Domáce Politika Top

Pellegrini sa otvorene postavil Ficovi: Dozrel čas na odchod z čela strany

Robert Fico. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Fico verzus Pellegrini. Strana Smer-SD opäť stojí pred jedným z kľúčových momentov, ktorý rozhodne o jej budúcnosti. To, že v aktuálne najsilnejšej opozičnej strane to vrie, už nie je žiadnym tajomstvom. Dôvodom sú rozdielne pohľady na to, kam presne má ďalej strana smerovať a kto by ju mal mať v rukách. Bývalý premiér a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini má záujem o kreslo predsedu a otvorene hovorí, že Fico by ho mal opustiť. Ten však trvá na tom, že on sám po rokoch na jej čele nemá kam odchádzať.

 

Aktualizované 15:25 o vyjadrenie Petra Pellegriniho

Fico na dnešnom tlačovom brífingu pripustil, že Smer-SD potrebuje vnútorné zmeny, aby mohol opäť vyhrať voľby. Zmenu pritom pripúšťa aj sám v sebe a vo svojom správaní sa. “Smer-SD potrebuje zmeny vnútorné, vrátane môjho postavenia, môjho správania sa, aby sme dokázali opäť vyhrať parlamentné voľby,” uviedol.

Jasné odkazy medzi riadkami

Má to však svoje „ale“. „Potrebujeme nových bojovníkov, ale nie teoretikov a slniečkárov,” odkázal. Koho mal pod tým na mysli, to nekonkretizoval. Povedať nechcel ani to, či považuje Petra Pellegriniho za „teoretika“ alebo „slniečkára“. Namiesto toho však pripomenul, že mnoho ľudí vďačí strane za veľa – napríklad za rýchlu politickú dráhu a vysoké štátne funkcie, ako je post štátneho tajomníka, ministra, predsedu parlamentu či premiéra. Teraz by preto mali pre stranu robiť práve títo ľudia, ktorí vďaka nej kariérne rástli.

Všetky funkcie, ktoré Fico vymenoval, pritom v minulosti postupne zastával práve Pellegrini.

Fico tiež pripomenul úspechy košického krajského predsedu Richarda Rašiho. Raši bol za vlád strany Smer-SD ministrom aj podpredsedom vlády. “Od týchto ľudí, ktorí dostali závratnú politickú kariéru, očakávam, že teraz budú robiť pre Smer a prispôsobia svoje správanie, aby bol Smer-SD silnejší,” povedal.

Na to, či bude zvolaný snem, ktorý žiadajú jeho spolustraníci, však Fico jasnú odpoveď nedal. Podľa neho treba dopredu poslať ľudí, ktorí sú pripravení pracovať, nechce však pretláčanie ich osobných ambícii.

On sám sa odísť nechystá a naďalej sa vidí v Smere-SD. “Ja už nemám kam ísť, toto je moje dieťa,” uviedol. Tiež však povedal, že nie je politik, ktorý by stranu založil a aj zničil. To, či si sám seba vie predstaviť vo funkcii čestného predsedu, neuviedol.

Dozrel čas na odchod

Napriek tomu, že Fico sa vyjadril v zmysle, že vlastnú stranu nepochová, Pellegrini to vidí inak. Iba krátko po Ficovej tlačovke ohlásil vlastnú. „Pán predseda má dnes poslednú možnosť, aby sa vyhol osudu Vladimíra Mečiara a Mikuláša Dzurindu,” povedal.

Toto vyhlásenie predniesol po boku ďalších podpredsedov strany – Petra Žigu, Richarda Rašiho a Denisy Sakovej. “Pripomínam, že traja podpredsedovia strany deň po voľbách ponúkli svoje funkcie, pretože napriek dobrému výsledku sa nám nepodarilo voľby vyhrať,” dodal.

Podľa neho hovoria dnes nahlas to, čo si už šepkajú všetci okolo. “Ak chce pán predseda Fico pomôcť Smeru a sociálnej demokracii na Slovensku, dozrel čas na jeho odchod z čela strany,“ povedal Pellegrini. “Svojím odchodom naplní pán predseda všetky ciele, ktoré dnes na tlačovej konferencii ohlásil. Pomôže Smeru stať sa silnejším, zásadne zvýši jeho koaličný potenciál, dá priestor novej generácii politikov, ktorá je pripravená bojovať a umožní Smeru reagovať na výzvy novej doby,” dodal.

 

Peter Pellegrini. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Na odchode

Situácia v Smere-SD vygradovala po tom, ako minulý týždeň 16 smeráckych župných poslancov z banskobystrického kraja oznámilo, že buď sa do vedenia strany postaví Peter Pellegrini, alebo ju opustia – spolu s ním. Žiadali tiež čo najskorší termín zvolania snemu, na ktorom by sa okrem voľby predsedu zaoberali aj zhodnotením volieb a ďalším smerovaním strany. Ficova reakcia na seba nenechala dlho čakať. Napriek tomu, že niekoľko dní predtým o ňom nebolo počuť, po odkaze od svojich spolustraníkov vystúpil s listom. A to kritickým. „Móda odkazovať predsedovi strany posolstvá cez médiá, a to často v rozpore s obsahom predchádzajúcej internej diskusie, je móda, ktorú nemienim rešpektovať,” napísal Fico. Nepáčilo sa mu, že veci sa neriešia vo vnútri strany a jeho kolegovia vnútorné záležitosť komunikujú verejne.

Naopak, Pellegrini narastajúce kritické hlasy z vnútra strany podľa vlastných slov umlčať nechce. „List pána predsedu len potvrdzuje, že jeho a moje videnie politického sveta je odlišné,“ uviedol vtedy Pellegrini.

 

Na jesennom sneme strany v Bratislave, z ktorého musel Robert Fico odísť predčasne pre zdravotné problémy. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Obohratá pesnička

To, že to medzi Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim “škrípe” sa nehovorí dni či mesiace, ale už roky. Napätie malo medzi oboma panovať už v čase, keď Fico Pellegrinimu iba s nevôľou prenechal premiérske kreslo. Odvtedy sa ich vzťahy mali len zhoršovať. Problémy boli badateľné najmä v čase, keď bol Peter Pellegrini premiérom, no často nemal mať prehľad o tom, čo sa deje v centrále jeho vlastnej strany, kde bol „šéfom“ Fico. Niekoľkokrát mali obaja politici tiež odlišné názory na politické dianie či rôzne kauzy.

Situácia sa vyostrila pár mesiacov pred voľbami, keď Smer-SD zostavoval svoju kandidátku. Práve v tom čase mal nespokojný Pellegrini vážne zvažovať svoj odchod. Nakoniec však k ničom takému nedošlo a Pellegrini sa stal lídrom strany do volieb. Bolo to vôbec prvýkrát, čo v tejto úlohe nebol Robert Fico.

Vo februárových voľbách síce Smer-SD skončil druhý a putoval do opozície, avšak malý vnútorný súboj dopadol lepšie pre Pellegriniho, ktorý Fica výrazne “prekrúžkoval”. Preferenčný hlas mu dalo viac ako 400 000 voličov, zatiaľ čo Ficovi „len“ niečo cez 250 000.

Mohlo by vás zaujímať: