Domáce Ekonomika Politika Top

Fico posiela mamičky skôr do dôchodku. Potrebuje však na to opozíciu

Zdroj: TASR / Andrej Galica

BRATISLAVA – Koaličná strana Smer-SD má šancu uspieť. Potrebovať k tomu bude aj opozíciu. Strana svoj pôvodný návrh preto musela prehodnotiť. Parlament čaká budúci týždeň ďalšie rokovanie návrhu o zastropovaní dôchodkového veku.

Predseda koaličnej strany Smer-SD dnes na tlačovej besede predstavil pozmeňujúci návrh k zastropovaniu dôchodkového veku. Návrh pripravil s rezortom práce, kde sa hovorí o ženách, ktoré by mohli za výchovu detí odísť do dôchodku skôr. ,,Veľký pozor sme si dali na formuláciu, aby to nebolo o tom, že keď má niekto štyri, päť detí a nestará sa o ne, že by automaticky mal mať výhody pri dôchodkovom veku. Chceme spojiť výhodu s tým, že žena sa postará o deti, teda hovoríme o materstve, rodičovstve a výchove. Som presvedčený, že v takomto prípade by žena mohla ísť do dôchodku skôr,‘‘ dodal predseda strany.

Podľa Roberta Fica je nateraz dostačujúce zakotviť do ústavy takéto znenie, ďalšie možnosti bude prerokovávať s opozíciou. ,,Potom môžeme viesť diskusiu aj s opozíciou, o koľko to má byť,‘‘ doplnil Fico. Nevie si aktuálne predstaviť, že by sa dal tento mechanizmus pripraviť okamžite. ,,Poslanec Ján Podmanický bude pokračovať diskusiami s opozíciou a s každým, kto bude mať záujem sa na túto tému baviť.” Podľa Fica by týmto spôsobom mohol návrh na ústavné zastropovanie dôchodkového veku získať aj viac hlasov opozície.

Poslanec Erik Tomáš na tlačovej konferencii k tejto téme tiež doplnil, že ,,nechceme, aby ľudia odchádzali od sústruhov priamo na cintrorín. Chceme, aby si užili a strávili jeseň života so svojimi rodinami”.

 

Koaličný Smer-SD spolu s rezortom práce pripravil pozmeňujúci návrh k ústavnému zastropovaniu dôchodkového veku. Zdroj: TASR / Michal Svítok

 

Návrh o zastropovaní dôchodkovéhu veku prešiel v prvom čítaní 93 hlasmi. Za návrh vtedy hlasovali aj niektorí opoziční poslanci z hnutia Sme rodina, či ĽSNS. Ten však zadefinoval len to, že strop odchodu do dôchodku by mal byť na úrovni 64 rokov, pričom ženy, ktoré vychovali dieťa, by mali byť pri odchode do dôchodku zvýhodnené.

Fico chce zastaviť automat

Ústavný zákon má podľa Fica do budúcnosti chrániť ľudí pred neprimeraným zvyšovaním dôchodkového veku. ,,Musíme ten automat niekde zastaviť.” Ako uviedol, v súčasnosti vek odchodu do dôchodku predstavuje 62 rokov a 139 dní. ,,Ak by sme to nechali v platnosti, ľudia by išli do dôchodku v 69, či 70 rokoch,” povedal. Ak sa však zavedie strop na dôchodkový vek na úrovni 64 rokov, automatické zvyšovanie penzijného veku sa zastaví. Fico upozornil na to, že zastropovanie penzijného veku by sa týkalo až súčasných tridsiatnikov. ,,Nedotýka sa to súčasných dôchodcov, ani päťdesiatnikov,” upozornil.

Predseda Smeru tiež uviedol, že ak by tento návrh parlament neschválil, strana Smer sa aktívne zapojí do petičnej akcie odborárov na vyhlásenie referenda o zastropovaní dôchodkového veku. ,,S plnou forsážou podporíme podpisovanie petičných hárkov a potom sa veľmi aktívne zúčastníme aj v kampani, pokiaľ ide o samotné referendum na zastropovanie veku pri odchode do dôchodku na 64 rokov.” Odborári už vyzbierali 180 tisíc z 350 tisíc podpisov potrebných na vyhlásenie referenda o tejto téme.

Parlament ešte v roku 2012 za vlády Roberta Fica schválil mechanizmus, podľa ktorého sa od roku 2017 automaticky zvyšuje vek odchodu do dôchodku podľa strednej dĺžky dožitia.

Galéria
Fico posiela mamičky skôr do dôchodku. Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Fico posiela mamičky skôr do dôchodku. Zdroj: TASR / Jana Vodnáková
Predseda Smer-SD chce zastropovať dôchodkový vek. Zdroj: TASR / ŠŠtefan PušškṚ
Predseda Smer-SD Robert Fico sa do boja o talár ústavného sudcu nakoniec možno nezapojí. Zdroj: TASR / Andrej Galica
navigate_before
navigate_next