Domáce Košice Regióny Spoločnosť Šport Top

FOTO Hokejový šampionát odštartoval. Takto sme privítali fanúšikov a hokejistov z celého sveta

Zdroj: TASR / Martin Baumann

KOŠICE – 83. hokejové majstrovstvá oficiálne otvoril úvodný ceremoniál. Ten sa tentokrát konal v Košiciach, kde domáce mužstvo hrá zápasy základnej skupiny. Otvorenie mal pod režisérskou taktovkou známy choreograf Ján Ďurovčík, hudbu si pod krídla zobral frontman skupiny Kandráčovci Ondrej Kandráč, ktorý prerobil slovenské ľudové piesne Macejko a Ešte víno nevykyslo do hokejovej podoby. Hlavnou myšlienkou otváracieho ceremoniálu bola pocta legendám a krajine. Košická Steel aréna je vypredaná. Slovensko v týchto chvíľach bojuje s prvým súperom USA. Ceremoniálu oficiálne otvoril aj šéf Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút a šéf IIHF René Fasel, pre ktorého ide o posledné majstrovstvá. Na úvod zápasu zaspieval slovenskú štátnu hymnu operný spevák Jaroslav Dvorský. 

 

Fanúšikovia vo vypredanej Steel aréne a státisíce divákov pri televíznych obrazovkách sledovali krátke divadlo pod taktovkou choreografa, tanečníka a režiséra Jána Ďurovčíka. “Našim cieľom bolo elegantne a štýlovo predstaviť legendy, krásy a úspechy Slovenska. Nebol to ceremoniál, na aký sme zvyknutí napríklad z olympijských hier. To ale ani nebolo našim cieľom. Skôr poeticky a výtvarne sme chceli predstaviť fanúšikom a celému svetu naše legendy, najkrajšie miesta, ukázať kúsok histórie i prechod do modernej doby a predstaviť účastnícke krajiny začínajúceho sa šampionátu,” citovala tlačová správa organizačného výboru MS slová Ďurovčíka.

Ceremoniál režíroval tanečník a choreograf Ján Ďurovčík. Zdroj: TASR –/ Jaroslav Novák

V úvode maskot majstrovstiev sveta, medveď Macejko, zhasol arénu a na ľade sa začala veľkolepá projekcia. Ľadová plocha sa zmenila na tečúcu vodu, ktorá zamrzla v okamihu, keď na ňu padol hokejový puk. Video následne zobrazilo najväčšiu túžbu malého chlapca, a to stať sa hokejovým reprezentantom. Počas projekcie sa z ľadu vynorili tváre bývalých slovenských hokejistov. Konkrétne predstavili Vladimíra Dzurillu, Jozefa “Žiletku” Golonku, Igora Libu, či Dáriusa Rusnáka. Letiaci puk postupne na ľade odhalil i zábery slovenských hradov a zámkov, či známe historické a prírodné krásy Slovenska.

Ondrej Kandríč v dobrovode tanečník odhral a odspieval hokejovú hymnu, ktorá je spojením dvoch ľudoviek – Ešte vínko nevykyslo a Macejko. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Vyvrcholením otváracieho ceremoniálu bolo vystúpenie jedného z najznámejších slovenských hudobníkov Ondreja Kandráča, ktorý je tiež autor “Macejkovej piesne”. “Silno emotívny text Vlada Puchalu je poctou Slovensku, hokeju a všetkému čo nás charakterizuje. Jano Ďurovčík to opäť skvelo dotvoril – tanečne i obrazovo. Je mi cťou byť súčasťou tohto poďakovania všetkým hráčom i fanúšikom najobľúbenejšieho slovenského športu,” povedal Kandráč.

Maskot Macejko vypol svetlá na košickej Steel aréne, čím ceremoniál začal. Hlavnou myšlienku bola pocta legednám a krajine. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Hudobník vystúpil spolu s tanečníkmi na špeciálnom pódiu, ktoré vyrobili jeho tvorcovia z množstva pukov. “Hostia sa väčšinou na otváracích ceremoniáloch prihovárali ľuďom stojac na červenom koberci. Na Slovensku sme prvýkrát vytvorili pódium, ktoré je možné v krátkom čase nainštalovať i z ľadu odstrániť. Navyše je vytvorené z hokejových pukov, čo korešponduje s hokejom,” dodal Ďurovčík.

Košická aréna je vypredaná. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Po oficiálnom otváracom ceremoniály úvodné slova povedal šéf Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martin Kohút a riaditeľ IIHF René Fasel. Pre neho ide o posledné majstrovstvá ako šéfa federácie. Pred oficiálnym začiatkom zaspieval slovenskú hymnu operný spevák Jaroslav Dvorský.

Pár slov povedal aj šéf SZĽH Martin Kohút a šéf IIHF René Fasel. Zdroj: TASR / Martin Baumann