Ekonomika Politika Zahraničná Zahraničné

Firma Huawei by mohla byť súčasťou dohody s Pekingom, pripustil Trump

Firma Huawei by mohla byť súčasťou dohody s Pekingom, pripustil Trump. Zdroj: SITA/AP

BRATISLAVA – Americký prezident Donald Trump považuje čínsku technologickú firmu za „veľmi nebezpečnú“, nevylučuje však, že môže byť súčasťou širšej obchodnej dohody s Pekingom.

 

Čínska firma Huawei je „veľmi nebezpečná“, je ale predstaviteľné, že bude súčasťou obchodnej dohody medzi USA a Čínou. Vyhlásil to vo štvrtok americký prezident Donald Trump, ktorého citoval portál bbc.com.

„Huawei je čosi veľmi nebezpečné… keď sa na to pozriete z bezpečnostného hľadiska, vojenského hľadiska,“ povedal Trump na stretnutí s novinármi v Bielom dome. Možnosť, že prípadná dohoda s Pekingom obsiahne aj túto firmu, však podľa neho existuje. „Ak sa dohodneme, vedel by som si predstaviť, že Huawei bude v nejakej forme alebo časti súčasťou (dohody),“ povedal americký prezident.

Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa zaradila spoločnosť Huawei na svoj čierny zoznam, čiže zakázala, aby jej americké firmy dodávali technológie bez vládneho súhlasu. Huawei je v epicentre americko-čínskej obchodnej vojny už mesiace.

USA argumentujú, že čínska vláda by mohla produkty Huawei využiť na špionáž. Firma Huawei takéto tvrdenia popiera a tvrdí, že je od čínskej vlády nezávislá. V reakcii na kroky Washingtonu už viaceré veľké technologické spoločnosti v USA a inde vo svete oznámili, že spoluprácu s čínskou firmou zastavia, prípadne obmedzia.