Domáce Politika Kauzy

Fico sa od nahrávky dištancuje. Opozícia chce zvolať mimoriadny výbor

Dobroslav Trnka. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – (Redakcia, TASR, SITA) 70-minútovú nahrávku rozhovoru medzi Dobroslavom Trnkom a Marianom Kočnerom opäť rozdúchala oheň na politickej scéne. Zvukový záznam z leta 2014 si mal urobiť Kočner a týkať sa má údajného Trnkovho pokusu o vydieranie šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka nahrávkou jeho rozhovoru v konšpiračnom byte z kauzy Gorila. Podľa Denníka N Kočner vyšetruje bývalého generálneho prokurátora, vrieska naňho vulgarizmy, vyhráža sa jemu aj jeho kumpánom fyzickou likvidáciou a tým, že jeho syn skončí. Haščák sa dištancuje od všetkých “domnelých aktivít”, s ktorými má byť podľa komunikácie spájaný, a odmieta ich. Jaroslav Čižnár  zasa tvrdí, že stiahnuť Trnku nemôže. Opozícia zasa volá po zvolaní mimoriadneho výboru a šéf Smer-SD Robert Fico tvrdí, že ide o kauzu Dzurindovej vlády. 

 

Aktualizované 17:55 o stanovisko Andreja Danka a Denisy Sakovej

Opozícia bude iniciovať zvolanie mimoriadneho Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť pre medializovanú nahrávku rozhovoru medzi Marianom Kočnerom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. TASR to potvrdil člen výboru Ľubomír Galko (SaS). Na výbore chcú počuť vysvetlenia od ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD), ako aj policajného prezidenta Milana Lučanského.

Predseda výboru Anton Hrnko (SNS) pre TASR povedal, že iniciatívne výbor zvolávať nebude, takto zverejnená nahrávka podľa neho marí vyšetrovanie.

Ak Hrnko nezvolá výbor, Galko povedal, že majú dostatok podpisov na zvolanie mimoriadneho výboru. “Zajtra vyzveme na riadnom výbore pána Hrnka, aby zvolal vybor k tomuto bodu a aby sme si predvolali ministerku vnútra a policajného prezidenta Lučanského. Ak to neurobí, už teraz máme podpisy a od pozajtra do siedmich dní potom musí výbor zvolať,” uviedol Galko pre TASR.

Anton Hrnko. Zdroj: SITA / Diana Černáková

Na výbore budú chcieť poslanci informácie, aké úkony urobila polícia, odkedy má nahrávku k dispozícii a čo sa s nahrávkou robilo. “Budeme chcieť ubezpečenie o tom, že sa vo veci konalo, že sa nekoná až vtedy, keď sa niečo dostane na verejnosť,” uviedol opozičný poslanec s tým, že budú chápať, ak bude musieť byť časť výboru tajná a niektoré informácie nebudú môcť verejnosti poskytnúť.

Hrnko označil celú situáciu za spravodajské hry. “Necítim sa byť súčasťou týchto spravodajských hier. Iniciatívne sa nebudem zúčastňovať na týchto nečistých praktikách, ktoré sa rozmohli na Slovensku ako huby po daždi,” reagoval pre TASR s tým, že iniciatívne výbor na túto tému nezvolá.

Podľa šéfa výboru je medializovanie údajných nahrávok verejným a masovým marením vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. “Takto zverejnená nahrávka už nie je žiadnym spôsobom použiteľná v trestnom konaní,” skonštatoval.

Fico dáva od nahrávky ruky preč, Pellegrini hovorí o znechutení

Šéf strany Smer-SD Robert Fico vo videu na sociálnej sieti v súvislosti s nahrávkou uviedol, že Smer nemá s kauzou Gorila nič spoločné. Doplnil, že Gorila je podľa neho „obludnou kauzou druhej Dzurindovej vlády“.

Podľa Fica išlo v Gorile o provízie z privatizácie strategických podnikov a kupovanie poslancov v prospech skupiny Penta.  “Tí, čo by mali najviac mlčať a chodiť od hanby po kanáloch, robia vyhlásenia, ktorými sa vlastnú kauzu snažia za každú cenu hodiť na Smer,” doplnil predseda Smeru.

Robert Fico. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Premiér a podpredseda strany Smer-SD Peter Pellegrini povedal, že obsah a prepis nahrávky bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a podnikateľa Mariana Kočnera  oprávnene vyvolávajú znechutenie. Zverejnené vety a slová sú podľa neho výpoveďou o falošnom presvedčení vybranej skupiny ľudí, že vlastnia spravodlivosť v tomto štáte. „Nečakal som, že raz budem čítať, ako sa bývalý generálny prokurátor a jeho dnes uväznený komplic, bavili o úplatkoch a guľkách do hlavy,” povedal premiér.

