Domáce Politika Top

Fico sa správa ako provokatér, reaguje OĽaNO na jeho tlačovku

BRATISLAVA – Premiér Robert Fico sa správa ako provokatér. Povedal to na dnešnej tlačovej besede poslanec NR SR za hnutie OĽANO Jozef Viskupič s tým, že v čase, keď by mal premiér odpovedať na otázky, kto bude novým ministrom školstva, kto bude v kauze s eurofondmi potrestaný, či dokedy bude Andrej Danko predsedom parlamentu, Fico rozpráva o tom, ako sa krajine darí, aby prekryl vládnu krízu.

„Toto sú zásadné otázky, na ktoré by som čakal odpovede od premiéra. Dnešná tlačová beseda bola odpútaním pozornosti od problémov jeho vlády. Vedie vládu chaosu, nestability,” povedal s tým, že Slovensko žije inými témami, ako sa snažil premiér ukázať.

Táto snaha Fica Slovensku nepomôže

Podľa Viskupiča snaha Fica hovoriť o jadre EÚ Slovensku nepomôže. Napriek tomu sa aj OĽANO hlási k jadru EÚ, no Viskupič považuje za potrebné hovoriť o konkrétnych témach, ktoré znamenajú byť súčasťou jadra EÚ. „Aké sú záujmy Slovenska, ako ich presadiť. Spoločný trh, energetické otázky, to z úst premiéra nepočujeme,” povedal.

Poslanec NR SR za OĽANO Eduard Heger uviedol, že Fico dnes nespomenul širší kontext toho, ako sa Slovensku v skutočnosti darí. „Že v rámci V4 máme najpomalší rast, že sme na chvoste z hľadiska výberu DPH, že napriek novým opatreniam nie sme blízko k priemeru EÚ. Miliarda eur nám do rozpočtu stále chýba,” povedal a dodal, že OĽANO robí opatrenia na to, aby sme sa dostali na úroveň priemeru EÚ.

Sme montážnou dielňou EÚ

Podľa neho je slovenská ekonomika primárne ťahaná priemyslom, sme montážnou dielňou EÚ. Preto poukázal na hrozbu automatizácie a na to, že nízkokvalifikované pracovné miesta môžu byť časom nahradené strojmi, čo opäť nezamestnanosť zvýši.

Podľa neho napríklad aj eurofondy na vedu a výskum mali byť investované tak, aby pomohli priniesť na Slovensko nové odvetvia práce, ktoré udržia zamestnanosť na Slovensku a prinesú vyššie príjmy do rozpočtu. Heger vyzval vládu, aby sa venovala týmto otázkam a aby prinášala konkrétne riešenia.

Veľký problém? Dlhodobá nezamestnanosť

Hoci premiér dnes hovoril o tom, ako sa krajine darí, podľa poslankyne NR SR za OĽANO Anny Verešovej nespomenul dlhodobú nezamestnanosť na Slovensku, ktorú ona považuje za veľký problém. „Dlhodobo nezamestnaných, teda tých, ktorí nepracujú viac ako dvanásť mesiacov, máme na Slovensku viac ako stotisíc. Dlhodobo ich zanedbáva minister práce strany Smer-SD,” povedala.

Poukázala aj na veľké regionálne rozdiely, ktoré vláda na Slovensku nerieši a chudobné regióny pribúdajú. Dnes je chudobou ohrozených 670-tisíc ľudí na Slovensku. Uviedla s tým, že OĽANO je pripravené vládnuť „odborne, spravodlivo a čestne v prospech slušných ľudí”.

 

Foto: SITA