Domáce Politika Top

Ficove sľuby o predsedníctve sa nesplnili, tvrdí Krajniak

BRATISLAVA – Z hľadiska remeselnej zručnosti slovenská diplomacia aj zásluhou Ivana Korčoka predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie (EÚ) zvládla. V dnešnej diskusnej relácii O 5 minút 12 na RTVS to povedal poslanec NR SR Milan Krajniak (SME RODINA – Boris Kollár). “Myslím si však, že hlavný cieľ, ktorý si premiér Robert Fico dal na úvod predsedníctva, keď povedal, že chce priblížiť EÚ ľuďom, sa vôbec nepodarilo splniť. Nepodarilo sa obnoviť dôveryhodnosť u ľudí, práve naopak. Zatiaľ čo v júni chcelo vystúpiť z EÚ 22,6 percenta slovenských občanov, dnes už toto číslo stúplo na 34 percent ľudí. Mám pocit, že čím bližšie pán premiér Európsku úniu a svoju predstavu o tom, ako to má vyzerať, ukázal našim ľuďom, tým viac sa zľakli,” hovorí Krajniak.

“Keď bol v septembri v Bratislave samit EÚ, ktorý bol určite prestížny, tak sme zatvorili mosty, diaľnice, evakuovali centrum mesta, premiér vyzval ľudí, aby opustili Bratislavu. To je ten prístup bližšie k ľuďom? Keď si ľudia nemohli tých európskych štandardných politikov ani obzrieť?” pýtal sa poslanec. “Keď ide o bezpečnosť politikov, tak sme urobili takéto opatrenia. Keď ide o bezpečnosť ľudí, čo sme urobili?” spomenul v relácii Krajniak a zhodnotil, že Ficova politika sa po príchode do Bruselu mení.

“To, čo by sme robili úplne inak by bolo to, že v Bruseli treba stáť na vlastných nohách a obhajovať naše národné záujmy. V tomto smere sme počas predsedníctva pre Slovensko nevybavili nič a som z toho sklamaný. “Podľa nás by mala byť Európska únia združením spolupráce silných štátov a každý z nich by obhajoval svoje národné záujmy. Brusel by mal byť len akýmsi správcom, ktorý robí to, na čom sa štáty dohodnú,” poznamenal poslanec a doplnil, že Európska únia môže byť v budúcnosti silná.

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok v relácii spomenul, že predsedníctvo bolo pre našu krajinu veľkou prestížou. “Spätná väzba, ktorú zatiaľ dostávame, je pozitívna,” zhrnul. “Sústredím sa na reprezentovanie toho, čo sme reálne dosiahli. Máme konkrétne výsledky a to je pre mňa dôležité,” ukončil Korčok.