Domáce Politika Spoločnosť Top

Fico si opäť kopol do Kisku a protestov. Pellegrini musel mlčať

Predseda Smeru-SD Robert Fico poďakoval polícii za vyšetrovanie vraždy novinára a následne si opäť kopol do prezidenta Andreja Kisku. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Robert Fico si opäť nenechal ujsť príležitosť, pri ktorej si môže “kopnúť” do prezidenta, opozície či do ľudí v uliciach. Na včerajšie vyhlásenie prokuratúry k vyšetrovaniu vraždy Jána Kuciaka zareagovala dnes aj vládna strana Smer-SD. Téma mala byť rovnaká, výsledný dojem bol však diametrálne odlišný.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár včera vyzval všetkých politikov, aby z vraždy dvoch mladých ľudí a vyšetrovania nevytĺkali politický kapitál.

Robert Fico si jeho slová vzal skutočne k srdcu a pred novinárov sa postavil aj s celým vedením svojej strany, aby postup vo vyšetrovaní okomentoval. “V mene strany Smer-SD chceme oceniť prácu polície a prokuratúry,” začal hovoriť expremiér. Téme Kuciakovej vraždy však venoval len úvodnú minútku. Veľmi rýchlo prešiel k svojej klasickej rétorike a obul sa do marcových udalostí, ktoré nasledovali po vražde.

“Výsledky vyšetrovania potvrdzujú, že napriek tlaku prezidenta a opozície vyšetrovatelia postupovali profesionálne,” povedal Fico. “Výsledky považujeme za dôveryhodné. Rovnako považujeme za dôveryhodné vylúčenie verzie o prepojení talianskej mafie na slovenskú vládu,” pokračoval.

Podľa Fica sa bude musieť Slovensko vrátiť k udalostiam, ktoré sa stali po vražde a opätovne ich prehodnotiť. “Nenechali sme sa oklamať iniciatívami prezidenta ani zmanipulovanými organizátormi protestov,” vyhlásil Fico. “Ľudia v uliciach boli zneužití,” pokračoval.

“Žiadame verejnosť, aby si pri hodnotení udalostí zachovali zdravý úsudok,” povedal bývalý premiér ku koncu svojej reči. Zvyšné vedenie strany, ktoré za Ficom len ticho stálo, po ukončení približne 6 minútovej tlačovky odišli ako poslušní vojaci za svojim veliteľom. Novinári obišli tak isto ako súčasný premiér Peter Pellegrini – k slovu sa nedostali.

Predseda Smeru-SD Robert Fico predsedu vlády Petra Pellegriniho k slovu nepustil. Zdroj: TASR