Prešov Regióny

Folklórny súbor Dúbrava oslávil 40. výročie novým programom

ilustračná foto Zdroj: TASR / Andrej Galica

PREŠOV – Programom Črepy osudu oslávil v piatok 8. novembra na Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského 40. výročie svojho vzniku Folklórny súbor (FS) Dúbrava. Na príprave programu súbor intenzívne pracoval viac ako rok, pričom spolupracoval s renomovanými umelcami z prostredia folklóru pod vedením režisérov Štefana Ferenca, bývalého dlhoročného vedúceho FS Dúbrava a Oleksandra Kulikova, ktorý je súčasným tanečným pedagógom súboru a sólistom baletu Poddukelského umeleckého ľudového súboru (PUĽS).

 

Ako uviedol vedúci FS Dúbrava Pavol Fecenko, príprava programu bola pre súbor výzvou, keďže ten bol doteraz zvyknutý na striedanie javiskových výstupov tanečnej a speváckej zložky. „Program Črepy osudu však na scénu priniesol komponovaný program s ucelenou poetickou myšlienkou. Tá vychádza z bežného života ľudí, ktorí zaiste zažívali tak veselé, ako aj trpké časy. Životom spletené osudy ľudí teda boli znázornené tanečným, speváckym a hudobným umením a zobrazujú krásu aj trpkosť každého dňa,“ vysvetlil Fecenko. Program dotvorili aj nové kroje z regiónu Spiša, ktoré vznikli aj vďaka príspevku 3 000 eur z grantového programu Šariš ľuďom.

Folklórny súbor Dúbrava vznikol v januári 1979 v Prešove a prvé celovečerné vystúpenie absolvoval v decembri rovnakého roku. Súbor založil a jeho prvým umeleckým vedúcim sa stal Štefan Jalč. Súbor počas svojho doterajšieho pôsobenia navštívil okrem Európy aj Áziu a Afriku. Zúčastnil sa na festivaloch v Nemecku, Belgicku, Francúzsku, Izraeli. Účinkoval tiež v Egypte, Portugalsku, na Cypre, v Rusku a v ďalších štátoch Európy. Súbor sa zúčastňuje aj na súťažiach folklórnych súborov v rôznych kategóriách. Námety čerpá z regiónu Šariša, Zemplína a Spiša, ale aj menšinových oblastí regiónu, ktorý je zastúpený tancami Rusínov a Rómov. V súčasnosti má súbor v troch samostatných zložkách zhruba 30 až 35 členov.

Reprízu programu Črepy osudu uvedie FS Dúbrava v Divadle Jonáša Záborského aj v sobotu 9. novembra o 19:00.