Domáce Kultúra Spoločnosť Top

Filmové plátna sa opäť rozsvietia. Kiná majú všetko pod kontrolou a nezastavia ich ani nové opatrenia

Zdroj: Cinemax

BRATISLAVA – Po náročných časoch je tu konečne dôvod na radosť. Aj keď si milovníci popkornu stále neprídu na svoje, multiplexy otvárajú. Prísne opatrenia dovoľujú zaplniť iba polovicu sály, no záujem o filmy je obrovský. Sieť kín Cinemax sa tak rozhodla otvoriť. Už dnes ponúka filmové trháky.

 

Aj keď situácia s koronavírusom stále nie je pod kontrolou, kiná sa rozhodli ponúknuť divákom to, čo im tak veľmi chýba – film. Už dnes sieť kín Cinemax otvára svoje prevádzky a ponúka očakávané tituly. Dôvod je jasný. Podľa nich sa kiná od začiatku pandémie ani raz nestali ohniskom nákazy a pri dodržiavaní opatrení ponúkajú bezpečný priestor pre trávenie voľného času.

Pri vstupe do kín nebudú chýbať dezinfekcie. ,,Informácie o rozostupoch ich budú čakať na zemi a zamestnancov kina budú chrániť rukavice aj plastové štíty. Kapacita kinosál bude obmedzená na 50 % a vetranie v každej z nich bude naďalej fungovať na princípe vonkajšej cirkulácie vzduchu – ten z interiéru bude odvádzaný von a namiesto neho bude dovnútra prúdiť čerstvý vonkajší vzduch,” informuje spoločnosť Cinemax.

Milovníci popkornu si budú musieť naň ešte nejaký ten čas počkať. ,,Zakázaná bude konzumácia občerstvenia v priestoroch kina a povinnosťou zostane správne nasadené rúško,” dodala spoločnosť.

 

Kiná sa opäť zaplnia. Zdroj: Cinemax

Vianočná pohoda

Návštevníci sa hneď po otvorení kín môžu tešiť na nemeckú komédiu Nightlife s obľúbeným hercom Elyasom M´Barekom. Milovníkov akčných filmov poteší aktuálny triler Liama Neesona s názvom Pre balík prachov. Napriek zavedeniu nových prísnejších opatrení budú fungovať kiná aj týždeň pred Vianocami. Na filmové plátna sa vráti jedna z najobľúbenejších komiksových superhrdiniek. Film Wonder Woman 1984 je pokračovaním úspešného blockbusteru z roku 2017, tentoraz bude amazonská princezná Diana v podaní Gal Gadot zachraňovať svet v pestrofarebných 80. rokoch minulého storočia.

Vo vianočný čas nebude chýbať ani očakávaná česká komédia Matky. Štvorica žien zažíva radosti i starosti rôznych fáz materstva. Film vtipným spôsobom zachytáva typické problémy moderných matiek, ako je tehotenská nevoľnosť, popôrodné kilá, nedostatok peňazí, vzdorovité ratolesti, manželská nevera či neplatiči alimentov. Hľadá odpoveď na otázku, ako byť mamou a nezblázniť sa z toho. O zábavu tak bude určite postarané. Hana Vagnerová sa vo filme objaví priamo na pôrodnej sále, Petra Hřebíčková ako žena medzi dvoma mužmi, Sandra Nováková zasa v úlohe ustráchanej samoživiteľky a Gabika Marcinková ako budúca mamička. Dámske herecké obsadenie doplnia nemenej obľúbení páni – Jakub Prachař, Jiří Langmajer, Štěpán Benoni, Vladimír Polívka či Václav Neužil.

 

Na plátna zavíta Wonder Woman. Zdroj: Continental film

Očakávaná klasika

Na svoje si prídu takisto detskí diváci. Kiná ich potešia animovaným filmom 100 % vlk, v ktorom hlavného hrdinu – syna vlkolačej rodiny – čaká prvá premena na monštrum. Namiesto vlka sa však premení na rozkošného pudlíka a kým zapadne okrúhly mesiac, zažije viac dobrodružstiev, než by si dokázal predstaviť. ,,Kolekciu atraktívnych titulov doplní napríklad aj najnovší film z produkcie animačného štúdia Pixar. V snímke Duša sa bude zosnulý učiteľ hudby snažiť o návrat do svojho pôvodného života zo sveta, v ktorom si duše hľadajú nové osobnosti,’‘ láka Cinemax.

Nadšenci filmu si poriadne užijú aj Silvester. Do kín príde psychologický hororový triler BEŽ!. Príbeh je postavený na téme materstva, akurát tu pôjde o oveľa desivejšiu obdobu rodičovskej „lásky“. Z bezpečného prístavu matkinho náručia sa totiž niekedy môže stať smrtiaca hrozba.

Pôvodne mal byť v decembri uvedený aj jeden z najočakávanejších slovenských filmov posledných rokov Perinbaba a dva svety. Z dôvodu neistej situácie a pretrvávajúcich obmedzení sa premiéra novej rozprávky Juraja Jakubiska presúva z 3. 12. 2020 až na budúci rok.

 

Očakávanú Perinbabu diváci tento rok neuvidia. Zdroj: Bontonfilm

Bez občerstvenia

Ďalšia sieť kín Cinema city zatiaľ svoj návrat neohlásila. Je ale zrejme len otázkou času, kedy privíta svojich priaznivcov. Situácia na Slovensku stále nie je priaznivá a aj to bol dôvod, prečo multiplexy napriek miernejším opatreniam 16. novembra neotvorili. Sálu mohli zaplniť do polovice, zakázaný bol predaj občerstvenia. Sieť kín Cinemax bola od 15. októbra zatvorená, rovnako tak ako Cinema city.

Dôvod bol jasný – diváci. Pre chod kín sú totiž práve oni dôležití a to najmä pri nezriaďovaných kinách. Tie sa nemôžu oprieť o relatívnu finančnú stabilitu zriaďovateľa, ktorý pokrýva časť prevádzkových nákladov. Nezriaďované kiná sú závislé výlučne na vlastných príjmoch, ktoré im umožňujú pokryť prenájmy, energie, mzdy či údržbu. ,,Prvým výrazným obmedzením príjmov je nemožnosť predaja občerstvenia. Kombinácia s pretrvávajúcim nedostatkom silných premiérových titulov by pre mnohé kiná mohla byť až likvidačná,” vysvetľovali pred časom predstavitelia kín Združenie prevádzkovateľov kín a Únia filmových distribútorov Slovenskej republiky.

Kiná sa stretávali aj s ďalším problémom. ,,Náš segment filmového priemyslu je totiž priamo viazaný na ostatné distribučné trhy vo svete, kde je trend opačný – kiná sa dočasne zatvárajú aj v krajinách, v ktorých boli doteraz otvorené. V praxi to znamená celosvetové presuny distribučných premiér tých filmov, ktoré sú viazané na spoločný dátum uvádzania a aj pre naše podnikanie sú kľúčové – práve takéto tituly nám pomôžu vrátiť publikum do kín,” vysvetlili vtedy kiná. Ponúkať tak mohli iba reprízy niektorých filmom.

 

Kiná ešte stále nemôžu predávať občerstvenie. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: