Domáce Kauzy

FOTO Čižnár sa nespráva podľa štandardov prokurátorov, tvrdí Matovič. Chce na neho podať trestné oznámenie

Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA (Redakcia/SITA) – Generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa podľa opozičného poslanca a lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča nespráva podľa štandardov prokurátora. Uviedol to v reakcii na tvrdenia z dnešného Čižnárovho vyhlásenia, v ktorom Matoviča obvinil z viacerých klamstiev. Čižnár podľa Matoviča pri svojich výrokoch nezvládol emócie, správal sa zaujato a zľahčoval výhražné SMS, ktoré Matovič dostal. K údajné výhražným SMS správam sa nám vyjadril aj ich autor Anton Železník.

 

Čižnár podľa lídra hnutia tiež tvrdil, že sa mu Matovič vyhrážal cez SMS, že ak do konkrétneho termínu neodvolá svojho prvého námestníka Petra Šufliarskeho, zverejní jeho komunikáciu s Marianom K. Matovič v tejto súvislosti povedal, že komunikáciu chcel zverejniť tak či tak, a generálnemu prokurátorovi “v živote neposlal žiadnu SMS”. Preto avizoval, že na neho podá trestné oznámenie pre krivé obvinenie. Avizoval tiež, že na budúci týždeň zorganizuje tlačovú besedu o prípade, keď Čižnár “zastrašoval korunného svedka v prípade korupcie extrémneho rozsahu”.

Pokiaľ ide o SMS, ktoré Matovič dostal od Antona Železníka, podľa poslanca ich Čižnár nečítal, pretože každý, aj rádový prokurátor by v nich musel vidieť vydieranie a zastrašovanie. Zdôraznil pri tom, že ide o človeka “x-krát obvineného a odsúdeného”. “Ak by sa takéto prípady nezľahčovali, Kuciak mohol žiť,” povedal opozičný poslanec a poukázal na vyhrážky kontroverzného podnikateľa zavraždenému novinárovi, ktoré podľa lídra OĽaNO kompetentné orgány ignorovali. Matovič tiež pripomenul, že Čižnár vo februári 2018 v tejto súvislosti vyhlásil, že spájať Mariana Kočner s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice je absolútny nezmyslel.

Podľa Matoviča by sa funkcie mal vzdať aj Čižnár

V súvislosti s odchodom Šufliarskeho z pozície prvého námestníka generálneho prokurátora Matovič skonštatoval, že ide o očistu, odísť by však podľa neho mal aj Čižnár. Šufliarsky by podľa neho mal tiež čeliť disciplinárnemu stíhaniu, aby už nemohol zastávať na prokuratúre žiadny post.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár dnes ostro kritizoval opozičného poslanca Igora Matoviča, ktorý na štvrtkovej tlačovej besede informoval o rozsahu SMS komunikácie Šufliarskeho a obvineného Mariana Kočnera. Podľa neho Matovič niekoľkokrát klamal, napríklad v tom, že si Čižnár vymyslel lekárske vyšetrenie, že v prípade komunikácie nekoná, a tiež v tvrdeniach, že sa mu niekto blízky Šufliarskemu vyhrážal, aby nezverejnil predmetnú SMS komunikáciu. Človek, ktorý napísal Matovičovi tri SMS sa podľa Čižnára sám ohlásil na generálnej prokuratúre. Ide o muža menom Anton Železník.

Ten vo vyhlásení pre GP SR uviedol, že SMS Matovič neodprezentoval v plnom znení a vytrhol ich z kontextu. Zároveň dotyčný avizoval podanie trestného oznámenia na Matoviča pre ohováranie, marenie spravodlivosti a marenie vyšetrovania. Zdôraznil pritom, že Šufliarskeho nepozná. Čižnár v tejto súvislosti poznamenal, že Matovič sa stavia do pozície martýra a “kope do otvorených dverí”. Dodal, že si z Matovičovej strany vyprosuje vydieranie vo forme ultimát, kedy má odvolať Šufliarskeho.

Výhražné SMS

Glob.sk kontaktoval autora údajných SMS správ, ktoré mal posielať Igorovi Matovičovi v stredu večer. V nich stojí, aby tlačovú konferenciu, v ktorej chce zverejniť správy medzi Petrom Šufliarskym a Marianom Kočnerom, nerobil. Dôvodom bolo, že údajne existuje nahrávka medzi šéfom OĽaNO a obvineným podnikateľom. To, že sa Matovič s Kočnerom rozprával, vo štvrtok priznal aj sám Matovič.

Inžinier Anton Železník vo štvrtok v popoludňajších hodinách napísal hovorkyni GP SR Andrey Predajňovej mail, v ktorom uviedol, že on posielal SMS správy Igorovi Matovičovi, avšak tvrdí, že sú vytrhnuté z kontextu. “Igor Matovič ich neodprezentoval v úplnom znení, iba ich účelovo vytrhol z kontextu, čím mal za cieľ, ako je u neho neho obvyklé, teatrálne zdôrazniť dôležitosť svojej osoby a priťažiť osobe pána Petra Šufliarskeho, ktorého ja osobne nepoznám,” napísal Železník. Odmietol súvislosť komunikácie s Igorom Matovičom a témami odprezentovanými na tlačovej konferencii šéfa OĽaNO.

Poznáme sa dlhé roky, tvrdí autor správ

“Poznajúc spôsoby Igora Matoviča, je poľutovaniahodné, že tieto metódy využíva opakovane a som presvedčený, že dnešnou TK prekonal všetky hranice akéhosi pomyselného “verejného záujmu”, za ktorý sa schováva a neštíti sa využiť aj tragédiu dvoch mladých ľudí na získavanie politických preferencií, aj za cenu porušovania zákonov SR,” uzavrel. Na Matoviča chce podať trestné oznámenie za ohováranie, marenie spravodlivosti a marenie vyšetrovania.

Železník pre Glob.sk uviedol, že správy, ktoré písal Igorovi Matovičovi už v telefóne nemá uložené. So šéfom OĽaNO sa majú poznať niekoľko rokov, pričom posledné roky už v kontakte nie sú. Železník tiež tvrdí, že sa Matoviča počas tejto doby viackrát snažil kontaktovať, avšak ten nikdy nereagoval. Tiež tvrdí, že spomínané správy písal z nového telefónneho čísla, ktoré používa iba krátko. “SMS som posielal z nového čísla, zrejme preto Matovič nevedel, od koho správy sú a čie je dané číslo,” uzavrel. Prítomný bol aj dnešnej tlačovej konferencii opozičného poslanca, kde ho označil za podvodníka. Matovič reagoval tým, že Železník je “závadová osoba.” 

Galéria
Výhražné SMS správy poslané Antonom Železníkom Igorovi Matovičovi. Zdroj: Igor Matovič
Výhražné SMS správy poslané Antonom Železníkom Igorovi Matovičovi. Zdroj: Igor Matovič
Jaromír Čižnár. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Podľa Igora Matoviča si Peter Šufliarsky a Marian Kočner vymenili 430 správ v období od januára do júla 2017. V nich mali napríklad riešiť voľby. Zdroj TASR – Martina Kriková
Peter Šufliarsky. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
navigate_before
navigate_next