Domáce Politika Top

Fico: V téme európskej bezpečnosti sú mantinely nastavené v zmluvách

BRATISLAVA – Vnútorná aj vonkajšia bezpečnosť, migrácia, kritériá na presun európskych agentúr z Veľkej Británie do Európskej únie, ale aj obchod, ekonomický rast a konkurencieschopnosť boli hlavnými témami júnového zasadnutia Európskej rady v Bruseli. Pokiaľ ide o bezpečnosť, debata sa sústredila hlavne na otázku posilnenia spolupráce európskych krajín. Premiéri a prezidenti vyslali aj apel k spoločnostiam prevádzkujúcim internetové služby, aby čo najrýchlejšie vyvinuli systémy, ktoré budú vedieť identifikovať a vymazať texty, ktoré by podporovali alebo navádzali na terorizmus. Po skončení summitu o tom informoval premiér Robert Fico.

Ako šéf slovenskej vlády informoval, pokiaľ ide o väčšiu spoluprácu v rámci obrany, lídri sa budú pohybovať v rozmedzí, ktoré im umožňujú základné zmluvy. „Naďalej zotrvávame na tom, že sú témy, o ktorých môžeme len teoretizovať, napríklad o spoločnej európskej armáde. Tá nemá oporu v zmluvách. Na druhej strane, v zmluvách majú oporu také iniciatívy, ako je napríklad PESCO. Je to iniciatíva, o ktorú by sme mali mať záujem, lebo práve bezpečnosť je jednou z oblastí, ktoré budú zbližovať krajiny,“ vysvetlil Fico s tým, že aké konkrétne iniciatívy Slovensko v rámci PESCA ponúkne, bude ešte predmetom rozhovorov. Cieľom tejto iniciatívy je, aby krajiny mohli dávať dohromady vojenské spôsobilosti, tam, kde je to možné, spájali aktivity a činnosti napríklad v oblasti tréningu. Krajiny sa k tejto iniciatíve musia prihlásiť do troch mesiacov, aby mohla fungovať do začiatku budúceho roka.

Lídri na summite rozhodli aj o kritériách, na základe ktorých sa budú presídľovať európske agentúry z Londýna do Európskej únie. Ide o dve agentúry – liekovú a bankovú, pričom Slovensko prejavilo záujem o prvú z nich. „Žiadna agentúra nie ja taká malá, aby ju žiadna krajina nechcela. O tieto agentúry sa pokúša pobiť 22 krajín. Ak táto súťaž bude férová a vyhrá ten, kto ponúkne najlepšie podmienky, tak sa tu nikto nebude hádzať o zem a búchať po stole. Budeme musieť výsledok rešpektovať,“ povedal Fico. Ako vysvetlil, ide o sťahovanie obrovskej agentúry so zhruba tisíc zamestnancami, plus sťahovanie a vytvorenie podmienok pre ich deti a partnerov.

Práve toto je tiež jedným z kritérií, na ktorých sa premiéri a prezidenti dohodli. Dostatočne veľká budova, konferenčné miestnosti a zasadačky na najlepšej technologickej úrovni, dobré spojenie s ostatnými hlavnými mestami EÚ, dobre fungujúca mestská hromadná doprava, dostatok hotelov, medzinárodných škôl a škôlok či vhodné podmienky pre partnerov vrátane sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti sú kritériá, na základe ktorých lídri v novembri tohto roka rozhodnú, kam sa agentúry premiestnia. Ku kritériám patrí aj to, aby agentúra mohla začať plnohodnotne fungovať od prvého dňa a takisto sa bude zohľadňovať aj rovnomernejšie geografické rozloženie.

Na stole bola aj problematika migrácie. Balkánska cesta ostáva zatvorená, problematická je trasa cez Stredozemné more. Cez tú tento rok do Talianska prešlo vyše 70-tisíc migrantov. Ako ďalej Fico informoval, v záveroch summitu sa prvýkrát vyslovene objavila zmienka o „ekonomických migrantoch“. Premiéri a prezidenti sa podľa Fica zhodli, že sa treba sústrediť na Líbyu, tam však nie je partnerom iba vláda, ale viacerí aktéri, napríklad kmene, s ktorými sa treba dohadovať. „Cez V4 sa nám podarilo do záverov dostať dôležitú vetu, ktorá hovorí, že v otázkach migrácie by sme sa mali prioritne uchádzať o konsenzus,“ dodal Fico.

Pred začiatkom druhého dňa summitu sa premiéri Visegrádskej štvorky stretli aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Fico informoval, že nový francúzsky prezident kládol dôraz na sociálny aspekt, predmetom konverzácie bola aj smernica o vysielaní zamestnancov do zahraničia, s ktorou majú krajiny V4 problém. „Ale toto stretnutie ukázalo, ako sme málo informovaní navzájom, ako sa nepoznáme, ako vidíme veci čierno-bielo. Dohodli sme sa, že sa budeme pravidelne stretávať,“ ozrejmil premiér s tým, že s Macronom by sa mali stretnúť aj v septembri v Maďarsku. Šéf slovenskej exekutívy tvrdí, že keď je priestor rozprávať sa v menšom kruhu ako na summite a ísť aj do detailov, jedna strana lepšie dokáže pochopiť argumenty tej druhej. Aj v prípade spomínanej smernice podľa Fica kompromis nie je nemožný.

Stretnutie Roberta Fica, Bohuslava Sobotku, Beaty Szydlo a Viktora Orbána bolo ostro sledované pre nedávnu mediálnu prestrelku medzi Macronom a poľskou a maďarskou stranou. Macron pre odlišný postoj týchto krajín k migrácii vyhlásil, že EÚ nie je supermarket, Orbán reagoval, že mladý Macron by nemal poúčať služobne starších. „Je dobré, že autori štipľavých výrokov dnes mali možnosť tieto štipľavé výroky si vysvetliť. Vysvetlili si to veľmi rozumne,“ povedal na margo sporu Fico. Tvrdí, že ak bude dostatok priestoru na diskusiu, tak sa do budúcnosti vyhnú takýmto štipľavostiam. Ako dodal, dobrým signálom je už to, že sa budú ďalej stretávať.

Summit sa nezaobišiel ani bez témy brexitu, hlavný vyjednávač EÚ Michele Barnier lídrov informoval o pokroku v rokovaniach. Britská premiérka Theresa May prišla s návrhom, že občania EÚ, ktorí v Británii žijú aspoň päť rokov, budú môcť ostať. Detaily jej ponuky by Londýn mal predstaviť v pondelok. Podľa Fica platí, že britská strana má záujem o tvrdý brexit, čiže odchod z voľného trhu a colnej únie. V rokovaniach ale majú prioritu tri otázky – financovania, práv občanov a hranice so Severným Írskom. Formát rokovaní o brexite nazval Fico „brutálnym“ a pripomenul, že do odchodu ostrovov sa musia vyriešiť aj také veci, ako to, či si napríklad Británia zachová štandardy EÚ v oblasti ochrany životného prostredia. „Michele Barnier nás prosil o trpezlivosť, ja mu rozumiem,“ uzavrel Fico.