Domáce Politika Top

Flašíková-Beňová: Talian Pittella by nemal kandidovať za predsedu EP

BRATISLAVA – Za skupinu socialistov a demokratov združujúcu v parlamente poslancov z európskych sociálno-demokratických strán sa o miesto predsedu Európskeho parlamentu, ktorého voľba sa uskutoční na budúci týždeň, uchádza Talian Gianni Pittella.

Podľa poslankyne Európskeho parlamentu Moniky Flašíkovej Beňovej (Smer-SD) by sa Pittella mal svojej kandidatúry vzdať. Ako agentúru SITA informovala Flašíková Beňová, „v uplynulých dňoch sa nám dostala do rúk kópia dohody podpísanej socialistom (súčasným predsedom Európskeho parlamentu pozn.) Martinom Schultzom a predsedom frakcie európskych ľudovcov Manfredom Weberom”.

Schultz konal bez súhlasu

Z dohody podľa Flašíkovej-Beňovej vyplýva, že tieto dve politické skupiny by sa pri voľbe vedenia parlamentu mali vzájomne podporovať. Dohodu podpísal Schulz 24. júna v roku 2014. Schultz však podľa Flašíkovej-Beňovej uzavrel dohodu bez súhlasu sociálno-demokratickej frakcie.

„Konal vypočítavo a výlučne vo svoj prospech s jediným cieľom, udržať si funkciu. Ak Pittella ako zvolený šéf skupiny socialistov a demokratov o dohode čo len trochu tušil, nemá čo teraz kandidovať,“ zdôraznila europoslankyňa.

Iba jedna možnosť

Zľava: Gianni Pittella a Jean-Claude Juncker
Zľava: Gianni Pittella a Jean-Claude Juncker

Pre zachovanie si integrity majú sociálni demokrati podľa nej len jednu možnosť. „Musíme sa dištancovať od sebeckého konania Martina Schultza, ktoré bolo v rozpore s akoukoľvek politickou etikou. Pittella by sa mal zároveň čestne vzdať svojej kandidatúry. Poslanci v rámci našej frakcie by následne mohli podporiť iného z kandidátov, ktorý je najbližšie k progresívnym európskym sociálno-demokratickým hodnotám,“ uviedla Flašíková Beňová.

Transparentné správanie sa a konanie sociálnych demokratov považuje v tomto období za nenahraditeľné. „Pokles našej dôveryhodnosti totiž znamená len ďalší nárast populistov,“ uzavrela Flašíková Beňová.

Foto: SITA