Domáce Politika

Fico má aj naďalej ochranku. Podľa Sakovej stále trvá riziko

Robert Fico má ochranku aj trištvrte roka po odchode z funkcie premiéra. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

BRATISLAVA – Bývalý predseda vlády, poslanec Národnej rady SR Robert Fico (Smer-SD) má stále pridelenú ochranku z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR. Potvrdila to dnes po rokovaní vlády SR ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) s tým, že stále existujú vo Ficovom prípade isté bezpečnostné riziká, ktoré však nemôže konkretizovať.

 

Podľa Sakovej sa Ficova ochranka pravidelne prehodnocuje. “Stále tu sú isté riziká, ktoré nemôžem bližšie komentovať. Pridelenie ochrany sa prehodnocuje na týždennom princípe, takže pokiaľ budú riziká, pán Fico bude mať ochranu pridelenú,” povedala Saková.

Saková na otázku, koľko takáto ochrana stojí, odpovedala tak, že úrad na ochranu verejných činiteľov, respektíve rezort vnútra, hradí iba ľudí, vozidlá platí strana Smer-SD. Naopak, ochranu už nemá exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý ju využíval do septembra tohto roka. Robert Fico pôsobil na poste premiéra do marca tohto roka, keď podal demisiu. Podľa zákona má ústavný činiteľ nárok na ochranu ešte pol roka po ukončení pôsobenia vo funkcii.