Podľa Pellegriniho je potrebné v mene očisty súdnictva a prokuratúry, aby osoby, na ktorých je tieň podozrenia opustili svoje funkcie a vyvodili zodpovednosť. „Spoločnosť oprávnene očakáva, že ľudia, ktorí dnes zastávajú svoje posty vo verejnej správe a sú podozriví z páchania trestnej činnosti vyvodia svoju osobnú zodpovednosť. Nebudeme zametať žiadne kauzy pod koberec. Platí aj v tomto prípade padni komu padni,” dodal Pellegrini. Premiér tiež vyzval predstaviteľov súdnej moci či prokuratúry, aby v prípade potreby zmeny legislatívy predložili svoje požiadavky. Ak tak urobia, premiér prisľúbil, že vláda SR prijme zákony v skrátenom procese.

Peter Pellegrini. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

„Ak je potrebné zmeniť legislatívu, aby mohli kompetentní konať razantnejšie, v poriadku. Vláda je pripravená v tomto prípade pomôcť a schváliť zákony v skrátenom procese tak, aby čo najskôr vstúpili do platnosti,” doplnil. Podľa Pellegriniho sa musí štát vysporiadať s ľuďmi, ktorí si myslia, že sú nad zákonom. „Ak sa Slovensko vedelo vysporiadať v deväťdesiatych rokoch minulého storočia s mafiánmi, ktorí vyzývavo chodili po uliciach, tak dnes sa musíme vysporiadať s ľudmi, ktorí si kupovali svoju beztrestnosť. Nikto nie je nad zákonom a spravodlivosť musí platiť pre všetkých rovnako,” uzavrel.

Čaputová: Žiaľ, potvrdzujú sa najhoršie predstavy

Prezidentka Zuzana Čaputová zasa zdôraznila, že generálny prokurátor má byť najvyšším ochrancom zákonnosti, ale zverejnená nahrávka ukazuje opak. Nahrávka podľa prezidentky potvrdzuje najhoršie predstavy o fungovaní právneho štátu. Verí, že kompetentné orgány budú rýchlo konať.

Zuzana Čaputová. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

„Zverejnená nahrávka ukazuje, ako bola táto kontrola zákonnosti podriadená ľudom podozrivým zo spáchania zločinov. Ukazuje, ako bývalý najvyšší predstaviteľ generálnej prokuratúry nebol v službe spravodlivosti, ale spravodlivosť bola slúžkou záujmov skupiny ľudí,“ píše sa vo vyhlásení prezidentky.

„Žiaľ, potvrdzujú sa najhoršie predstavy a indície o fungovaní právneho štátu v nedávnej minulosti. Verím, že ani informácie z tejto nahrávky nezostanú bez rýchlej a jednoznačnej reakcie kompetentných orgánov, pretože všetci potrebujeme veriť tomu, že takto to už na Slovensku fungovať nebude,“ dodala.

Danko: Pravosť nahrávky treba preveriť

Orgány činné v trestnom konaní by mali bezodkladne preveriť autenticitu a pravdivosť informácií z nahrávky rozhovoru Mariana Kočnera a bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. V reakcii na medializované informácie to povedal predseda Národnej rady SR a šéf SNS Andrej Danko.

 “V takýchto situáciách je dôležité, aby bezodkladne konali orgány činné v trestnom konaní, aby bezodkladne preverili autenticitu týchto vyhlásení a pravdivosť informácií,” povedal Danko s tým, že dôveruje orgánom činným v trestnom konaní. Považuje to však za závažné skutočnosti, ktoré nemôžu ostať bez povšimnutia.

Zdôraznil, že otázku voľby generálneho prokurátora vníma citlivo a považuje to za významný proces. Súvislosti voľby šéfa prokurátora a kupovania hlasov poslancov za bývalej vlády by mal podľa jeho slov ako prvý vysvetliť predseda SaS Richard Sulík, ktorý bol vtedajším predsedom parlamentu.

Saková: Nemám na to slov

To, či bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka odíde z prokuratúry, je na jeho vedomí a svedomí. Povedala to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) v reakcii na zverejnenú nahrávku rozhovoru podnikateľa Mariana K. s Trnkom. “Poviem pravdu, že nemám na to slov,” reagovala na otázku, ako vníma zverejnenú komunikáciu. Dodala, že nemá žiadne informácie o zanedbaní povinností zo strany polície.

V súvislosti s tým, že Trnka ešte nebol vypočutý pre kauzu Gorila, si podľa svojich slov vyžiadala aj stanovisko od polície. Tá jej mala vysvetliť, že odkedy mali nahrávku k dispozícii, nebol Trnka zbavený mlčanlivosti. Konanie súčasného generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára komentovala tým, že mal asi dôvody na to, prečo Trnku nezbavil mlčanlivosti skôr.