Domáce Politika Top

Ficov Smer-SD má problém. Na odchode sú kľúčoví ľudia, náhradníkov nemajú

Vedenie strany Smer-SD opustili v krátkom čase dvaja kľúčový ľudia. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Najsilnejšia politická strana prišla v priebehu niekoľkých týždňov o dve kľúčové osobnosti na svojom čele. Podpredseda strany Peter Kažimír svoj odchod zo všetkých politických funkcií, vrátane tých straníckych, avizoval ihneď, ako bolo jasné že zasadne do kresla guvernéra Národnej banky. Koniec Viktora Stromčeka na poste generálneho manažéra bol nečakanejší a zaskočil aj niektorých predstaviteľov strany. Obaja mali v strane silné postavenie aj slovo. To, kto prevezme ich funkcie, tak môže byť pre Smer-SD pár mesiacov pred voľbami kľúčové.

 

S tým, že stranu opustí dnes už bývalý minister financií Peter Kažimír sa počítalo dlhodobo. Potom, ako ho prezident Andrej Kiska v marci vymenoval na post guvernéra NBS, postupne sa dobrovoľne vzdal mandátu poslanca Národnej rady, postu ministra financií a podpredsedu vlády. Stranícku funkciu zatiaľ vysporiadanú nemá. Podľa našich informácií je Kažimír stále členom vedenia vládnej strany – teda podpredsedom Smer-SD. Už v najbližších dňoch by sa však straníckej funkcie aj samotného členstva mal vzdať. Stihnúť to musí najneskôr do  1. júna, kedy sa oficiálne ujme funkcie guvernéra NBS.

Smer-SD ešte nestihol vyriešiť, kto jeho miesto v strane prevezme a už prišla ďalšia výrazná zmena. Teraz menej očakávaná.

O Kažimírovom odchode sa hovorilo dlho. Zdroj: TASR / Marko Erd

Bez generálneho manažéra

Viktor Stromček skončil ako generálny manažér Smeru-SD. Svoj odchod z verejného života zdôvodnil tým, že ho plánoval dlhodobo. “A presne v duchu tohto rozhodnutia som k 30. 4. 2019 ukončil svoje pôsobenie na pozícii generálneho manažéra strany,” uviedol.

Strana do neho pritom ešte pred rokom, keď do funkcie nastúpil, vkladala veľké nádeje. Potom, ako sociálni demokrati pohoreli na jeseň 2017 v župných voľbách, začali hľadať vinníka, príčiny ako aj riešenie tohto neúspechu. Predseda strany Robert Fico rozhodol, že musí dôjsť okrem iného aj k personálnym zmenám. A to aj na stoličke generálneho manažéra strany. Tú dovtedy roky zastával Ján Richter, ktorý popri tom ešte riadil aj rezort práce. Fico však vyhodnotil, že potrebuje niekoho, kto by sa venoval iba vnútornej politike ako aj regionálnym štruktúram. Na post generálneho manažéra preto v marci 2018 vybral vtedajšieho štátneho tajomníka ministerstva dopravy Viktora Stromčeka, ktorý na rezorte skončil.

Informácie o konci Viktora Stromčeka sa objavili iba pred pár dňami. Mnohých prekvapili. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

Dva voľné posty

Šéf strany Robert Fico reagoval na Stromčekov odchod slovami ľútosti. Zároveň sa mu poďakoval za “množstvo dobre vykonanej práce, či už na úrovni štátnej alebo straníckej.” Pravda však je, že po Kažimírovom odchode z postu podpredsedu budú musieť v Smere riešiť aj otázku generálneho manažéra. Ako nám však povedal hovorca strany Ján Mažgút, témou sa nateraz Smer-SD nezaoberá.

Podľa našich informácií sa uvoľnený post po Stromčekovi tak skoro ani nezaplní. Strana má počítať s tým, že istý čas bude fungovať bez generálneho manažéra. Na stole nie je ani otázka nového podpredsedu.