Domáce Kauzy Politika Spoločnosť Top

Fico je pripravený vysťahovať sa. Kúpiť byt v Bonaparte nemá záujem

Robert Fico sa konečne vyjadril k svojmu bývaniu. Foto: SITA/Monika Zaková

BRATISLAVA – Robert Fico sa konečne vyjadril k svojmu bývaniu. Presne pred týždňom totiž Ladislava Bašternáka Krajský súd v Bratislave poslal do basy a nariadil tiež prepadnutie jeho majetku do rúk štátu. Pre Fica to znamená problém s bývaním, byt si od odsúdeného podnikateľa prenajímal od roku 2012. Dnes definitívne povedal, že o byt nebude mať záujem ani v dražbe, ktorá bude nasledovať. 

 

Podľa informácií Glob.sk je expremiér pripravený vysťahovať sa. Podľa nášho zdroja je šéf Smeru-SD viac menej už zbalený a v byte by nemal ani prespávať. Podrobnejšie informácie však on ani nikto zo strany v tejto veci neposkytuje. Na otázku, či bude mať záujem kúpiť v dražbe byt, kde doteraz žil, odpovedal dnes na tlačovej konferencii jasne. “Nie!”

Problémy s bývaním

Expremiér Fico mal byt v prenájme od Ladislava Bašternáka už od roku 2012. Po tom, čo súd nariadil prepadnutie majetku, sa Fico bude musieť vysťahovať. Špekulovalo sa, či by nemal záujem byt kúpiť v dražbe, ktorá bude nasledovať.

Fico kvôli svojmu bytu od začiatku čelil kritike. Mesačná suma, ktorú za byt platí, by mala byť 2 650 eur mesačne plus 200 eur ako záloha za energie. Ako predseda vlády zarobil približne 3 500 eur v čistom. Byt ho tak stál približne 80% jeho príjmov. Keďže je Fico už len poslancom, jeho príjmy sa znížili. V minulosti však tvrdil, že si tento luxus môžu dovoliť aj vďaka príjmom manželky. Svetlana Ficová je profesorkou na vysokej škole a pracuje aj ako advokátka. Jej príjmy by mali byť o niečo vyššie, ako sú príjmy Roberta Fica.

Keď však začali kvôli vratke DPH vyšetrovať Bašternáka, novinárov i ľudí zaujímalo, či je podľa Fica v poriadku žiť u daňového podvodníka. „Ak sa preukáže, že pán, ktorý je vlastníkom nehnuteľnosti, spáchal trestný čin, tak bez akýchkoľvek ťažkostí a rýchlo odtiaľ odídem preč,“ vyhlásil ešte v roku 2016 v Slovenskom rozhlase. Odvtedy sa každý týždeň celé leto konali pred Bonaparte protesty opozície.

Situácia je dnes ale úplne iná. Ladislav Bašternák bol odsúdený na päť rokov. Trest si už odpykáva. Zároveň súd nariadil, že jeho majetok prepadne štátu. Podnikateľ sa ešte pred prvým pojednávaním zbavil všetkého majetku okrem bytu, kde žije expremiér.

“Ak máte nejaký problém s mojím bývaním, tak odpoviem veľmi jednoducho. Ja si počkám na rozhodnutie správcu konkurznej podstaty, pretože mám dnes nového vlastníka, s ktorým musím komunikovať. Vždy ste chceli, aby som mal iného vlastníka. Štát je dnes vlastníkom bytu, v ktorom bývam,” povedal Fico počas včerajšej tlačovej besedy. Zároveň podotkol, že ho vo veci vysťahovania sa ešte nikto nekontaktoval.

Vlastníkom bytu je oficiálne ešte stále odsúdený podnikateľ. Vyplýva to z katastra nehnuteľností.

Výpis z katastra nehnuteľností. Zdroj: Glob.sk/archív