Domáce Top

Summit EÚ-Turecko je podľa Fica politickým vyvrcholením spolupráce

BRATISLAVA – Predseda vlády Robert Fico dnes odletel na summit Európskej únie s Tureckom, ktorý zvolal predseda Európskej rady Donald Tusk začiatkom tohto týždňa. Podľa Tuska témami vrcholnej schôdzky bude oživenie vzťahov medzi EÚ a Tureckom ako kandidátskou krajinou únie, ako aj potlačenie migračnej vlny smerujúcej na starý kontinent. Podľa predsedu slovenskej vlády je dnešný summit logickým vyústením viacerých krokov, ktoré Únia aj Ankara pri riešení migračnej krízy urobili, a preto by sme ho mohli považovať za „akési politické vyvrcholenie tejto spolupráce“.

Fico tiež pripomenul, že Európska komisia navrhla zriadenie osobitného fondu pre Turecko vo výške troch miliárd eur. Peniaze by mali ísť na budovanie infraštruktúry v utečeneckých táboroch v Turecku, čiže na školy či nemocnice v táboroch. Európska komisia by mala poskytnúť 500 miliónov eur, zvyšných 2,5 miliardy majú poskytnúť členské štáty EÚ. Podľa Fica Slovensko dá Ankare približne 13 miliónov eur, ktoré sú však nad rámec 21-miliónového balíčka vlády určeného na riešenie migračnej krízy.

Na tohtotýždňovom eurovýbore Fico priznal, že okrem peňazí Turecko očakáva aj vízovú liberalizáciu. „Je celkom pochopiteľné, že Turecko tento príbeh zobralo ako veľkú príležitosť,“ skonštatoval premiér. Ako dodal, „rozumný proces vízovej liberalizácie by sa podporiť dal,“ avšak podotkol, že spolupráca je podmienená splnením akčného plánu a plnením readmisnej dohody medzi EÚ a Tureckom. Na akčnom pláne pre Turecko sa lídri dohodli v októbri.

Pokiaľ ide o prístupový proces, tak si premiér myslí, že ten sa môže zdynamizovať, ale aj tak neočakáva, že by v krátkom čase došlo k nejakým zásadným posunom. „Asi dnes nemusíme hovoriť s nejakým veľkým strachom o členstve Turecka v EÚ, ale musíme hovoriť o peniazoch, o vízovej liberalizácii a zvyšovaní medzinárodného kreditu Turecka,“ uviedol Fico s tým, že už im toho bolo veľmi veľa nasľubovaného.

Premiér na Výbore NR SR pre európske záležitosti veľmi výrazne poznamenal, že Slovensko má zásadne výhrady k návrhu na presídlenie migrantov z Turecka, pretože ani len súčasná schéma nefunguje. Rokovania o tomto bode mali pokračovat aj v sobotu 28. novembra. „Teda aký má význam sa znovu hlásiť k nejakému presídľovaniu migrantov z Turecka, keď vieme, že nie sme schopní premiestniť v Európe nič,“ pýtal sa premiér. Na summite by sa údajne mohlo hovoriť aj o presídlovaní utečencov z Turecka. S týmto návrhom by mohli mať problém viaceré krajiny.

Premiér Fico po summite Európskej únie a Turecka odletí na globálnu konferenciu o klíme (COP21), ktorá sa začne v pondelok v Paríži. Cieľom konferencie je obmedziť emisie skleníkových plynov a zastaviť globálne otepľovanie. Na otvorení 12-dňového podujatia sa má zúčastniť približne 150 hláv štátov a vlád vrátane amerického prezidenta Baracka Obamu, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej či ruského prezidenta Vladimira Putina.