Domáce Politika Top

Fico sľubuje predĺženie materskej alebo zvýšenie rodičovského príspevku

Za dôležité sociálne opatrenie Fico označil aj zavedenie ústavného stropu na vek odchodu do dôchodku. (SITA/Tomáš Somr)

TRENČÍN – Predĺženie poberania materskej dávky z 34 týždňov na jeden rok alebo razantné zvýšenie rodičovského príspevku, zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na niektoré tovary pre malé deti, či zavedenie príspevku pre prvákov na základnej škole na nákup školských potrieb.

Takéto sociálne opatrenia chystá strana Smer-SD v roku 2019. Na dnešnom sneme strany Smer-SD to uviedol predseda strany Robert Fico. „Považujem to za reálny sociálny program na nasledujúci rok,“ povedal. Podľa neho sú tieto opatrenia „finančne zvládnuteľné“ a neohrozia zdravie verejných financií.

Obdobie materskej sa podľa Fica bude po novom započítavať do odpracovaných rokov pri výpočte dôchodkov. To, či vláda presadí predĺženie obdobia poberania materskej dávky alebo výraznejšie zvýšenie rodičovského príspevku, sa podľa šéfa Smeru rozhodne podľa možností verejných financií.

„Chceme pomôcť aj matkám, ktoré majú nárok na výživné a partneri toto výživné neplatia,“ povedal. V takomto prípade by podľa neho štát platil výživné a následne by si ho vymáhal od toho rodiča, ktorý si neplní svoju vyživovaciu povinnosť. „Každý sa rozhodne, či sa chce alebo nechce ťahať za prsty so štátom,“ zdôraznil.

Zníženie DPH

Ďalším zo sociálnych opatrení strany Smer je zavedenie nižšej sadzby DPH na tovar, ktorý rodiny potrebujú pri narodení dieťaťa, ako sú napríklad plienky, detské výživy, či hygienické potreby.

„Ideálna by bola nulová sadzba, o tom ale musíme ešte veľa hovoriť, čo je možné a čo nie je možné,“ povedal Fico. Smer sa podľa Fica chystá zaviesť aj príspevok vo výške 100 eur na zakúpenie potrieb pre prvákov. Keďže do prvého ročníka základnej školy nastupuje asi 55-tisíc detí, toto opatrenie by stálo 5,5 až 6 miliónov eur. Novomanželia by zas po uzatvorení manželstva nemali platiť poplatky za nové doklady po zmene priezviska.

Dôchodkový strop

Za dôležité sociálne opatrenie Fico označil aj zavedenie ústavného stropu na vek odchodu do dôchodku na 64 rokov pre mužov. Žena, ktorá vychovala jedno dieťa, by mala právo ísť do dôchodku najneskôr v 63,5 roku. Ak žena vychovala dve deti, mohla by ísť najneskôr v 63 rokoch a žena s tromi a viacerými vychovanými deťmi má mať strop na dôchodkový vek na úrovni 62,5 roku. Strana Smer sa podľa Fica hlási k petícii odborárov za vypísanie referenda o zavedení stropu na dôchodkový vek.

„Pokiaľ v parlamente nebude cesta zastropovať dôchodkový vek, Smer je určite pripravený toto referendum s plnou forsážou podporiť,“ dodal Fico.