Domáce Politika Top

Fico chce diskusiu s Kiskom. Prezident mu odkáza, že s ním skončil

Robert Fico aj Andrej Kiska chcú pri vyšetrovaní spolupracovať s príslušnými orgánmi. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA – Vojna medzi predsedom najsilnejšej politickej strany Smer-SD Robertom Ficom a prezidentom Andrejom Kiskom pokračuje. Potom, ako Kiska koncom minulého týždňa vyhlásil, že sa mu Fico vyhrážal kvôli voľbe ústavných sudcov, vecou sa začali zaoberať príslušné orgány. Kiska dnes vyhlásil, že pri vyšetrovaní bude súčinný, v rovnakom duchu sa následne vyjadril aj Robert Fico. S Kiskom chce absolvovať televíznu diskusiu. Témou má byť financovanie kampane. 

 

Šéf strany Smer-SD má podľa vlastných slov záujem na tom, aby sa  “krivé obvinenie” zo strany prezidenta voči nemu prešetrilo čím skôr. “Som pripravený čo najskôr vypovedať pred orgánmi činnými v trestnom konaní. Čakám len na dátum,” vyhlásil Fico. Kiska sa koncom minulého týždňa vyjadril, že sa mu Fico vyhrážal v prípade, že ho nevymenuje za predsedu Ústavného súdu.

Opätovne tiež odmietol to, že by ovplyvňoval vyšetrovanie Kiskovej daňovej kauzy, alebo že by jeho ooba stála za obvinením konateľa rodinnej firmy Kiskovcov Eduarda Kučkovského. “Vážne si niekto myslí, že prokuratúra a vyšetrovatelia tu čakajú na predsedu politickej strany?,” pýta sa Fico. Podľa neho ho Kiska obvinil bez akýchkoľvek dôkazov.

S Kiskom chce ísť do diskusie

Fico tiež opäť zopakoval, že prezidentské voľby v roku 2014 neboli férové. Prezident podľa neho prekročil limit, a zároveň si výdavky neoprávnene započítal do nákladov spoločnosti KTAG. Fico tiež upozornil, že firma urobila opravné daňové priznania za roky 2013 a 2014 až potom, ako bola kauza na jeseň 2017 medializovaná. “Myslím, že by sme si to mali vyriešiť ako chlap s chlapom. Lebo voľby boli jednoducho nelegálne,” tvrdí. Prezidenta preto vyzval na televíznu diskusiu, kde by sa obaja venovali financovaniu svojej predvolebnej kampane v roku 2014.

Fico tiež uviedol, že Andrej Kiska poslal ministerstvu financií krátko potom, ako bol zvolený za prezidenta list, v ktorom má tvrdiť, že si kampaň platil sám. Zároveň pripomenul, že jemu kampaň platila strana.

Pripravený vypovedať

Prezident už avizoval, že bude pri vyšetrovaní údajného vydierania zo strany predsedu Smeru-SD Roberta Fica súčinný. “Ukážem všetky dokumenty, ktoré mám k dispozícii, ktoré jasne ukážu, ako to všetko bolo a ako to vydieranie prebehlo,” citovala Kisku agentúra TASR.

Na Ficovo dnešné vyhlásenia reagoval na sociálnej sieti Kiskov hovorca Roman Krpelan:

 

Krpelan tiež podotkol, že “kampaň Roberta Fica platila strana Smer. Strana má peniaze od štátu, z peňazí daňových poplatníkov. Otázka za dvanásť miliónov v hotovosti je, kto platil kampaň Roberta Fica?”

Kiska s Ficom skončil

Ako informovala prezidentská kancelária, ďalšiu komunikáciu už budú riešiť iba advokáti a orgány činné v trestnom konaní. “Toto nie je reality šou, ale ide tu o vydieranie prezidenta. S pánom poslancom Ficom prezident skončil. Pri snahe pomstiť sa mu ako prezidentovi za to, že ho nevymenuje za predsedu Ústavného súdu, prekročil všetky civilizované hranice,” uviedli z prezidentského paláca.

Stíhanie za neoprávnené vratky DPH

Stíhanie konateľa KTAG Eduarda Kučkovského sa má týkať neoprávnenej vratky DPH vo výške 146-tisíc eur, ktorú si firma vypýtala od štátu. KTAG platila Kiskovi prezidentskú kampaň a sumu si potom dala do nákladov. Daňový úrad to však neuznal. Voči druhému konateľovi firmy, prezidentovmu bratovi Jaroslavovi Kiskovi, zatiaľ obvinenie vznesené byť nemalo. Konateľom bol v minulosti pred vstupom do politiky aj samotný prezident.

Zdroj: FB Romana Krpelana