Domáce Politika Top

Fico sa nevyzná vo vlastných poslancoch, výzor schôdze ale tuší

BRATISLAVA – Premiér Robert Fico ešte nevie, ako sa poslanci za Smer-SD zachovajú pri zvolaní mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorú vyzbierala opozícia podpisy. Na zasadnutí sa chcú zákonodarcovia zaoberať 64-miliónovou odmenou pre advokátsku kanceláriu za vyhratú arbitráž o Vodnú elektráreň Gabčíkovo. V relácii televízie TA3 V politike Fico ale nevylúčil, že jeho poslanci síce za program schôdze zahlasujú, ale nezúčastnia sa na nej.

Fico tvrdí, že aj keď ešte nevie, ako sa poslanci za Smer zachovajú, vie, ako tá schôdza bude vyzerať. „To budú kýble špiny,“ myslí si. Argumentoval, že výška odmien pre advokátov je podľa neho téma vhodná na parlamentné výbory. Zároveň potvrdil, že stojí za ministrom hospodárstva Petrom Žigom (Smer-SD). „Konal perfektne, urobil, čo mal urobiť. Tlačil na zníženie odmeny, vyvodil zodpovednosť,“ povedal predseda vlády. Fico zároveň zopakoval, že najdôležitejšie je, že sa podarilo získať Gabčíkovo späť.

Pokiaľ ide o piatkový summit Visegrádskej štvorky so zástupcami Európskej komisie o dvojakej kvalite potravín, podľa Fica je to obrovský diplomatický úspech Slovenska. Niektoré spoločnosti už teraz zjednocujú recepty alebo menia obaly. Zároveň ocenil, že eurokomisárka pre práva spotrebiteľov Věra Jourová ako Češka lepšie chápe tento problém a pracuje na tom. „Je to dôkaz, že aj na európskej úrovni si vieme presadzovať svoje veci,“ povedal premiér s tým, že je to aj vďaka tomu, že s Európskou komisiou vedieme konštruktívnu diskusiu.

Premiér sa v relácii vyjadril aj k rozpočtu a prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Podľa vlastných slov s ním nemá žiaden spor. Potrebuje, aby si s ním vedel sadnúť a rozprávať sa. „Záleží mi na dobrých vzťahoch s ústavnými činiteľmi. Ak má niekto problémy, nech si ich vyrieši. Ja potrebujem koncentrovaného prezidenta, predsedu parlamentu,“ zopakoval Fico svoje stanovisko. Zároveň povedal, že to, že prezident vetoval zákon o štátnych cenách, nevníma ako konflikt. Právo vetovať zákony je prezidentovo ústavné právo, zákony vetoval aj Ivan Gašparovič, aj Rudolf Schuster, dodal Fico. Pokiaľ ide o rozpočet a zvyšovanie minimálnej mzdy, Fico odmietol, že by sa zvyšovanie minimálnej mzdy rovnalo prepúšťaniu zamestnancov.