katastrofálnom stave, všade sú výtlky, na prechádzajúcich ľudí číhajú rôzne nebezpečenstvá. “Mestskej časti Dúbravka vieme byť nápomocní pri prípadných rokovaniach mestskej časti s majiteľmi, prípadne s prevádzkovateľmi prevádzok v budove,” uzavrel Bubla. 

Prekvapení obyvatelia

Glob.sk sa na názor na spornú situáciu pýtal priamo obyvateľov mestskej časti, ktorí okolo Domu služieb každý deň prechádzajú. Tí si problém s asfaltom uvedomujú, avšak nechápu, ako k nemu mohlo dôjsť. “Nechápem, ako sa takáto absurdita mohla stať. Asfalt a okolie Domu služieb je nebezpečný nielen pre starých ľudí, ale aj pre nás, rodičov. Najmä pre tých, ktorí tadiaľ prechádzajú s kočíkmi s úzkymi kolesami. Určite to považujem za problém,” hovorí miestny pán s dvomi malými deťmi.

Situácia znepokojuje aj dôchodkyňu, ktorú sme oslovili. Priznáva, že rozbitý asfalt pre ňu predstavuje potenciálne nebezpečenstvo. S vyriešením problému je skeptická. “Viete ako – o všetkom rozhodujú peniaze,” skonštatovala.

Svoj názor vyjadrila aj mamička s malým dieťaťom. “Mne sa zdá asfalt nebezpečný, lebo si musím dávať pozor, kadiaľ idem. Aby sa mi nepodvrtla noha. Stalo sa mi už aj to, že som si dieru nevšimla a s kolesom kočíka som vbehla do výmolu,” uviedla. Vyjadrila sa aj k spornej situácii. “Rada by som položila otázku, komu asfalt patrí, ak nie mestu.  Situácia sa mi zdá nebezpečná, nakoľko sa tu môžu zraniť nielen starí ľudia, ale aj takí, ktorí sa ponáhľajú a výmoľ si nevšimnú. Ľady sa zrejme pohnú až vtedy, ak tam niekto príde k úrazu a bude žiadať odškodné,” dodala. 

Iná mamička si myslí, že by pomohlo iba radikálne riešenie. “Ulicu M. Sch. Trnavského vlastní 12 majiteľov. Riešenie problému  je na dlhé lakte. Problém je celý komplex, sú tam opilci, cesta si koleduje o to, aby sa tam stal nejaký vážny úraz a asi až potom sa začne niečo riešiť,” povedala rozčúlene. Dodala, že starostovi Dúbravky Martinovi Zaťovičovi poslali viacero mailov, v ktorých riešili problémy so zeleňou, chodníkmi, stromami, avšak podľa jej slov sa nič nevyriešilo. “Ak sa dalo dokopy okolie a budova OC Saratov, nechápem prečo sa nemôže aj okolie Domu služieb.  A to, že plocha patrí mestu, ale asfalt nie, je čistá katastrofa. My sme sa na tom zasmiali,” uzavrela. 

Galéria
Na Dúbravčanov čakajú aj takéto nástrahy pri Dome služieb. Zdroj: Glob.sk
Plocha pri Dome služieb síce patrí mestu, ale asfalt, ktorý je na nej položený, už je. Zdroj: Glob.sk
Asfalt ohrozuje najmä starých ľudí a rodinky s deťmi. Zdroj: Glob.sk
Dom služieb na ulici M. Sch. Trnavského stojí od roku 1977. Zdroj: Glob.sk
Dúbravčania spornú situáciu nechápu. Zdroj: Glob.sk
Asfalt by mal opraviť ten, kto je jeho majiteľom, respektíve
Plocha pri Dome služieb síce patrí mestu, ale asfalt, ktorý je na nej položený, už je. Zdroj: Glob.sk
Okolie Domu služieb je v katastrofálnom stave. Zdroj: Glob.sk
Asfalt ohrozuje najmä starých ľudí a rodinky s deťmi. Zdroj: Glob.sk
V hroznom stave sú aj schody od ihriska, ktoré sa nachádza v blízkosti Domu služieb. Zdroj: Glob.sk
Miestny úrad rieši problém s asfaltom od roku 2016. V tom čase mal za sebou polovicu prvého obdobia šéfovania mestskej časti nový starosta Martin Zaťovič. Zdroj: SITA / Peter Maďar
Nové, ani staré vedenie bratislavského magistrátu nevie situáciu vyriešiť. Podľa zákona nemôžu financovať opravu veci, ktorá mestu nepatrí. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
navigate_before
navigate_next