Domáce Top

Fico sa bráni, vydieranie Kisku popiera. Sulík má politických škriepok plné zuby

Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA (TASR/SITA) – Predseda Smeru-SD Robert Fico naďalej trvá na tom, že nepozná Antonina Vadalu a tvrdí, že s ním ani netelefonoval. Zopakoval, že mu to potvrdili v Taliansku.

 

“Pána Vadalu nepoznám,” vyhlásil Fico v diskusii televízie TA3 V politike. Informácia o telefonáte bola podľa Fica zneužitá. V televízii ukázal komunikáciu medzi slovenským ministerstvom zahraničia a slovenským veľvyslanectvom v Ríme, ktoré má podľa neho dokazovať, že neexistuje odposluch, na ktorom je jeho a Vadalov hlas.

Informácie o zlých vzťahoch sú podľa Fica klamstvo. “Peter Pellegrini je mimoriadne pracovitý, máme úplne perfektné pracovné vzťahy, tento tandem funguje a to viacerým vadí. Očakávam, aby podával naďalej profesionálny exekutívny výkon,” uviedol Fico.

Pellegrini je podľa neho dobrý premiér, politika však viac patrí podľa Fica na stranícku pôdu. Neprajníkom Smeru-SD Fico odkazuje, že sociálni demokrati chcú vyhrať ďalšie parlamentné voľby a opäť zostavovať vládu. “Tandem Fico-Pellegrini/Pellegrini-Fico funguje,” uzavrel Fico.

Vydieranie Kisku s vojnou na jeho osobu odmieta

Fico opakovane kritizoval prezidenta SR Andreja Kisku, hovoril o ňom, že je daňový podvodník a klame. Odmietol Kiskove obvinenia, že zneužil políciu a prokuratúru pri obviňovaní konateľa spoločnosti KTAG. Odmieta tiež Kiskove tvrdenia, že mu mal odkázať, že vojna s ním skončí, ak ho vymenuje za predsedu ústavného súdu. Podľa Fica je to klamstvo.

Ľudí na Slovensku nezaujímajú politické škriepky, ale konkrétne riešenia, ktoré môžu ich život zmeniť k lepšiemu. Uviedol to predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Podľa jeho slov je zaujímavé, že expremiér Robert Fico (Smer-SD) nemá problém bývať v komplexe Bonaparte, v byte Ladislava Bašternáka, ktorý je neprávoplatne odsúdený za ekonomickú kriminalitu na prvostupňovom súde, ale prekáža mu prezident Andrej Kiska.

Sulík nechce riešiť prekáračky dvoch ústavných činiteľov.  Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Prezident podľa Sulíka spravil chybu v súvislosti s jeho účtovníctvom vo firme KTAG. K téme konfliktu Fica s Kiskom o údajnom vydieraní prezidenta, či o údajnom účelovom stíhaní konateľa firmy KTAG sa nechce bližšie vyjadrovať, podľa neho je to totiž ich záležitosť. Predseda SaS považuje situáciu v spoločnosti rok po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej za pokojnejšiu.

“Nemám dôvod sa do prekáračiek prezidenta Kisku s pánom Ficom zapájať. Je to ich konflikt a problém. Na druhej strane je pre mňa zaujímave, že Fico nemá problém bývať v byte daňového podvodníka, ale má zjavný problém s prezidentom,” povedal Sulík. “Ja už mám týchto škriepok plné zuby, aj ľudia majú týchto nezmyslov plné zuby. To, čo chcú počuť občania, sú návrhy a riešenia, ako konkrétne zlepšiť ich život,” doplnil. Sulík pripomenul, že strana SaS sa pripravuje na parlamentné voľby v roku 2020, preto on ako predseda strany opätovne nekandiduje v májových eurovoľbách.

Matovič vyhrážkam verí

Prezident Andrej Kiska by mal zodpovedne vysvetliť daňové nezrovnalosti v súvislosti s jeho spoločnosťou KTAG. Uviedol to predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič. Na druhej strane líder Obyčajných ľudí a nezvíslých osobností verí vyjadreniam Kisku o vyhrážkach expremiéra Roberta Fica (Smer-SD).

“Tomu verím, pretože Fico by bol toho schopný. Na druhej strane som od začiatku hovoril a vyzýval prezidenta Kisku, aby dôkladne vysvetlil nezrovnalosti v súvislosti s firmou KTAG. Nechápem, prečo si chceli dať predvolebnú kampaň do nákladov, ale je to na pánovi prezidentovi, aby to objektívne vysvetlil,” povedal Matovič. Líder OĽaNO tiež hodnotil neúspešnú opakovanú voľbu kandidátov na ústavných sudcov, kde sa podľa jeho slov politická opozícia zachovala na rozdiel od koalície zodpovedne.

“Ak sa ukáže, že ten obvinený konateľ bude odsúdený, a mal na tom podiel aj pán prezident, tak by, samozrejme, mal odísť z politického života. Skutočne, ak budú polícia, prokuratúra a súdy fungovať tak ako majú, tak padni komu padni. V súčasnosti ešte môžeme mať otázniky, či sú orgány činné v trestnom konaní skutočne nezávislé,” povedal Matovič.