Spoločnosť Zahraničné

FOTO Do novej čínskej nemocnice privážajú prvých pacientov s koronavírusom. Pozrite sa, ako to v nej vyzerá

Zdroj: TASR / AP

PEKING (SITA / TASR) – Čínska nemocnica Chuo-šen-šan v pondelok prijala prvých pacientov nakazených novým koronavírusom. Dvojposchodovú budovu s tisíc lôžkami postavili za desať dní v meste Wu-chan. Na stavbe sa podieľalo sedemtisíc ľudí. Viac ako polovicu zaberá izolačné oddelenie. Čínska ľudová oslobodenecká armáda poslala do nemocnice 1400 lekárov, zdravotných sestier a ďalší personál.

 

Lekári môžu komunikovať so špecialistami z nemocnice v Pekingu prostredníctvom špeciálneho video systému, ktorý nainštaloval 20-členný tím za menej ako dvanásť hodín. Tento týždeň pritom plánujú otvoriť aj druhú nemocnicu, ktorá ponúkne 1500 lôžok. Koronavírus si vyžiadal už viac ako 17-tisíc nakazených a vyše 360 mŕtvych.

Pozor na dezinformácie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyjadrila v nedeľu znepokojenie z “masívnej infodémie”, teda záplavy informácií o novom koronavíruse 2019-nCoV. Niektoré informácie sú správne, iné nie, WHO preto spustila rozsiahlu informačnú kampaň na Facebooku, Twitteri a ďalších sociálnych médiách.

V nej odpovedá na otázky, ako napríklad či proti vírusu pomáha konzumácia cesnaku (neexistujú o tom dôkazy) alebo dym z pyrotechniky (odpoveď je nie), informuje na svojej stránke Deutsche Welle. Podľa WHO sa netreba obávať listov alebo balíkov odoslaných z Číny, pretože vírus na takýchto predmetoch alebo v nich dlho neprežije.

Na samostatnej webovej stránke WHO odporúča okrem iného pravidelné umývanie rúk, aj keď nie sú “viditeľne špinavé”. Choré osoby by nemali pri kýchaní používať dlane, ale ústa si zakryť ramenom alebo vreckovkou, ktorú potom treba odhodiť do uzavretého odpadkového koša. Mimo Číny medzitým pribudli ďalšie potvrdené prípady infikovania novým koronavírusom. Tri z nich hlási Vietnam (celkovo má osem prípadov) a deviaty prípad sa vyskytol v americkom štáte Kalifornia.

Galéria
Čínska nemocnica Chuo-šen-šan v pondelok prijala prvých pacientov nakazených novým koronavírusom. Zdroj: TASR / AP
Dvojposchodovú budovu s tisíc lôžkami postavili za desať dní v meste Wu-chan. Zdroj: TASR / AP
Na stavbe sa podieľalo sedemtisíc ľudí. Zdroj: TASR / AP
Viac ako polovicu zaberá izolačné oddelenie. Zdroj: TASR / AP
Čínska ľudová oslobodenecká armáda poslala do nemocnice 1400 lekárov, zdravotných sestier a ďalší personál. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next