Domáce Parlamentné voľby Politika

Ficovi chce najnovšie konkurovať Chmelár. Začal zbierať podpisy na založenie novej strany

Chmelár chce konkurovať Ficovi. Zdroj: TASR / Marko Erd

BRATISLAVA – Prekvapenie večera. Neúspešný kandidát na prezidenta Eduard Chmelár sa rozhodol založiť politickú stranu. Hovorí o hnutí socialistov a tvrdí, že chce byť alternatívou voči Smeru. Chmelár svojou ambíciou prekvapil širokú verejnosť, svoje plány totiž z ničoho nič prezradil na sociálnej sieti. Do parlamentu sa chce dostať už budúci rok. 

 

Jeho strana by mala niesť jednoduchý názov – Socialisti. Svoju víziu oznámil na sociálnej sieti len pred niekoľkými hodinami. Okamžite sa pritom zaradil do ľavicového politického spektra. Tvrdí, že chce byť alternatívou voči súčasným ľavicovým politikom, teda voči Smeru. “Obraciam sa na tých, ktorí si uvedomujú, že naším problémom nie je Fico, ale systém, ktorý umožňuje koncentráciu moci. Obraciam sa na tých, ktorí si uvedomujú, že korupcia nie je len morálny problém, ale systémový prvok súčasného usporiadania spoločnosti,” tvrdí vysokoškolský učiteľ v statuse.

Chmelár hovorí o niekoľkých prioritách. “Solidarita, ekológia a mier”, to sú heslá, ktoré má jeho budúca strana napísané hneď pri svojom logu. “Nechceme balamutiť ľudí mätúcimi a nič nehovoriacimi názvami typu Smer, Cieľ, Radosť, Za ľudí a čo ja viem, čo ešte,” píše Chmelár. Práve preto vraj chce, aby sa jeho projekt nazýval len jednoducho – Socialisti. Jeho budúca strana má už aj svoj účet na sociálnej sieti a vlastný web.

Chmelár zároveň hovorí o “zjednotení mimoparlamentnej ľavice.” Nepriamo tým vylúčil možnú spoluprácu so stranou Smer, ktorá momentálne reprezentuje ľavicové hodnoty v parlamente. O zjednocovaní síl hovoril aj pri svojej kandidatúre do prezidentských volieb.

Zároveň sa tiež nepriamo vyhranil voči novej vlne politikov. “A práve preto je znepokojujúce, že ľudia, ktorí odmietajú súčasnú skorumpovanú a zdiskreditovanú vládu, no desia sa predstavy, že kormidlo tohto štátu prevezme Kiska s Trubanom, Beblavým, Sulíkom, Hlinom a Matovičom, pričom kurz sa otočí prudko doprava, nemajú reálnu ľavicovú alternatívu,” argumentuje Chmelár.

V statuse na sociálnej sieti oznamuje, že začína zbierať podpisy na založenie svojej novej strany. Na to, aby mohla na Slovensku vzniknúť nová politická strana, je potrebné vyzbierať minimálne 10-tisíc podpisov.

Chmelár pritom nie je jediný, kto zvažuje založenie strany. Momentálne podpisy zbiera aj Andrej Kiska pre svoju stranu Za ľudí, Štefan Harabin zase nedávno pripustil, že chce byť lídrom nejakej kandidátky. V zákulisí sa hovorí, že rokuje s expremiérom Vladimírom Mečiarom. Exminister zdravotníctva a vnútra Tomáš Drucker zase chodí po regiónoch a o politickej budúcnosti hovorí aj s aktívnymi politikmi. Spoluprácu s ním zvažuje napríklad Martin Fedor.

V politike nie je nováčikom

Edduard Chmelár pritom nie je v politike nováčikom. Ľudí sa pokúsil upútať viackrát, doteraz sa však s výrazným úspechom nestretol.

V roku 2009 ako nezávislý kandidát chcel zamieriť do Európskeho parlamentu na listine Strany zelených.

Chmelár sa po protestoch Gorila v roku 2011 prezentoval ako jeden z členov a lídrov kandidátnej listiny hnutia 99 percent do predčasných volieb v roku 2012. Z kandidátky sa ale pre nezhody s vedúcimi predstaviteľmi hnutia napokon stiahol.

​Do politiky sa pokúsil vrátiť prostredníctvom vlastného hnutia SEN (Solidarita-Ekológia-Nenásilie) v roku 2015. Chmelár mal ambície sa so svojím hnutím presadiť v parlamentných voľbách v roku 2016. Žiadosť o registráciu hnutia bola ale nakoniec zamietnutá Ministerstvom vnútra kvôli nedostatočnému počtu platných podpisov, potrebných na registráciu tejto politickej strany. Ministerstvo následne oznámilo, že pri jednotlivých podpisoch boli uvedené aj falošné a aj skartované občianske preukazy. Vyskytli sa aj tzv. neexistujúci ľudia.

Chmelár sa tento rok dokonca pokúšal stať prezidentom. Ani tento pokus mu však nevyšiel a v prvom kole získal len 2,74% hlasov. V druhom kole nikoho nepodporil a odmietol sa tiež zúčastniť inaugurácie prezidentky Zuzany Čaputovej.