Domáce Politika Top

Fico trvá pri ústavných sudcoch na tajnej voľbe. Sám kandidovať nechce

Robert Fico už kandidovať na Ústavný súd nechce. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Expremiér a predseda najsilnejšej politickej strany Smer-SD Robert Fico sa opätovne o talár ústavného sudcu uchádzať nebude. Na tom, aby boli kandidáti navolení a Ustavný súd tak mohol byť znova plne funkčný, má však jeho strana záujem. Avšak s jednou podmienkou – sociálni demokrati trvajú na tajnej voľbe. Rátajú pritom s podporou od svojich koaličných partnerov.

 

Potom, ako sa minulý týžden bývalý premiér s médiami baviť nechcel, to vyzerá tak, že nabral druhý dych. Na tlačovej konferencii, na ktorej strana predstavila kandidátku pre eurovoľby sa vrátil aj k minulotýždňovej voľbe kandidátov na ustavných sudcov, ktorá skončila opakovaným fiaskom. Koalícia sa počas uplynulého týždňa nedokázala dohodnúť na menách kandidátov. Ešte väčšie napätie však spôsobilo to, že nakoniec bol Smer-SD jediná strana, ktorá chcela tajné hlasovanie. Pri prvej aj druhej voľbe preto odovzdali jej poslanci znehodnotené hlasovacie lístky. Fico dnes otvorene priznal, že to bol ich spôsob, ako vyjadriť nesúhlasný postoj k verejnej voľbe. “Tvrdili sme a budeme tvrdiť, že tajná voľba je výdobytok demokracie,” uviedol Fico.

Pellegrini dostal po prstoch

Bývalý premier dnes tiež prízvukoval, že “všetci členovia predsedníctva majú úplne rovnaký názor, pokiaľ ide o nevyhnutnosť tajnej voľby.” Špeciálne sa pritom zameral na predsedu vlády Petra Pellegriniho. Ten sa totiž ešte minulý piatok, teda iba deň po neúspešnej voľbe, kriticky vyjadril do vlastných radov. “Osobne nesúhlasím s tým, ako sa zachoval klub našej vlastnej strany, ktorý sa spolupodielal na tom, že od zajtra (soboty 16. 2. 2019, pozn. redakcie) je Ústavný súd SR nefunkčný, a nebude si môcť plniť svoje ústavné právomoci tak, ako mu vyplývajú z Ústavy. A s tým sa ja, aj ako občan Slovenskej republiky, aj ako predseda vlády Slovenskej republiky, nemôžem stotožniť,” povedal minulý týždeň Pellegrini. Dnes počas pracovnej cesty v Izraeli bol už však vo vyjadreniach miernejší. “Vždy som hovoril, že personálne voľby majú byť tajné, je to tak správne. Dôležité je, že sú voľby vypísané a budem dúfať, že sa nám podarí všetkými silami nájsť konsenzus na to, aby sme navolili príslušný počet sudcov ústavného súdu, aby bol funkčný,” povedal.

Minulý týždeň koalícia pri tajnej voľbe Fica nepodržala. Glob.sk I David Duducz

Fico chce sudcov vybrať, počíta s Mostom aj SNS

Robert Fico pri novej voľbe, ktorá je zatiaľ naplánovaná na marcovú schôdzu počíta aj s podporou koaličných partnerov. Práve tá mu totiž minulý týždeň chýbala. Medzi vládnou trojkou vznikla napätá situácia, pri ktorej sa v kuloároch skloňovali aj také pojmy ako odchod Smeru z koalície či pád vlády. Vrieť to malo najmä medzi Robertom Ficom a šéfom Mosta-Híd Bélom Bugárom. Dnes už však predseda Smeru opäť vyhlasoval, že “niet alternatívy voči tejto vládnej koalícii.”

Podľa vlastných slov sa chce Fico s koaličnými partnermi dohodnúť, aby bolo navolené dostatočné množstvo kandidátov. Má však podmienku. “Máme vôlu voliť, ale nebudeme ustupovať z našej požiadavky, že táto voľba musí byť tajná,” povedal.  Víta preto postoj SNS aj Mosta-Híd, že sú pripravení o nej hovoriť.

Ďalší kopanec do Kisku

Rozbehnutí Fico taktiež poukázal na to, že v roku 2014 to bol prezident Andrej Kiska, ktorý si odmietol vybrať z parlamentom zvolených kandidátov na ústavných sudcov a Ústavný súd tak dva a pol roka nebol v kompletnom zložení. Kiska vymenoval zvyšných sudcov až potom, čo k jeho konaniu vydal odmietavý postoj aj samotný Ústavný súd a v jeho neprospech sa vyjadrila aj Benátska komisia. “Myslíme si, že tento prezident nemá morálne právo rozhodovať, ale nedokážeme mu v tom zabrániť. Chceme prezidentovi predložiť reálny počet kandidátov, aby ústavný súd bol funkčný,” vyhlásil Fico.