Domáce Politika Top

FOTO Beblavý sa pustil do Bugára: Tvrdé slová o idiotskom návrhu a chobotinách

BRATISLAVA – Novinka strany Bélu Bugára sa mu poriadne nepáči. Miroslav Beblavý (SPOLU) sa na Facebooku poriadne rozohnil, čo nezvykne. Zo strany politika padali dokonca aj tvrdšie slová.

Beblavého nahneval návrh Mosta-Híd o mladomanželských pôžičkách. Väčšinou nereagujem na idiotské návrhy, keďže im nechcem robiť reklamu. A väčšinou ani nepoužívam až tak tvrdé slová na zlé návrhy, lebo treba skôr držať striedmosť vo verejnom vyjadrovaní,” napísal s dodatkom, že hrozí prijatie „totálnej chobotiny”.

Podľa Beblavého má Slovensko vrátane mladých rodín veľa problémov, ktoré by sa dali riešiť cez verejné peniaze. „A potom príde akože seriózna strana s niečím tak nielen hlúpym, ale zbytočným a škodlivým, ako sú tieto “mladomanželské pôžičky,” rozhorčuje sa politik.

Status Miroslava Beblavého – Foto: FB / Miroslav Beblavy

Jeho návrh nepodporili

Beblavý následne ponúkol viacero argumentov. Na Slovensku podľa neho rastú spotrebiteľské úvery najrýchlejšie v celej Európskej únii a NBS vraj zúfalo zaťahuje brzdy, lebo sa bojí, že na tom všetci skrachujeme. Spomína aj exekučnú amnestiu.

„Už vyše roka rieši ministerka za Most exekučnú amnestiu, lebo máme kopec ľudí, vrátane mladých ľudí, ktorí si nabrali pôžičky a nevládzu ich splácať,” píše poslanec a pripomína aj minulý rok, keď NBS mala „uťahovať opasky na hypotéky”. Beblavý ich podľa svojich slov prosil, aby pre mladých ľudí dali lepšie podmienky, Most to však nepodporil.

Nezaradený poslanec zároveň pripomína, že pomoc rodičom po narodení dieťaťa už existuje, hoci ju taktiež považuje za „chobotinu”. Takisto dodáva, že Slovensko má najnižší rast miezd spomedzi krajín V4. Vláda podľa neho nerieši, že mladí ľudia aj kvôli tomu utekajú z krajiny, ale naopak im chce požičať ešte viac.

Status Miroslava Beblavého – Foto: FB / Miroslav Beblavy

Intelektuálny bankrot Mosta-Híd

„Za tých okolností chcieť získavať body na obnovení mladomanželských pôžičiek hovorí, že Most-Híd je v intelektuálnom bankrote a robí celú politiku podľa toho, čo im povedal nostalgický dôchodca niekde na mítingu. (“A mali sme aspoň mladomanželské pôžičky.”),” tvrdí Beblavý.

Zároveň dodáva, že jeho strana nikdy nebude navrhovať podobné „retro blbosti”. „Predkladáme (najmä Jožo Mihál a Simona Petrík) reálne veci pre mladé rodiny, ktoré Most, samozrejme, nepodporil. My ich budeme predkladať ďalej a budeme vytvárať tlak na to, aby sa stovky miliónov štátnych príjmov použili reálne v prospech mladých, pracujúcich rodičov,” uzatvára.

Autor: ph, Foto: SITA/Diana Černáková, Radoslav Maťaš, FB / Miroslav Beblavy