Domáce Kauzy

Firma Bonul získala ďalšiu lukratívnu zákazku. Remišová pre 4 miliónový biznis podáva podnet

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Minulý rok médiá a nadácia Zastavme korupciu upozornili na podozrivý tender Správy štátnych hmotných rezerv za takmer 12 miliónov EUR, ktorý mal byť nastavený tak, že šance na víťazstvo mala mať najmä neslávne známa firma Bonul. Kto sa chcel súťaže zúčastniť, musel mať certifikát, ktorý sa dal veľmi ťažko získať, keďže ho vydáva firma, ktorá sa sama zúčastňovala na tendri. Úrad pre verejné obstarávanie nariadil tender zrušiť.

 

Remišová teraz poukazuje na to, že napriek zrušenému tendru si firma Bonul opäť zabezpečila lukratívny biznis na tom istom štátnom úrade. Správa štátnych hmotných rezerv namiesto zrušenej súťaže v hodnote 12 miliónov vyhlásila nakoniec súťaž “len” za necelé 4 milióny. “Nedávno zverejnené výsledky súťaže potvrdili všetky obavy. Nové verejné obstarávanie bolo rozdelené na 4 časti a všetky štyri časti znovu vyhrala firma  Bonul,” zdôraznila Remišová s tým, že podmienky súťaže nechala štátna inštitúcia podobné, akurát špeciálny certifikát bolo treba ukázať nie na začiatku, ale až na konci celého procesu.

Remišová tiež upriamila pozornosť na to, že okrem toho uzatvorila nedávno Správa štátnych hmotných rezerv ďalšiu zmluvu so spoločnosťou Bonul na stráženie  a vyhlásila ďalšie verejné obstarávanie, ktorého víťazom s veľkou pravdepodobnosťou opäť bude Bonul alebo nejaká spriaznená firma. Za takmer 5 miliónov eur si chce Správa štátnych hmotných rezerv objednať technické služby, teda kontroly a servis poplašných systémov na svojich budovách a skladoch. Pri verejnom obstarávaní opäť vyžaduje certifikáty, ktoré vydáva spoločnosť Bonul.

Dáva aj podnet

Remišová kvôli diskriminačným podmienkam dáva podnet na Úrad pre verejné obstarávanie a bude žiadať zverejnenie všetkých podkladov. “Pri opakovanom tendri na stráženie budov nebola dostatočne odstránená diskriminačná podmienka, ktorá v podstate nútila súťažiacich sa nejakým spôsobom dohodnúť s Bonulom alebo podobnými firmami. Fakt, že všetky štyri časti zákazky nakoniec vyhral Bonul len posilňuje podozrenie, že súťaž opäť nebola nastavená na hľadanie pre štát najvýhodnejšej ponuky. Z toho dôvodu sa obraciam na Úrad pre verejné obstarávanie, aby preveril postup Správy štátnych hmotných rezerv v tejto súťaži, ako aj vo vyhlásenom verejnom obstarávaní na technické služby, ktorá tiež obsahuje diskriminačné ustanovenie a budem žiadať zverejnenie všetkých podkladov k tomuto verejnému obstarávaniu,” uviedla Remišová.

Remišová ďalej konštatuje, že spoločnosť Bonul je známa veľkou úspešnosťou v štátnych zákazkách počas vlád Smeru, ale aj podozrivými súťažami, na ktoré v minulosti upozorňovala. Na večierkoch Bonulu viackrát rečnil Robert Fico a syn majiteľa Bonulu je spájaný s mimoriadne závažnými podozreniami v kauze Mariána Kočnera. “Len pri jednom pomerne neznámom úrade, Štátnej správe hmotných rezerv, je v centrálnom registri zmlúv zverejnených 20 zmlúv a  dodatkov so spoločnosťou Bonul. Firme Bonul sa pri štátnych zákazkách posledné roky tak darilo, až sa priam zdá, že na stráženie štátnych budov má monopol,” hovorí Remišová.

Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, syn majiteľa Bonulu. Zdroj: TASR

Veronika Remišová takisto upozornila na zaujímavý fakt, že Správa hmotných rezerv začiatkom roka mimo riadnej verejnej súťaže podpísala s Bonulom zmluvu s výrazne vyššími cenami za poskytované služby ako sú v zmluve podpísanej minulý mesiac, čo indikuje, že pôvodná ponuka Bonulu bola mimoriadne predražená. Navyše, koncom októbra podpísala Správa štátnych hmotných rezerv s Bonulom aj ďalšiu zmluvu, ktorá má zabezpečiť Bonulu stráženie štátnych objektov do konca kalendárneho roka. Aj táto zákazka nápadne pripomína zvláštny kšeft zo začiatku roka, ktorý prihadzuje Bonulu štátne peniaze za každú cenu. “Nedopustíme, aby boli normálni podnikatelia diskriminovaní a k zákazkám štátu sa dostávala iba firma, ktorá má dobré vzťahy so stranou Smer. Bezpečnosť strategických rezerv štátu navyše nemôže chrániť firma, pri ktorej je rodinný príslušník majiteľa v médiách spomínaný ako jeden z hlavných komplicov Mariána Kočnera pri jeho snahe o rozklad štátu a zneužívanie štátnych orgánov na presadzovanie pochybných obchodov,” uviedla podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.